Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2011, 21:20 
Аватар

Здравейте. Поизчетох доста, защото не съм ползвал до сега дрожди, но искам да се допитам за да съм напълно сигурен. Правя червено вино и слагам сернистата киселина 1 гр./л още в началото след захарната корекция ако има нужда от такава или веднага като го налея в бъчвата. Въпроса ми е дрождите до колко време трябва да се сложат? Как е по добре - още същия ден или може да ги сложа и на другия? Купих и храна за дрождите/от тези на Ванков ако има значение/, тя след добавянето на дрождите ли се слага или няма значение?
Извинете неукия :)
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2011, 21:34 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
nobreak написа:
Здравейте. Поизчетох доста, защото не съм ползвал до сега дрожди, но искам да се допитам за да съм напълно сигурен. Правя червено вино и слагам сернистата киселина 1 гр./л още в началото след захарната корекция ако има нужда от такава или веднага като го налея в бъчвата. Въпроса ми е дрождите до колко време трябва да се сложат? Как е по добре - още същия ден или може да ги сложа и на другия? Купих и храна за дрождите/от тези на Ванков ако има значение/, тя след добавянето на дрождите ли се слага или няма значение?
Благодаря.

Дрождите - 2 часа след сулфитирането , храната(активаторът) - заедно с дрождите !
http://www.shop.bulgariandrinks.com/magazin

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2011, 16:06 
Аватар

msergiev написа:
nobreak написа:
Благодаря.

Дрождите - 2 часа след сулфитирането , храната(активаторът) - заедно с дрождите !

Благодаря за бързия отговор. :prost: Искам да попитам и още нещо. При приготвянето на дрождите пише да се изсипят в хладка вода 0,5 л., да се разбъркат и после да се изсипят в кофа, като се добави 2-3 литра от ширата. Тези 2-3 литра шира са от сулфитираната шира нали? После на активатора пише, че се добавя в 1 литър вода и се добавя в основния материал. Може ли вместо вода да се ползва шира? С това въпросите ми май се изчерпват. Благодаря. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2011, 20:59 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
nobreak написа:
msergiev написа:
nobreak написа:
Благодаря.

Благодаря за бързия отговор. :prost: Искам да попитам и още нещо. При приготвянето на дрождите пише да се изсипят в хладка вода 0,5 л., да се разбъркат и после да се изсипят в кофа, като се добави 2-3 литра от ширата. Тези 2-3 литра шира са от сулфитираната шира нали? После на активатора пише, че се добавя в 1 литър вода и се добавя в основния материал. Може ли вместо вода да се ползва шира? С това въпросите ми май се изчерпват. Благодаря. :)

Отговорът ми и на двата въпроса е "ДА" ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 23:28 

Искам да попитам може ли да се коригира следния гаф.
В неделя заложено грозде за вино- 300 кг каберне ,50 кг мерло ,50 кг ркацители и 50 кг неизвестен "сръбски" червен винен сорт.Захарност 24,5 % .Сулфитирано веднага със сернистта киселина , но поради една или друга причина пропуснах да сложа дрождите.Питането ми е какво ще стане ако поправя грешката с пропускането на дрождите след 48 часа т.е. утре.
Благодаря на отзовалите се

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 23:47 

Местожителство: София
опитай се да внесеш дрождите активирани преди това в обем..примерно в 10 -11 л туба със захарност 17-18%...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 19:52 
Аватар

Така. Намлях гроздето и сега почвам да правя, посявката. В кофа съм отделил 5-6 литра мъст и вътре изсипах дрождите и активатора. И сега какво, да очакавам , че ще случи :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 20:16 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Иван написа:
Така. Намлях гроздето и сега почвам да правя, посявката. В кофа съм отделил 5-6 литра мъст и вътре изсипах дрождите и активатора. И сега какво, да очакавам , че ще случи :megagrin:

В този моент и аз правя същото уражнение със сто кила бяло грозде...нема се плашиш
всичко ще е наред..... :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 20:20 
Аватар

Стори ми се малко хладна, сложих бутилка с топла вода и май почнаха да излизат балончета....това ли трябва да стане?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 21:05 
Аватар

Виж в моята тема аз как прибавям дрождите. Поне спазвам указанията от етикета.

Всъщност спазвам нещо средно между указанията на етикета и указанията в една книжка за направа на домашно вино.

Линк към книжката също има в темата.

п.п. И имай предвид, че няма гаранция за правотата на написаното от мен. За втори път правя вино сам. Миналата година излезе перфектно според моите вкусове, но може пък и да е било късмета на аматьора. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 22:27 
Аватар

Не я намирам, би ли дал жокер :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 22:41 
Аватар

В същия раздел. ;)

viewtopic.php?f=10&t=1099&start=30

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 19:33 

Здравейте :prost:
Някой знае ли утре в София от къде може да си купя дрожди .
Успех на всички в направата на винцата тази година :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:00 
Аватар

Илияне мерси. Ама те тая сутрин си се сабудиха и си кипнаха и така :). Само да те питам....След като съм ги излял отгоре и вече ферментацията си тръгна(пръщи и запалката гасне), след колко време да почна пак да бъркам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:06 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Почвай да бъркаш по 2-3 пъти на ден, да не изсъхва шапката.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София