Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 09:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 16:04 
Аватар

Болшенството колеги/вкл. и аз/ сме свикнали да правим вина от 1-2 сорта грозде, чиито вкусови характеристики вече са ни добре познати. Но има много сортове, които не сме пробвали и не знаем какви вина се получават. Идеята ми е да създадем тема, в която колегите с опит и познания да я запълнят с данни от какво грозде-какво вино се получава/като рандеман, вкус, цвят, аромат, алк.градус, пивкост и т.н-знам, че е относително, но в общи линии/. Също така и кои комбинации от различни сортове са приети и удачни да се правят. Мисля, че ще е полезно за много от нас да се решат да експериментират със сортове и комбинации, които до сега не са пробвали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 16:01 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Kaто за начало може би ТОВА ще е полезно.Тук е събрана информация за сортовете грозде.Не е отговора по същество на въпроса ти но все пак е отправна точка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 14:52 
Аватар

Отправям призив към изявените съфорумци и тези с опит в консумацията :prost2: !!! Колеги, запълнете темата!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 13:47 

Местожителство: София
Ще започна със сорт от който се парнах образно казано въпреки цялото четене...Та за какво иде реч:
Сорт Рубин...
Бългаски сорт получен в Плевен чрез кръстосване на сортовете Небиоло х Сира-1962 г..
Защо се насочих към него
1-ви основен плюс-средно зреещ сорт първата половина на септември вече е достигнал технологична зрялост ...фенолна зрялост към средата на септемри Тост още е доста топло-добри условия за бурната ферментация.
2-ро.В добри години като тази натрупване на захари до 27-28%...В случая при мен 26,5%.
3-то издръжлив е на гниене и напукване това си е плюс при закупуване...общо взето при мен от 1,2 тона фирата беше около 30кг зърна които изхвърлих.
4-то Страшно интензивен цвят!!!
5-то Кожицата на зърното е тънка ,дръжчиците къси поради което рандемана е повече от задоволителен при слабо пресуване...да не кажа 70%...
6-то Здрави дръжчици на самия грозд-това е от голямо значение при ронкането.
Горе долу до тук с плюсовете...сега малко за изненадите поднесени от този сорт:
1-во титруема киселинност от 7,1 до 11,7 г/куб. дм!!!!
2-ро и за мен основно ТАНИНИ!!!!!!!!!!!!!!!!ама много....
Тук за мен идва трудноста при правенето на вино от този сорт,а именно смекчаването и намаляването на танините!
Като изключим тях )))))))))виното е с интензивен цвят, висок алкохолен градус ...това мога да кажа за сега...
Ще следват ЯМКФ...дълго и упорито бистрене -и с желатин и с бентонит-това се методите предложени от Фланкер и Котебари за намаляване на танините.
Иначе за хора обичащи МНОГО тежки вина ,тове е сорта за тях...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 15:45 
Аватар

Благодаря ilu6a! Точно в тази насока искам да се развие темата. Може да споделиш опита си и за други сортове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 10:30 

Местожителство: София
Следващ ползван от мен сорт :
Алиготе-френски сорт създаден по пътя на т.нар. народна селекция...
Отнова ще започна с предимствата:
1-во. технологична зрялост през първата половина на септември-средно зреещ сорт (отнов улеснение за бурната ферментация.
2-ро Средно до добро натрупване на захари...18-23% при мен този година около 21%
3-то Много добър рандеман...без пресуване близо 60%...
Един от основните му минуси е бързото му загниване след бране...Тоест иска се подбор добър при купуване и след това при смилането и ронкането...
Изключително НЕ капризен сорт при направаа на вино от него...апропо ракията също е чудесна.
Виното е сламеножълно с приятен ненатрапчив вкус и аромат.За разлика от своите съббратя бели вина(като изключим Шардонето)понася изключително добре дъба!
При мен и бурната и тихата ферментация преминават в бъчви...като след бурната се дегустира през ден,следя да не се претовари с дъб.
Като цяло лесен сорт за правине на вино...-до лятото става чудесно!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София