Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 07:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Червено мерло
МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 15:39 

Да попитам и аз нещо. С Ваша помощ миналата година направих сам доста добра ракия. Тази година съм взел мерло, за да се пробвам да направя вино. Гроздето съм оронкал и смлял. Захарността на гроздовата мъст беше 23%. До колкото разбирам при нормална температура захарността пада средно с 2 % на ден. Все още го чувам как леко пука вътре, захарността е около 5%. Кога трябва да го отделя от ципите и семките? След като приключи изцяло ферментацията и шапката падне или по-рано? От тогава минаха 10 дена и съдовете са на температура около 15 градуса. Благодаря Ви предварително, но този момент с отделянето не го разбрах добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 16:18 
Аватар

Аз като начинаещ, но мога да напиша нещо!

Ами по книгите пише, че Мерлото се държи в джибрите 16-18 дни. Ти си още на 10-тия ден така че имаш шанс ако сложиш съдовете по-на топло да докарат ферментацията до край. Захарта да стане на алкохол, след това се отделя.

Аз нямах този късмет и на 20-я ден го източих със 10% захарност по виномера и сега е на топло вече с дрожди и 4% по виномера.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 21:41 

Местожителство: София
peterstamov написа:

Ами по книгите пише, че Мерлото се държи в джибрите 16-18 дни. Ти си още на 10-тия ден така че имаш шанс ако сложиш съдовете по-на топло да докарат ферментацията до край. Захарта да стане на алкохол, след това се отделя.

Аз нямах този късмет и на 20-я ден го източих със 10% захарност по виномера и сега е на топло вече с дрожди и 4% по виномера.

Кои книги?и конкретно пък точно за мерлото?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 09:57 

Местожителство: Пловдив
Чудни работи! Вино, дрожди, 20 дена, 4% захарност!?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 12:49 
Аватар

bogdanov64 написа:
Чудни работи! Вино, дрожди, 20 дена, 4% захарност!?

Еми ако е студено е нормално.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 14:29 
Аватар

Да започна с това...
Цитат:

сещайте се от тук нататък..... :)

@ilu6a
Нещо четох някаква книга вероятно е ставало на въпрос за червено грозде ли не знам. Не точно за МЕРЛО!!!

@bogdanov64
Дрождите ги сложих преди няколко дни, отначало си кара на дивите. По назад в темата съм писал!

Целта на поста ми беше да напиша нещо по питането на @mladej защото въпросът му седеше някак си без отговор, но ето че вече сте в тази тема и ще ми бъде интересно вашето мнение а и на други начинаещи предполагам!

Нека силата бъде с Вас! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 14:36 

Благодаря за отговорите. Но нищо конкретно на въпроса ми. Гроздовата мъст все още ври но по-бавно и по-кротко. Днес премерих точно температурата и е 14 градуса, като за целта съм предприел затопляне на помещението и съдовете, както и по-често аериране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 14:48 

mladej написа:
Кога трябва да го отделя от ципите и семките? След като приключи изцяло ферментацията и шапката падне или по-рано? От тогава минаха 10 дена и съдовете са на температура около 15 градуса. Благодаря Ви предварително, но този момент с отделянето не го разбрах добре.

Като начало...повдигни температурата.По въпроса:
За вино ципите и семките се отделят мноого относително естествено ,но някъде между 6 и 8 мия ден...Зависи от дрожди, температура ,сорт,зрялост,киселини, време за мацерация,вложени ензими и още доста неща...
Аз лично го отделям винаги между 3 и 5 тия ден-зависи какво съм постигнал с мацерацията, и въпреки всичко тази година го изпуснах повече от колкото исках...но аз съм заложил на Рубин тази година , а там картинката е друга.
С две думи-отделяй го и затваряй на клапан.
След 20-тина дена го откали и го остави в покой поне още 30 тина...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 14:52 

Благодаря за съвета. Значи да не чакам да падне шапката. Няма ли да е проблем, че още ври?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 14:54 

не не е проблем...проблем е по-дългото стоене с ципите,тъй като виното се утежнява излишно с танини и багрила...тоет става грубо,тежко, стипчиво и ....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 12:34 

Благодаря за съвета. Да ли не е добре да го филтрирам по някъкв начин непосредствено преди вкарването за тиха ферментация?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 13:58 
Аватар

Местожителство: В.Търново
То по време на тихата ферментация ще се утаи и то доста, после трябва да го извадиш без калта и без да се размъти, а калта - за ракия !
чак след още доста време ще дойде време за бистрене, ако оцелее.
Съд с воден клапан имаш ли ? Аз ползвам туби от 30 л. на които в задния горен край съм пробил дупка с фи 6 мм. и съм вкарал маркуче което влиза точно и стегнато и е залепено с поксипол. После края на маркучето - в буркан с вода. Може и повече съдове да ползват един буркан.
Само трябва да се следи като свърши да бълбука да не стане студено , да се свие и да изсмуче водата.
Докато бълбука няма страшно.
И да са някъде където няма да стане под 10 гр. температурата. Поне докато не спре да бълбука.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 14:20 

victoryvt написа:
Само трябва да се следи като свърши да бълбука да не стане студено , да се свие и да изсмуче водата.
.

Тоя проблем се решава с по-дълъг маркуч и съда с водата да е по-ниско...А аз слагам серниста във водата като намалее много бълбукането,че ако смукне по някаква причина,да е обеззаразена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 14:24 

Благодаря за бързите отговори. Снощи купих от Бриколаж едни приспособления за тиха ферментация. Предполагам, че ще стане с тях. Дават ги за монтаж на бутилки, но не мсиля, че е проблем да се сложат на по-голям съд. Благодаря още веднъж. Довечера след работа ще го прехвърля, че нещо не ми харесва бълбукането в момента.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 15:12 

Ето аз какво съм си взел.Мисля,че е по-добре от буркан с маркуч.
http://zlatnatabachva.com/index.php?pag ... &Itemid=54

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София