Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 01:57 
Аватар

дайте ми съвет или ми кажете къде да прочета ако по темите е писано много щото не мога да се оправя с търсачката за което ви благодаря предварително.тая година реших да правя за сефте ракия за мене и вино за жена ми.един колега се нае да ме съветва и ми даде казан.купих септември 250кг сини сливи и 15кг захар сложих сливите в бидони разбих ги с бъркалка костилките не ги вадих колегата каза че ше си паднат на дъното и няма проблеми .разбих захарта 1;3 с вода и разбърках всичко и колегата каза че е достатачно да разбърквам 2-3 дена по 1път та разбърквах 3 дена и заминах на море той ми каза че на джибрето са му необходими 20тина дни.миналата седмица се върнах на 20тия ден колегата взе в една купичка от сока загря я на котлона запали я и каза че гори екстра сиреч готов съм да пека рикия.и така започнах да пека тая седмица 4дена по1 казан.обясни ми да пека всеки казан докато хвърля на капака малко рекия и я запаля гори син пламъкл.резултата е имам 50л-60л рикия на 35гр която утре ще я превармам.разбрах от форума как да я направя 25гр ама не разбрах до колко градуса да я преварявам и тва което течи след това кво да го правя.това ми е първия проблем вторият е с виното на жената.оня ден купих 50кг мерло и 50кг каберне направо ми го смляха на место.премерихпе в къщи захарноста беше 17-18 колегата ми каза да сложа 5кг захар и 5л вода и да го претаквам няколко дена днеска като го претаквах замерих захарноста беше над 25 може и 30 щото на захаромера му се подаваше началото на балона тука четох че не е редно да се долива вода.тази вечер разбрах за ракията.соm за което съжалявам яко моля ви кажете как да процедирам от тук на татак щото маи колегата не е толкоз вещ.не ме е яд толкова за парите ама мерака беше голям.да сте ми живи и здрави всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 03:59 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Пич,спокойно...в този форум ще намериш отговор на въпросите които търсиш,но колегата не слушай,пийте си ракията но за виноделието не го слушай.По първият въпрос-разреждаш до 25-30 гр и вариш,хвърляш първак 1% на 100л материал,събираш до 55%,под 55 отиват за следващо варене!Не знам ракията която е на 35%,какво ще излезе.....Събираш фракцията която е до 55%,надолу за следващо варене!Втори въпрос-Ако всичко е било както казваш,захаромеря е верен,виното е 17-18%....на тези 5кг захар им трябват 15л вода и захарноста остава 17-18 е...другото зависи от теб!

Последна промяна Naskohondata1 на 10 Окт 2011, 05:57, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 04:32 
Аватар

Според мен няма как да е верен захаромера, на 100 л материал със 17-18 процента захарност като сложи само 5 кг. захар без вода ще се получи 22-23 процента, а той е сложил и 5 л вода и е измерил 25-30 процента. Не знам може и аз да бъркам. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 06:06 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Казах,ако всичко е било както казваш......ти си претакал няколко дни??А дрожди слагал ли си?За тези няколко дни захарноста е паднала поне с 5%.....Дай пак отначало,но от а до я,щото доста неща не са ясни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 10:36 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Тишо, казваш че за първи път ще си правиш ракия, от сега стъпи на здраво а догодина като ще ти е втори път ще наваксаш.Какво имам предвид?Веднъж трябва да превъзмогнеш лакомията за количество и работите ще се наредят.
Никаде не писа да си отделял първак което ако не си направил не е непоправимо но пък е ужасно.Когато зареждаш казана се запълва на 80% от обема му и се отделя 5% първак, с други думи при средностатистически казани от 100л. зареждаш 80л. и отделяш първак 500мл.И това не се използва за пиене, просто забрави.Сам виждаш че тук ще загубиш 4х500=2л. силен но отвратителен и опасен алкохол ако предположим че печеш четири казана с 80л.
Събираш алкохол докато не падне под 40 градуса което количество отделяш а патока под тези 40гр събираш и сипваш в следващия казан, всичко под 40гр. от втория казан сипваш в третия, това от третия под 40гр. в четвъртия ... и накрая на последния казан всичко под 45гр. събираш в бутилки и по познатия начин ще го използваш догодина.Значи обобщено на всеки казан хващаш първак който ще позваш за нищо :lol: а патока под 40гр. "рециклираш" в следващия казан.Ето тук ти идва набутвацията за която ти говорих, от първак няма как да избягаш да не го отделяш и го губиш но патока не ти е загуба защото просто ще извадиш алкохол от него следващия път.Веднъж се лишаваш от количеството но от там нататък всичко си ляга на мястото.
Сега при преварката следва още по-голямата сеч :D Отделя се 1% първак от обема на казана, с други думи по литър на 100л. казан зареден с 80л. но паток отделяш когато падне на 45гр., с други думи малко скъсяваш средната фракция понеже от тук нататък няма компромис с качеството а ти за това си произвеждаш сам алкохола не за друго а за да пиеш хубав и качествен дестилат.Всичко под 45гр. което ти излезне при преврката отделяш и бутилките ги прибираш някъде като ги надписваш примерно "Паток, сливи 2011, за преварка".Пак ти повтарям, нищо не губиш пич, алкохола си е в патока и няма да ти избяга а просто догодина ще го използваш както направи с казаните преди това.
За отлежаването и аерирането на алкохола вече ще прочетеш в другите теми, не са много а и ще придобиеш добра представа за процеса понеже нямаш бърза работа, просто не разреждай за да не сгьопиш.
Накрая като теглиш чертата тази година няма да си много на далавера чисто финансово по причина точно че количеството под 45гр. няма да го използваш сега, не е много но пък е количество.Също така и първака, ефективно като го събереш и разредиш ще изкараш бая на 40гр. за пиене но ще ти кажа да си направиш един експеримент.Сипи си в една чаша един пръст първак и още два пръста вода, идеята е да разредиш повече от обичайното.Така няма да усещаш алкохола а аромат, помъчи се да определиш какво пиеш и гарантирано няма да можеш да кажеш.Ще има някакъв странен вкус на смес от разредител АМВ, капка бензин и преобладаващ на жена ти на лакочистителя :skeptisch: Отпий без да гълташ, нажабури се хубаво и изплюй, така ще се "изкефиш" максимално от вкуса на първака който вкус ще те преследва доста време :fies:
Сега, много внимавай с преварката.Казва се печене а не варене на ракията понеже се пече в буквалния смисъл.Тръгне ли първака дърпай дървата от огъня и карай на жар, температурата е достатъчна да ти подържа струята за да го изкараш, след това леко прибутвай навътре така че да вървиш на лека струя.Най-опасно и противано на всичка логика е патока, ако внимаваш ще го извадиш с приятен сливов аромат без абсолютно никакъв друг неприятен мирис докато не протече почти чиста вода.Обикновенно почти всички "спецЯлисти" като отделят паток блъскат дървата и айдееее, ми то нали е паток.Дрън-дрън, постепенно се вдига температурата като целта е да ти останат ароматните гадости във водата в казана.Отделяй паток докато като хвърлиш върху огъня започне да го гаси а не да се пали по казана.Внимателно с огъня и не се базикай с него, стой постоянно около казана, вижда се че нямаш опит и тепърва навлизаш но от сега си налей фундамента за качествения алкохол и сам после ще си отговориш дали почти всички си правят ракия или всичко друго но не и ракия.
Аз лично при преварка разреждам до 20градуса, на повечето хора им се струва много.При гроздовата при някои сортове може малко да намалее специфичния аромат при такова разреждане но при сливите не е фактор.Пак ще се върна на огъня, това че е само бистра течност не означава силен огън, той ти е само в началото докато потече първак, нататък си я караш лекичко.
И следва последния ти експеримент след дестилацията.Наливаш в три чаши които надписваш с хартиено тиксо примерно и номерираш 1/2/3.В първата сипваш паток от кофата и ако се наложи го разреди на 25 градуса, във втората сипи и разреди пак на 25 градуса средната фракция или същинската ракия а в третата разреди на 25 градуса първак.Трябва да получиш три чаши по 25 градуса ако ти го позволява спиртомера, ако не на 30 градуса.Дай на жена си да ги опита понеже ти ще си предубеден.Изрично я предупреди да търси приятни аромати и да не се влияе от това че е слаб алкохол като няма да знае какво е номер 1,2 или 3.Дай и на тъщата (впрочем на тъщата може само първак концентрат :cooler: ). Нека сами да определят кое им допада повече и кое е хубаво на вкус, така сам ще се убедиш за разликата на трите фракции и сам ще прецениш какво да правиш.Ако искаш след това си остави малко в чашата със средната фракция и смеси по равно количество разредените средна фракция и първак и пак търси разлики...
Изхода ми е ясен, просто го направи за да видиш какво ще се случи.Ако пък не ти пука за качество а гониш количество смеси патока, първака и средната фракция и си пий така но когато покараш малко Мерцедес нещо Опел не те кефи ;)
И остави кулинарията на колегите в раздела за мезета, ти вадиш дестилат а не готвиш манджа и не вариш чай така че всякакви подправки,билки и всевъзможни простотии дръж настрани.Плодовата ракия е строго специфична заради аромата си, още повече пък сливовата.Много рядко ще можеш да опиташ истинска сливова ракия защото грешките при ферментацията и дестилацията след това се замазват с всевъзможни миризми които наделяват над сливите още повече при преварка където сливовия аромат намалява подобаващо.Не са малко случаите когато ако не ти кажат че пиеш сливова никога няма да разбереш какво е.В зависимост от твоя си вкус в последствие можеш да използваш внимателно черница, акация, дъб или по избор дървесина която да стабилизира вкуса и да придаде специфичен лек аромат който да присъства а не да доминира.По тази причина раздели ракията и използвай няколко вида пръчки, чипс или каквото си решиш, въпроса е да имаш наблюдение как се променя аромата.Това че трябвало да седи 40 дена с пръчки от черница или подобни бабини девитини също пренебрегваш.Всеки човек е строго индивидуален и ма различни предпочитания, просто намери своите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 13:17 
Аватар

Местожителство: Бургаско, рядко Варна
С първака може да си размразява предното стъкло на колата назима. Освен ако не е цирозофил... ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 19:24 
Аватар

много ви благодаря за отговорите за рикията.значи при първото печене на рекията от всеки казан отделях по около 0.4л п първак.Днес ще препичам рекията разредих я до 25гр и заредих казана самоче тои е на ток и няма как да реголирам казана. Ще карам до 45гр и другото ще го оставя паток. Само че ако искам рекията да ми е с по-малък градус какво да направя.и последен въпрос за рикийката. от залагането на сливите до употребата на рикийката кажете ми пропуските и грешките та живи и здрави до година да ги избегна.благодаря ви много от сърце. а сега за виното днес на 4-тия ден ми показва 25-26 захарност какво да го правия да го разреждам или незнам.имам място за още 20кг грозде или да го разреждам с вода.кажете какво да правя.и последен въпрос.ако стане вино със плода който е останал в бидона(не знам как се казва)как да си направя рикийчица.и отново ви благодаря от сърце.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 22:57 
Аватар

Ясно е че си на зор и не си имал време обстойно да се запознаеш с материята и различните гледни точки, струва си човек да те насочи.
След като дестилираш ще ти излезе общо на висок градус.Не разреждай сега а по-късно.Аз лично наливам ракията в стъклени дамаджани на 2/3 от обема им и през 2-3 дена изпразвам едната дамаджана и започвам да преливам от другите с фуния така че да върви на тънка струя и да прави "синджир" в дамаджаната.И така докато пак не се запълнят всички на 2/3.
След две седмици слагам черничеви и акациеви пръчки в дамаджаните и продължавам през два-три дена да преливам.Разчел съм си пръчките така че след около още две седмици вече ракията да е с лек златист цвят и следва веселото занимание :lol: Всяка вечер си сипвам по един пръст в една чашка и разреждам, в момента в който започна да усещам аромат от черницата и акацията ги вадя.
Разреждам на 40 градуса с горнобанска вода, наливам в бутилки и така...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 02:06 
Аватар

окей а защо я преливаш.ако не е тайна и кога да я разреда преди веселата част ли

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 10:08 
Аватар

Aaaa, тайна е :lol:

По-горе споменах да се поровиш в темите в раздела и да потърсиш за аерирането, ще видиш две гледни точки по въпроса.Нарочно не ти давам линк къде е писано защото така щеш-нещеш ще изчетеш всички теми и ще видиш различни техники за ферментация,дестилация и отлежаване на ракията.Ще прочетеш и за бруталните грешки които се допускат при процесите, ще намериш и много отговори на въпроси които ще си задаваш в бъдеще.След това вече сам ще се убедиш както става ясно че масово заради незнание и мързел се правят всякакви свободни съчинения.
В темите са писали хора достатъчно навътре в производството на алкохол като тук не говорим за някой който 25 години вари ракия и е на принципа "Ти ся на мен не ми обяснявай" а за такива които това са учили и това работят.
Чисто информативно ще се запознаеш с видовете алкохол, какво се съдържа основно в първака, в средната фракция и в патока, ще навлезеш в същността на дестилацията и ще се убедиш колко важно е да се спазват определени температурни режими...
Все още форума е малък и всичко е що-годе синтезирано.Ще ти отнеме няколко вечери да изчетеш всичко за ракията и няма да съжеляваш.
Все пак на въпроса ти.Аз разреждам основното количество след като съм получил желания аромат и след не по-малко от месец.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 12:54 

Местожителство: Хасково
tisho5,
Захарта която си вложил в гроздето за вино е много.
Имаш 100кг грозде от сортове който дават рандеман около 40 литра вино. Това означава ,че всяко влагане на 1 кг захар в 40 л. течност ще вдигне захарния процент с 2,5%. Ти си вложил 5 кг което означава ,че си го вдигнал с 12,5%. Единия литър вода който си добавил ще свали процента с 2,5. Ето защо захаромерът ти показва около 28% .
Трудно ще преври . Учуди ме слабата захарност на гроздето което си купил..
Може би някой от Форума ще те посъветва дали с дрожди ще успееш, ако не е късно. Аз бих сложил допълнително 2 литра вода, но е хубаво и друго мнение.
Ама пък какво вино става от мерло и каберне... ! Мани,мани!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 00:10 
Аватар

много благодаря Карлсон за изчерпателните отговори за рикийката до догодина имам време да се ровя и да чета. тая година мисля че ще карам опел а догодина надявам се нещо по добро.и все пак за виното 5 ден захарност 24 върви ли на някъде или не забравих да кажа че заедно със захазша съм сложил колкото пишеше калиев метабисулфит

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 10:21 
Аватар

Местожителство: Пловдив
След като сложи метабисулфит, след това вложи ли дрожди?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 11:42 
Аватар

tisho5 написа:
много благодаря Карлсон за изчерпателните отговори за рикийката до догодина имам време да се ровя и да чета. тая година мисля че ще карам опел а догодина надявам се нещо по добро.и все пак за виното 5 ден захарност 24 върви ли на някъде или не забравих да кажа че заедно със захазша съм сложил колкото пишеше калиев метабисулфит

Колега, мисля си, че когато някой се захваща с нещо предварително трябва поне малко да се е подготвил теоритично. Изкайки съвет за проблема с гроздето си пропуснал да споменеш най-същественото в случая, а именно, че си използвал калиев метабисулфит. Винаги, два часа след сулфитиране се слагат и културни дрожди/купуват се от агроаптеките или нета, благодарение на тях протича ферментацията/, тъй като със слагането на калиев метабисулфит се унищожават тези дрожди, които са си естествено по гроздето.
За следващите ти действия по гроздето по-добре да се изкажат други съфорумци, но мисля, че материала не е изгубен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 14:42 
Аватар

Местожителство: Varna
firevint написа:
Винаги, два часа след сулфитиране се слагат и културни дрожди, тъй като със слагането на калиев метабисулфит се унищожават тези дрожди, които са си естествено по гроздето.

При бялото вино не е така, мели се гроздето източва се в един бидон шарата и се влага 0,8-1гр. на литър серниста киселина след 24ч. шарата се преточва в бурето без утайката, ако е нужно се коригира захарноста и се слагат дрождите. Целта на занятието е шарата да се оттай .
Грам серниста киселина на литър шара или смляно грозде не убиват всички дрожди, които са си естествено по гроздето.
По гроздето има диви и културни дрожди, измират дивите а културните само забавят действието си.

П.С. има и друг метод за правене на бялото вино, гроздето се ронка, смила слага се серниста киселина, шарата се източва от 5 до 12 ч. след това и се слагат дрождите. Но аз го правя по първия начин.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София