Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 18:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: моля за съвет
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 18:17 
Аватар

Здравейте.преди седмица заредихме с дедото виното само че аз мерих захарноста с захаромер-над 27(понеже скалата е до 27) и с рефрактометър-точно 27.Сипах водичка и го направих до 23 измерено с рефрактометъра а със захаромера показваше 25.Дедото на неговото след два дни му сипа водичка и го докара до 23 според захаромера.От два дни неговото ври като че е на котлон а мойто съвсем леко пука,измерих го с захаромера-24.Трябва ли да се притеснявам за нещо,да му сипа ли още водица,дрожди ли да слагам или и аз незнам какво.Ще съм благодарен ако помогнете. :wallbash: :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: моля за съвет
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 18:33 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Брей, каква е тая захарност 27 % ? Какъв е сорта грозде ?
Иначе - разликата между твоето и на дядо ти е само в условията - той му е сложил водата след като е тръгнала ферментацията и затова тя сега върви буйно, а ти си сложил водата преди да започне и съответно си намалил температурата на мъстта. В комбинация с днешните (а и вчерашните и утрешните) ниски температури, твоята ферментация не желае да започне спонтанно. Явно не си слагал серен двуокис (сулфитиране) и дрожди, а желаеш да разчиташ на дивите дрожди по гроздето. За серен двуокис не знам дали е късно, нека кажат другите, но по-скоро ти трябва затопляне. Иначе пък имаш шанс да направиш по-добро вино от дядо ти, понеже си задържал ферментацията и си направил мацерация :)
Тука има много писано за технологията на виното, така че с малко ровене ще добиеш представа кое си пропуснал и кое можеш да поправиш. Затоплянето става най-лесно с бутилки с топла вода мушнати в мъстта (шерата), после като отдадат температурата - вадиш и сменяш с топли. и така докато се вдигне температурата поне до 20, че и горница градуса. Завиване с найлон и черги/одеала/балтони. Местене в помещение с по-висока температура ...
Кой както може.
Аз вече ще източвам, макар че и при мен бавно тръгна, но с температура между 20 и 25 гр. мисля да пия после добро вино. Гаража ми е подземен и държи някакви долу горе постоянни температури.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 19:19 
Аватар

а след като го загрея да сложа тези http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%B ... ml?u=95776 или тези http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%B ... ml?u=95770 или вече е късно и трябва ли да се сулфатира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 19:38 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Моето скромно мнение е че сулфитирането има за цел да избие всичко живо по материала - както диви дрожди, така и гнилостни бактерии и други. След което ферментацията се предизвиква чрез културни дрожди, които издържат на високи стойности на серния двуокис. Мисля си че не е късно за серен двуокис, но той самия няма да помогне за ферментацията, а предимно ще попречи. Ако го сложиш обаче, задължително трябва да добавиш след това (2 часа поне, мисля бяха писали колегите) и културни дрожди - в твоя случай такива за висок градус алкохол. Според мен е най-лесно просто да стоплиш и да оставиш дивите да си ферментират, а за догодина ще действаш както е описано тук.
Питай на лично някой от по-старите - Илюша, Петьо Малчев и др. - виж им мненията за виното и ще разбереш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 20:02 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Дивите....по никакъв начин не могат да разградят такава захарност...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 20:23 
Аватар

ама незнам на кое да вярвам рефрактометъра ми показа като му сипах водата 23 а захаромера 25.След една седмица го мерих със захаромера и ми показва 23.И какво ще стане ако сложа дрождите без да сулфатирам и загрея мъста до 20-23 градуса.Май нещо яко съм ус...ал. :cry:Еми те са си написали хората как трябва да се направи ама няма кой да чете,сега ако кажат и как да се поправи ще съм много благодарен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 20:49 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Най лесно-Разбъркай хубаво на дядо ти мъстта и вземи отсипи в една тенджера мъст и от пяната,след това премери темп.в твоя бидон и ако е ниска,под 17-18гр я вдигни с горещи бутилки с вода,също темп. В помещението трябва да е 20-24 гр.Накрая изсипи мъстта в твоят бидон и бъркай,3-4 пъти на ден.Ако не криеш нещо на другия ден ще имаш ферментация като на дядо си

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 21:06 
Аватар

няма какво да крия ама температурата в помещението майче е под 20 градуса.утре ще загрея мъстта и ще видиме какво ще стане . а за догодина вече е ясно и само не разбрах пречи ли ако сложа дрожди без да сулфатирам след като затопля мъстта ?ако има значение неговото е само каберне а мойто каберне и памид

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 00:48 
Аватар

Местожителство: Varna
Наско е прав, разбъркай и двата бидона, извади и от двата по една кофа и кофата от твоя бидон го налей в на дядо ти а кофата от неговия в твоя бидон /да не го овътриш човека/. В твоя бидон сложи едно 10л. шише с гореща вода от бойлера със стегната капачка, като грейка. След 24ч. трябва и твоят да ври бурно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 09:23 
Аватар

Благодаря за съвета в понеделник ще го направя и дано да тръгне всичко добре.Още веднъж Благодаря !Само да попитам като сложа бутилката с горещата вода няма ли да умрат част от дрождите и да взема да сложа от тези които бях показал по-горе за трудна ферментация след като се загрее или няма нужда ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 11:56 
Аватар

Местожителство: Varna
Тези който са в контакт до бутилката може и да умрът но на другите като се стоплят ще им стане кеф, и ще им дойде мерак за размножаване и ядене :)
В даденият случаи целта оправдава жертвите.
Това с преливането е най-бързият метод и дрожди да слагаш пак трябва да затоплиш мъста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 14:34 
Аватар

OK значи затоплям и засаждам дрожди без да сулфатирам и каквото стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 20:18 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
jumbe написа:
OK значи затоплям и засаждам дрожди без да сулфатирам и каквото стане.

jumbe , ако движиш активно потопената от теб бутилка с гореща вода това няма да позволи течността около нея да прегрее и част от дрождите да измрат ! Вярно че си е хамалогия , но според мен си струва !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 20:45 

Местожителство: Варна
Може и с дрелка и бъркалката за теракол от време на време да разбъркваш леко.
.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 14:34 
Аватар

jumbe написа:
а след като го загрея да сложа тези http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%B ... ml?u=95776 или тези http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%B ... ml?u=95770 или вече е късно и трябва ли да се сулфатира?

Тази година ползвах първите/ВО213/.Доволен съм. Ферментацията тръгна няколко часа след като ги вложих в материала при стриктно спазване на инструкциите.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София