Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:22 
Аватар

Аз тази година разбърках за първи път след около 22 часа. За миналата година не си спомням.

Иначе аз лично бъркам по веднъж на 24 часа. Демек, като се върна от работа отивам първо при виното и бъркам и после живота продължава след казване на добър вечер на останалите от семейството.

Отделно ходя и отдавам любов през около час докато съм си в нас. :D

п.п. Знам че не трябва, но много ме кефи да вдишам свежия плодов аромат идващ от ферментиращото грозде. Такъв свеж аромат е трудно да се усети по друго време на годината. Съжалявам, че по интернет има начин да се качват само снимки и клипове. Иска ми се да пусна и аромата на моето отроче.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:28 
Аватар

Сугурно ли е, че за един ден се е образувала добра колония бактерии в целия обем?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:37 

Местожителство: София
Иван написа:
Сугурно ли е, че за един ден се е образувала добра колония бактерии в целия обем?

Не в целия обем...но на повърхноста ще има доста при това адаптирали се към сулфитираната мъст ...,а от там процеса е лавинообразен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:39 
Аватар

Ми вчера четох мнение на един от изявените съфорумци (не си спомням точно кой и в коя тема за съжаление), че не трябва да се бърка първите 6-8 часа за да може да се изгради колония.

При мен примерно, като се прибрах днес от работа и в двата съда пращината се беше надигнала само в средата, точно там където изсипах дрождите. Демек 22 часа по-късно. Иначе може и по-рано да е започнало да се вдига.

edit: Самата мъст на повърхността вече беше възвърнала червения си цвят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:44 
Аватар

И при мен се е вдигнала само там дето ги изсипах.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:44 

5-6 часа-да...това е достатъчно време .
Идеята на това е ,че внесените дрожди се размножават по-бързо когато се повече и близко до кислородна среда която е важна в началото на ферментацията.
Може разбира се и да се разбърка... просто ще тръгне по-бавно...доста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:53 
Аватар

Приемам, че като е седяло цял ден е ОК и отивам да бъркам с дрелката :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:55 
Аватар

Аз бъркам на ръка с дърво. С дрелката само вместо мелачка след ронкането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 21:59 
Аватар

Проблем ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2011, 22:00 

Иван написа:
Приемам, че като е седяло цял ден е ОК и отивам да бъркам с дрелката :)

Мноооого сърби знам))))Разбирасе че не е проблем...даже вкарваш нужен кислород.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2011, 10:23 
Аватар

Разбърках го снощи с дрелката. Днес сутринта цялата повърхност се беше издуло и пръщеше :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2011, 10:27 
Аватар

Илиян Илиев™ написа:
Аз тази година разбърках за първи път след около 22 часа. За миналата година не си спомням.

Иначе аз лично бъркам по веднъж на 24 часа. Демек, като се върна от работа отивам първо при виното и бъркам и после живота продължава след казване на добър вечер на останалите от семейството.

Отделно ходя и отдавам любов през около час докато съм си в нас. :D

п.п. Знам че не трябва, но много ме кефи да вдишам свежия плодов аромат идващ от ферментиращото грозде. Такъв свеж аромат е трудно да се усети по друго време на годината. Съжалявам, че по интернет има начин да се качват само снимки и клипове. Иска ми се да пусна и аромата на моето отроче.

Хаха, а моята най демонстративно дойде и ми опъна походното до бидона без да каже нищо, аз тия само там се въртя - за първи път ми е все пак :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 09:08 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Mиналата година ползвах дрождите на ''Ванков'' и нямах никакви проблеми.Тази пратих съпругата ми да купи дрожди, защото бях на бачкане ... и тя изпадна с това:

Изображение

Бях малко раздвоен в мнението си за тях, но след като не намерих на ''Ванков'', сложих тези по упътването на тях.В 100 литров бидон , само ''хамбургски мискет'', една опаковка дрожди, като преди това съм сулфатирал,... абе както си трябва.На седмия ден бурната ферментация приключи и го запечатих, като сложих маркуче в буркан с вода.До тук добре.На 15 10 2011, 20 дни след като съм го сложил, реших да пробвам, да видя какво става.Наточих 100 грама, все още мътно,... но вместо мискетовия аромат, ме удари силна миризма на мая.(ДЕМЕК НА ДРОЖДИТЕ).Та питам някой да е ползвал такива дрожди и имал ли е такива проблеми? Каква е вероятността миризмата да изчезне при положение, че бидона е запечатан? :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 10:33 

Само да допълня темата за дрождите, за първа година ползвам дрожди RX60 и активатор /ДАФ/ на Laffort и ми казаха изрично активатора/ДАФ/ да го сложа два дни след посявката на дрождите, защото в началото на ферментацията в мъстта има соли, с които да се хранят дрождите, а към средата на ферментацията те намаляват и тогава именно трябва се сложи ДАФ/диамониев фосфат/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 18:02 
Аватар

Местожителство: Varna
baiatia от къде точи отгоре или бидона има канелка.
Каква може да е довело за получаването на тази миризма на мая за хляб, това е големият процент на дрожди които са се развили в материала, а причината за това е високата температура на ферментация, какво ме навежда че е била висока ами това че е превряло за 7 дни.
Пък нищо не им пречи на хорат да пакетират и суха мая за хляб, формата на гранулите подобна цветъ същият при активация мирише на същото но цената на хлебните дрожди е по ниска. С какви ли нев буклуци ни хранят пък няма да каращиста и дрождите.
При активиране на маята на д-р Йоткер и на винените дрожди миришат на едно и също но явно това е от една и същата основа върху която ги размножават.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София