Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Окт 2011, 10:50 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Колеги, приятели и други безалкохолни ... :lol:
Пускам тази тема защото предполагам всеки се е сблъсквал с проблема да застане на щандовете за вина на големите магазини и да се почесва зад врата какво да избере.Взема бутилки, чете етикети, мисли и накрая купува какво да е понеже при този огромен асортимент ако не познава вината няма как да направи точния избор.За това мисля че ще е полезно да споделим вкусове и предпочитания за бели, червени, сухи, десертни и всякакви вина.Тук се подвизават винари и мисля че тяхната помощ ще е много ценна предвид това да ни ориентират в спецификата на сортовете гроздове и какво да очакваме от виното.
Само нека помоля да се придържаме към темата а не да се обърне на ферментация и отлежаване, за това си има цял раздел.
Нека започна пък следващите да продължават.
Винаги съм харесвал бели вина с лек и приятен букет от аромати които не се набиват а просто присъстват.Мисля че е излишно да споменавам че тръпчив вкус е недопустим и че като отпия една глътка искам да усещам алкохол не в устата а в стомаха.Общо взето нищо не разбирам от вино, не съм подвластен на марка и сорт още по-малко на цена но съм такъв човек че когато седна да консумирам храна и алкохол съм на принципа да е малко но качествено и да доставя удоволствие.По тази причина си имам мой личен фаворит в белите вина като и жена ми споделя вкуса ми и това е Траминер на Хан Крум.Купувал съм всякакви вина с етикети на които пише Траминер с идеята да намеря негов аналог но до сега не съм уцелил някое което дори да се доближи до това на Хан Крум.Нямам си и идея един дегустатор какви аромати ще намери като малини, капини, ягоди ако ще и вкус на банани да открие, аз не мога да преценя какъв вкус има но е много лек и ненатрапчив, сигурно тъпо ще прозвучи но за мен е загадъчен.Всъщност може би и това е вкуса на траминера като сорт който не съм имал възможността да опитам като грозде.Интересното е че мога да го консумирам както за аперитив, като десертно но така и за основно.Изключително ми подхожда в комбинация със сирена които не са от най-миризливите та чак задушиви а точно както и самото вино с леки вкусове.
За Мускат и Шардоне пак на Хан Крум по същия начин мога да кажа само добри думи, дори не добри а отлични въпреки че няма как да ги сравня с Траминер.Мускат ми идва малко тежък като аромати които изведнъж като че ли се появяват да не кажа избухват но пък специфичния му мусатов вкус е несравним, направо автентичен все едно късаш грозде от лозята.По същия начин е с Шардоне въпреки че на фона на Мускат не е толкова натрапчив аромата му но все пак ми е силен.
Винаги когато имам гости се стремя да имам и от трите вида понеже различни хора, с различни вкусове и все пак с различни рецептори и това което на мен ми е силно като аромат на някой да му е идеално.
Ако трябва лично за мен да подредя тези три вина то ще е в следната последователност-Мускат, Шардоне и на върха Траминер.Говорим за серията им Грейс, за Winemaker нямам представа как стоят нещата защото не съм ги срещал или поне не съм обръщал внимание.
Единственото което е леко стресиращо това е цената, при около 6лв. за Мускат и Шардоне и над 8лв. за бутилка Траминер психическата бариера малко трудно се прескача.Три бутилки "някакво" си българско вино е съизмеримо с цената на бутилка "вносно" уиски или "вносна" водка а на повечето хора им прави впечатление че когато отидат на гости им се вади Джак, Финландия или Валинтинес :lol: Аз не залагам на това когато имам гости на твърдия алкохол и винаги екстравагантно за българския вкус предлагам не ракия, водка и Блек Рам със салата а малки по количества но различни по вид ядки, сирена, кашкавали и пушени мезета и добро вино, за основно мисля че е излишно да продължавам или пък за десерти като крем карамел или торта Гараш по рецепти откраднати с доста мъки и напиване на сладкари докато си кажат тайните :sauf: До сега винаги отзивите са били прекрасни като ако изключим всичко друго мисля че причината за това са точно вината понеже нищо не прави толкова добро впечатление колкото хубавото вино.
Понеже нямам почти никакъв опит с десертни и червени вина ще е хубаво да се включат още хора като споделят какво предпочитат като производител и вид.Предполагам че ако заложа на същата марка няма да сбъркам но все пак...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2011, 12:23 

Местожителство: София
довечера ще пишем със снимков материал за Траминера...без този на хан крум...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2011, 14:09 
Аватар

Местожителство: Пловдив
+1 за Траминера на Хан крум, на мен също много ми харесва. Обаче снощи си взех от Лидъл един Шенин блан от Южна Африка на лудата цена от 3.99лв и да Ви кажа, като го охладих, вкуса много ми допада. Иначе съм взимал и 30 лв вина и не са ме впечатлявали,
въпрос на вкус( казало кучето и си облизало гъза).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 21:11 
Аватар

Люшка, да не размътихте снимките?Помня като слон аз, помняяяя :D

За да не се повтаря писано вече ще копна от една друга тема която бая се разводни.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
ilu6a написа:
...Ето ви едно вино което струва 6лв и е много добро-планувал съм закупуване на кашон...

Изображение

Joro Polimera написа:
От купешките вина ми харесват: Мерло на Ловико, Русе, Росеново и Тракия Естейт ; каберне на Ловико ; гъмза на Ловико (ок 3-6 лева бутилката).
О, скоро ще пробвам Логодаж - сира и каберне...
ilu6a написа:
да точно това вино пробвай на Логодаж ...ще останеш изненадан...Ако ти харесват вината на Тракия естейт,пробвай задължително Каберне Фран и Барбера!!
Joro Polimera написа:
Пробвах - Логодаж - сира и каберне. Много хубаво вино според мен! Отначало е много стипчиво, после се усеща екстра аромат! Определено ще взема пак! Илюша, мерси за идеята!
И да направя една анти-реклама Хан Крум - мерло. Бях взел преди година и нещо -скъпо, голяма гадост и боли глава!

ilu6a написа:
Още една антиреклама...Каберне 2006 Брестовица :down: :furz:

Joro Polimera написа:
Вчера си взех 6 литра мускат от избата във Владиславово - Варна. Ужасно много съм доволен. Пиеш-пиеш изобщо не боли глава и не ти се доспива само хваща, просто от много време не бях случвал на такова нещо!
Иначе литъра е 3 лева, на вкус и аромат е екстра. Казаха ми, че трябва да се държи в много добре затворени бутилки, защото иначе образува утайка. С две думи голямо попадение.
...
Открих разликата между виното от избата и виното от бутилките. С виното от избата има опасност да станеш алкохолик, а с това от бутилките - въздържател!
...
От това от бутилките като пийна малко количество ме забяолява главата, а от избата просто хваща...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 21:14 

Не мога да намеря темата, та ще пиша тук, а Наско, да ме извини, може да прехвърли поста ми, ще го почерпя на следващата сбирка.
Ставаше дума, в една тема, за Енира 2006-та. Илюша, или някой, който се сети за темата, моля да ми даде линк, че рових, но не я открих.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 22:39 
Аватар

Може би ТАЗИ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2011, 07:53 

Не е тази. Имаше някъде една тема, където някой казваше, че тъкмо е намерил вино, което му харесва, имайки предвид Енира-та, и то свършило, а търговците злоупотребявали с цените на малкото останали бутилки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 23:01 
Аватар

Eх тази Енира, днес викам да си купим пак една бутилка вино и се загледах по щандовете и като видях точно Енира и ми светна че ставаше дума тук за нея.Хаааа, викам сега ще си взема, да ама греда, жената беше с мен и като видя цената и без малко да получа зад врата удар с тъп предмет :lol:
Някак си 30 и нещо лева за Енира 2006 Резерва (за годината може и да лъжа) й се сториха много а и на мен ми досвидяха, честно.
Видях Совиньон Блан на Хан Крум и си взех за проба понеже не бяхме опитвали.Какво да кажа, някак си не мога да определя точно, двуяко ми е мнението за него.Приятен аромат, не ми е натрапчив, допадна ми но има една кисела жилка за която си пише на етикета.Не казвам че не ми хареса но нещо точно тази киселка жилка ми идва в повече.Сигурно на много хора би им харесало но на мен...ами не мога да кажа твърдо "не" но не е моето вино.Със сигурност по моя вкус е между Мускат и Шардоне като естествено Траминера за сега си остава лидер на тази изба.Видях че имат в магазина и още два Траминера като и двата бяха точно Winemaker серията като едното беше някаква лимитирана серия или резерва обаче и цените им бяха подобаващи, едното х2 а другото х3.Абе май едното ще отиде за Коледа а другото по Нова Година :fies:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 14:41 

Точно тази Енира имам един кашон от миналата година за хора работещи в холдинга познай каква е цената,
не позна-72лева кашон или 12 лева бутилка.Взех уж като образец за подражание, но да си кажа честно не ми хареса след първата бутилка,чаках да мине малко време и да имам повод пак отворих една бутилка и пак не ми хареса.В Беса Валей правели всичко както във Франция и не правили компромис с нищо, но за сега в България не могат да се похвалят с по-сериозен успех и инвестицията от 6млн евро не се вижда кога може да се избие,добре че половината пари са от програми.Та кое не ми хареса-виното е правено от много добре узряло, та чак презряло грозде и се усеща във виното, сладнее ми повечко и има един такъв аромат на сироп за кашлица.Не ангажирам никого с моето мнение на лаик,просто обсъждаме и се стараеме да формираме вкус,затова е важно не само да си произвеждаме сами вино,но и да пробваме от време на време и скъпите вина 40лв бутилка в Метро.Тенденцията при скъпите вина е да се правят от много добре узряло грозде и всичките са с алкохолен градус между 13-14.5.Мога да кажа кое вино ми се струва по-добро за мен и моя настоящ вкус това е Виа Диагоналис по-евтино и по-добро за мен лично.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София