Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 12:10 
Аватар

А, какво? Само с преместването на топло ли, ще се реши проблема?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 12:32 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Аз ги завих с аеронайлон и одеало като пеленачета :D макар, че са в гаража.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 20:53 

Местожителство: София
lambri написа:
Опа, два линка от фирми, 10 точки написани от Flanker, и пак настояваш че не трябва да се бърка??? Ами напиши на фирмите че са с грешни разбирания и им предложи да си променят препоръките за влагане на продуктите...
Кой е казал че закваската трябва да е 10-15%????
Какво е различното на влагането на дрожди в домашни и производствени условия???

Опа,във всеки един учебник се споменава количеството закваска и точно тук идва разликата в заквасването в домашни и промишлени условия-количеството!!!
Прочети по-внимателно какво съм написал не казвам ,че е вярно но е видно че не си го прочел съдейки по отговора ти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 21:58 

Значи според теб фирмите не си знаят продуктите? И трябва да прочетат нашенските автори на учебници за да се образоват как да си използват продуктите...???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 23:43 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Сега, lambri и ilu6a ... мисля, че вече ми е ясно откъде идва проблема и той наистина май е от старите учебници. Ще карам по спомени, но ако не съм прав ме поправете и утре ще ги изровя за да четем заедно.
Та в старите учебници по вино (на български) - визирам тези на Иванов, Янков и отчасти Маринов, наистина се казваше че посявката при съвременните методи за винификация (от времето на Априлските пленуми и конгреси) е около тези 10-15%. Те обаче имат предвид нещо съвсем различно!!!
Става въпрос за подготовка и поддържане на течна посевна култура!!! С думи прости, това означава че си заплюваш един или няколко резервоара, пълниш го с мъст при всички правила и го посяваш с чиста култура винени дрожди. Развиваш ги, като непрекъснато се грижиш да им е приятно и удобно и накрая взимаш от тях 10-15% от желания обем и ги пращаш на плантацията да работят. Това обаче е остарял метод, който едва ли вече някой използва. Може и да има, но едва ли ще е за дълго. Това поддържане на култура си изисква много разходи и грижи за съдове, чистота, енергия и каквото се сетите още. Отдавна избите са преминали на варианта със сухите дрожди, които освен че са чиста култура са и с една много висока концентрация на живи клетки в единица обем или маса. Тази висока концентрация е немислима при старата течна посевна култура и затова навремето са използвали толкова големи количества. Логично е съотношението да е различно, но целта е една и съща - максимален брой живи клетки т.е. нормална контролирана ферментация. В домашни условия с нищо не е по-различно! Познавам само един човек, който доскоро си правеше сам посевната култура, но и той вече захвърли този метод.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 09:29 

Местожителство: София
Ок разбрах!Просто разглеждах рехидрираните и адаптирани дрожди като чиста посевна култура...и от там тези 10-15%.
Апропо не само в български учебници ,има ги описани и в Стивъсън,Валуйко,Герасимов,П.Сюдро,Риберо Гайон...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София