Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: рефрактомер
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 04:28 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
ika написа:
:megagrin: ..... пак бе :D
та рефрактомера,не мери захарност ....рефрактомера мери сухо вещество ....има таблици ...
показва 5% казват нещата са ок ....... е ама не е ли просто капваш и гледаш към светлината ако е 12% значи си е 12 захарност, ако е 5% значи има още да ври виното или джибрите . нещо като обикновените захаромери само,че по точно и по удобно .

Ика,меря с рефрактометъра захарност на мерло от реколта 2005 година купено от магазина,сухо....и показва 8%.............какъв е извода,аз мисля само Flanker може да отговори!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 08:56 

ейй това ми е питането,защо е така на какво се дължи това,много хора накупихме от тезе машинки ама явно нещо ни куца :mocken: :megagrin: а бе само с едене и пиене не става трябва и малко да се чете ..явно ... затова благодарство на всеки ,който се наеме да ни ограмоти на тази тема

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 10:57 

Местожителство: Асеновград
Вероятно Flanker или Аламбик могат да ни светнат - макар че технолозите винари много не се доверяват на рефрактометъра и си мерят с аеромер по Ое. Ще ви кажа какво знам аз / макар че не е много/ рефрактометъра за вино "брикс" мери сухо вещество разтворено във вода/ не само захарта / а всичко което е разтворено в гроздовия сок. Ако сока съдържа 220 - 230гр захар на литър и в процеса на фермента тя се превръща в любимата течност - сухото вещество намалява и при едно сухо вино добре утаено и филтрирано рефрактометъра показва 6. Когато мерим прясно изцеден гроздов сок и имаме 23 брикс си има таблици които приравняват съдържанието на захар към литър или килограм гроздов сок и показанията се разминават с 1-2 единици,но при материал за ракия аз ги пренебрегвам /вино не правя/. Трудния въпрос е за края на ферментацията защото в началото разминаването е минимално дакато в края е 4-5 единици. Аз си го обяснявам че алкохола допълнително разтваря разни в-ва от люспите и семките и затова е голямото разминаване на сухото в края на ферментацията.

Дано ме разбрахте. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 13:03 

Местожителство: София
Ако говорим за измерващите захароза то повечето в-ва съдържащи се в гроздовата мъст иман подобно поведение като захарозата по отношение на плътността като функция от концентрацията-или иначе казано близки ъгли на девиация с този на захарозата...и точно това е взето предвид при изготвянето на скалата...
Не виждам нищо сложно с работата на такъв уред,добре е да са ясни единиците:
http://www.bulgariandrinks.com/vidove-n ... adarzhanie.
Друг е въпроса ,че повечето хора не си калибрират уредите,нещо задължително при всеки измервателен уред.
Приготвяне на разтворе с ясен захарен процент и калибровка по тях и дестилирана вода за 0%.
Аз моя го настройвам преди всеки сезон...а ако правя измервания в къщи то преди всяко измерване като го правя с дестилирана вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 14:03 

така всичко е ок до тук ,но продължавам да не съм убеден ,че всичко при мен е ок ,нещата са наред когато меря захарността в началото показва си нормално и до като стигнем до момента 5, 6 % и пущината си умира там .......и след пет години да го измеря то си седи там :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 14:36 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ika написа:
така всичко е ок до тук ,но продължавам да не съм убеден ,че всичко при мен е ок ,нещата са наред когато меря захарността в началото показва си нормално и до като стигнем до момента 5, 6 % и пущината си умира там .......и след пет години да го измеря то си седи там :D

Всичко е заради алкохола: слагам 1/4 вода захар меря 20%, слагам 1/4 винаса захар меря 15%.Тъпа история, питах Петио той каза че образувалия се алкохол променя плътноста и дава разлика от 5%.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 14:43 

и какво излиза ,че с прост захаромер от левче е по харно отколкото с маймунка за 100 кинта :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 15:01 
Аватар

Така например, определен захарен разтвор при 20°C има относителна плътност 1,040. Изразено като градуси Брикс това са 9,99325 °Bx, ето отговора....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 17:20 

Местожителство: Асеновград
При плътност 1.040 колко е захарта в гр. на литър?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 05:03 
Аватар

Местожителство: Varna
ika написа:
и какво излиза ,че с прост захаромер от левче е по харно отколкото с маймунка за 100 кинта :lol:

Бях се засилил и аз да си поръчвам ама това мнение ме спря
venci написа:
Рефрактометъра се калибрира с дестилирана вода - трябва да показва нула. Лесно се регулира с винта от горната страна. Ферментацията свършва обикновено на 6 % ако си тръгнал от 21-22 захарност. Ако ферментацията ти е спряла на 4 вероятно е била ниска захарността.

От рефрактомера има смисъл ако купуваш голямо количество грозде и на място като вземеш няколко зърна от различни щаиги и им измериш захарността, това с виномера от 2лв. не може да стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 16:51 

хаха без да искам,мислейки се ,че проблема е при мени или в моята маймунка се оказа ,че рефрактомера е една доста скъпа излишна вещ ../ да отидеш гъзарската на лозето или на пазара и да измериш пет зърна грозде :lachtot: / не че съжалявам ,но много хора могат да си направят изводите .
всичко което разбрах до тук е ,че може да вярваме до към 7 , 8 % захарност от там на татък ......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 21:26 
Аватар

ika написа:
хаха без да искам,мислейки се ,че проблема е при мени или в моята маймунка се оказа ,че рефрактомера е една доста скъпа излишна вещ ../ да отидеш гъзарската на лозето или на пазара и да измериш пет зърна грозде :lachtot: / не че съжалявам ,но много хора могат да си направят изводите .
всичко което разбрах до тук е ,че може да вярваме до към 7 , 8 % захарност от там на татък ......

Хм...освен,ако Flanker не ни обори... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 22:12 

Местожителство: София
Рефрактометъра за захарно съдържание се ползва за мъст, сок гроздови зърна на масива или на борсата!!!
Не за вино!!!-правете разлика

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 23:07 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Naskohondata1 написа:
Хм...освен,ако Flanker не ни обори... :?

Благодаря Наско, но едва ли аз съм човека който може да се меси в законите на Физиката, в частност в Оптиката, а и не разбирам от тях.
Това с показанията не рефрактометъра в края на ферментацията е проблем, който не от скоро, а по скоро е залегнало от самото му създаване покрай рефрактометъра на Аббе и то основно заради алкохола.
На ръчния рефрактометър му казваха "полски" и то заради употребата му на полето. Ами то там му е силата. Измерваш си захарността на гроздето бързо и без всякакви ядове, пък ако щеш и на пазара. Нещата не са се променили. Принципа на измерване си е един и същ, просто сега производителите могат да предложат каквото си искаме - кеф ти скала за относителна плътност, кеф ти скала по Брикс, кеф ти скала по Оксле и т.н. Не че това решава проблема, но това което съм забелязал е че може повече да се вярва на рефрактометъра отколкото на захаромера. По-добре да ми покаже висока захарност, отколкото по-лъжливата ниска на захаромера (под нулата). Аз поне в повечето случаи ползвам него. Засега ползвам един стар унгарски рефрактометър, който много ме дразни, но поне има много широк обхват с превключване и го търпя, ама няма да е за дълго :lol: Иначе имам друг китайски, с който поне се отчита лесно. Не мисля че проблема с калибрирането е чаааак толкова голям. Пробвал съм с дестилирана вода, пробвал съм и с деминерализирана и резултата е почти същия. Самата скала не мисля че позволява на окото чак толкова точно да хване разликата.
Според мен основния проблем си е в нас. Искаме е един прибор да си измерваме захарността от началото до края. Както и преди съм казвал - ами не става, не е толкова просто. Като говорим за вино вече имаме наличие на алкохол, мътност на течността, цвят и куп други фактори, които един прост оптичен прибор няма как да отчете и да даде исканите показания.
Дали е скъпа и излишна вещ ... ами не мисля! Вярно, не е евтин като захаромерче от 2 лева, но добрите захаромери са доста скъпи, а като счупиш един-два и къде Илия на кирия ;) Досега не съм счупил рефрактометър за разлика от няколко захаромери :lol:
За гъзария и тем подобни не мисля че има смисъл да се говори. Ако някой си го носи в калъф на колана докато гони моми винарки из лозята си е негов проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 18:51 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да дам и аз моята дан към познанието за ползвата от рефрактомер.

1. Абсолютно вярно е това че завършено червено вино с предполагаем алкохол около 14% , без остатъчна захарност, и т.н. - с рефрактомер показва около 8%. Защо ? Защото това парче стъкло показва колко се пречупва светлината, независимо поради каква причина !
То и името му е такова - рефракция е пречупване на български.
Как действа - капването на капка върху специалното стъкло и затискането й с капачето създава два слоя един върху друг, които биват осветени през капачето.
Вследствие пречупването на светлината от този пакет от два слоя - се наблюдава и различно показание. При по-голямо пречупване - по-малко синьо , а при по-малко пречупване - повече синьо.
Всичко това работи по две причини - слоят течност има плътност различна от тази на водата към която е настроено долното стъкло.
При виното грешката идва според мен не от алкохола, а от екстракта на багрилна материя. Затова при първоначално мерене на полето мерим полупрозрачен сок, а после след ферментацията имаме тъмно-червен.
Нямам бяло вино под ръка да видим дали там ще покаже 0 или пак няма.

Едит : На следващата страница вече имаме таблица и екселски файл за корекциите - всъщност явно е от алкохола. Вземам си думите назад :)

2. За бирата е безценен ! - по време на прецеждането следя точно колко екстракт отмивам от триците, иначе със захаромер е мъка - пълня 100мл. охлаждам ги 5 мин. и меря, то през това време вече се е променило.
За тъмни бири показва повече от хидромера, но не е голяма разликата.
По-интересното е в началото на озахаряването - тогава показва много повече от захаромера.
После се изравняват и накрая при финалната мъст за ферментация имат разлика от 0.5 % Брикс и то за тъмни бири. Но и не съм убеден дали не е по-верен рефрактомера :)

Последна промяна victoryvt на 18 Дек 2012, 10:21, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София