Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 15:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: рефрактомер
МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 20:05 
Аватар

Ето тук има една табличка (Excel) която може да отговори на поставения въпрос как алкохола променя показанията на рефрактометъра по време на ферментацията http://morebeer.com/search/102226 , кликнете на " this spreadsheet" и свалете табличката, след това позволете "edit" и вкараите началната стойност в червено на брикс(Original Brix) който сте отчели при залаганена джибрата. Когато вкарате текущите измервания(Observed Refrctometer Readings) - примерно начално 22 - после вкарвате 21,20, 19... ще видите че захарността е 0 (Actual SG i Actual Brix) при 6-7 измерени от рефрактометъра Брикс.
Мисля че тази таблица добре определя грешката на рефрактометъра по време на ферментацията когато вече се образувал спирт в джибрата. Всичко което е написано по горе от вас се потвърждава - рефрактометъра показва в началото перфектно, а в края дава грешка и е необходиматази табличка за да знаем долу горе къде сме.
Нищо не пречи да се сравнява и с традиционните методи-опитване за сладост, газираност, паднала шапка и т.н. Като изкарате една партида и сравнявате показанията на рефрактометъра , таблицата и традиционните методи следващите пъти само рефрактометъра ще ви е достатъчен.
Дано съм помогнал-някои от компютърните капацитети ако може да я направи на БГ и да я качи във форума ще завършим работата до край. Exel не може да се качва на форума :nixweiss: и затова поствам само снимка с примерните 22 Брикс.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 20:59 
Аватар

Плам, браво! Интересна и полезна табличка. Кара ме да вярвам, че е вярна, защото имах два вида грозде едното с 22%, а другото с 26% захарност по Брикс. В края на ферментацията рефрактометъра отчете съответно около 8% и 10%, което според табличката е около нулата. На вкус сладост няма.
Все пак имах някакви съмнения относно отчитанията на рефр. и изварих малки кол., оказа се, че няма как да са останали съответно 8% и 10% захари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 10:12 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Готово !
Промених и температурата във формулата да е от Фаренхайт на Целзий.
И една грешка им намерих - само първият ред изчислява темп. компенсация, следващите не :)
Коригирано е, сега всички редове могат да смятат и температурите.
Обаче мисля че е за предпочитане да не се пипа числото 15 гр. защото и без това вече всички рефрактомери имат темп.компенсация. Друг е въпроса дали бачка вярно. Но като изчакаш една две мин. капката така или иначе си променя температурата бързо.

Прикачени файлове:
refractomer-tablica.jpg

Ето и екселския файл архивиран :
Прикачени файлове:
refraktomer-korekcii.rar

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 14:12 
Аватар

:2thumbs: "victoryvt" - браво! Сговорна дружина планина повдига.
В момента имам заложен материал и меря с рефрактометъра и успоредно с хидрометъра, сравнявам с таблицата и е така както пише.
Аз също малко се зачудих преди да ползвам табличката-на 7ми ден рефрацтометъра ми показава 14 Брикс, викам си нещо бавно върви а бълбука яко, я да извадя пак хидрометъра :thumbs1: ами да то кавото казва таблицата такова показва.
Бих обобщил - рефрактометъра е много по функционален, само 2-3 капки, по малко цапане с пипети,прецеждане, колби миене и т.н. спрямо хидрометъра.
Аз си разпечатах таблички за 20, 21,22,23,24 и не се налага да тичам до компютъра :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София