Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 12:25 

Искам да споделя опита си от миналата и тази година при покупката на грозде за вино от борсите в София/Люлин и Дружба/.Тази година в началото на октомври отидох на борсата в Дружба и почти на всички места базовата цена беше 60ст/кг.когато ги попитах за цена на тон те ме поглеждаха и казваха:
1.Същата/не мога да сваля,защото аз го взимам на 50ст. на място+транспорт и печалба и т.н./
2.55ст.кг
3."Виждам че си интелигентно момче и ако искаш да вземеш реални килограми цената е 70ст.за килограм"!?

Премерих се на един кантар, който ми показа 30 кг над собственото ми тегло!?
Това ме върна назад миналата година, когато взех 1тон от борсата в Люлин.Цена 60ст/кг за един тон цената беше 55ст като гарантираха, че ще ми го смелят без пари и не лъжат в килограмите "като на Дружба".
Един тон след смилането го събрах в 4 бидона по 220л като не бяха пълни догоре и в последствие изкарах около 400л вино!!!
Тази година отидох при един от продавачите тип отговор 1.Същата и му казах че искам да купя от него 1 тон ,но реален.Натоварих един бус с касетките, които продавачът любезно ми зае за да не купувам 40 чувала.
Както споделих в друга тема за един час обработих цялото грозде и се побра в 970л съд и отточих в последтствие около 550л вино.
Защо ви разказах всичко това, защото за да не бъдем зависими от разни дребни мошеници предложих на фирмата, която ми продаде оборудването/иноксов съд и ел. мелачка ронкачка/ апропо фирмата е от Пловдив предложих на собственика, който е инж.технолог и е работил като такъв за следващата кампания да осигури за София и региона грозде за което да гарантира качество, количество и транспорт до София и региона/аз правя виното на вилата 50км от София/ така че на всички около София можем да обединим поръчки и по този начин ще оптимизираме цена, качество и доставка.Съгласен съм да се включа в подобна схема предложена и от други доставчици на грозде от форума гарантиращи реални килограми и качество на гроздето.Благодаря предварително на всички отзовали се!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 13:00 
Аватар

Местожителство: Varna
Същата работа е и на зеленчуковата борса във Варна. Дядото купил 100кг. мерло но една пряка до борсата балдъзата има магазинче и претеглили гроздето 15кг. по малко. Е върнали се при продавача и той им дал 15кг. Тъй че трябва да се внимава с търговците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 13:19 
Аватар

Местожителство: София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
За това и аз не купувам грозде от борсата. Приятел производител от Хасково всяка година ми носи по 1т. Каберне Совиньон и Мерло . Аз обикновено го искам в пропорции 70/30 % Което е брано същият ден и докарано вечерта в София - Горни Лозен. Покрай мен и мой приятели си поръчват та и на тях и носи по заявка кой колкото количество си прецени че му трябва. И досека са били много доволни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 20:58 

Местожителство: София
potenza написа:
цена, качество и доставка.Съгласен съм да се включа в подобна схема предложена и от други доставчици на грозде от форума гарантиращи реални килограми и качество на гроздето.Благодаря предварително на всички отзовали се!

Поддържам и бих се включил с количества над тон.
А като вози гроздето дали и машина за мелене и отделяне на чепки ще може?
Имайки предвид ,че догодина контрола с тези машини по борсите ще е много затегнат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 22:02 

За машина за мелене фирмата продава.Аз мойта от тях си я купих мога да ти услужа за кампанията само,че я държа на вилата на 50км от София, където правя и виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 23:12 

Ми супер...За следващаа година ще е интересно да се кооперираме в закупуването на грозде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 11:05 
Аватар

Проблемът с кантарите е масов.
Кантарите, на които са "замаскирани" дисплеите за количество и цена (най-често с изолирбанд), въобще не се замисляйте да купувате.
Аз как процедирам... за цена не се пазаря много, качвам се на кантара (като предварително си знам точното тегло) и ако всичко е ОК му казвам на циганина " Сега не пипай повече кантара, а само подавай касетките с грозде".

Да споделя един случай от тази година на борсата в Дружба.
Комшията спазарил гроздето по себестойността на циганина :megagrin: - 0.58лв./кг.
Отиваме гледаме, хубаво, узряло грозде, захарно. Гледам кантара - първите две дисплейчета (тегло и ед.цена) облепени с изолирбанд. Качвайки се върху кантара, вече стъпил с един крак, казвам на мангала "нали може да се премеря" :fies:
Какво да прави?! Цъква 1-ца за ед.цена и ми върти панела да видя,кантарът показва "стойност в лева" - 75.80, НО забележете според думите на циганина това са килограми, а реално са:
75.80кг (скрито)
х
1лв (скрито)
= 75.80лв, които се виждат. И той вече умножава тази стойност по цената, която си си спазарил.

И ти си казваш, Ок кантарът е верен. Придърпва си циганинът кантара, обръща панела, цъква за ед.цена 1.20 например и така на всеки 100кг те е ощетил с 20кг.

Попитах " Това отгоре защо е залепено с изолирбанд?"
"Ами аз такой, откъде да го знам, така си е.."
Викам " Като е така, чао и приятен ден"....

Чух и легенди, че някои мошенници променят стойности, посредством дистанционно в джоба, което ме учуди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 14:16 
Аватар

Бахти мошениците...на мене значи не ми се е привидяло като купих 100-тина кила и ми го смляха на Люлинския пазар....абе мама му стара едва запълни дъното на два бидона. Викам на мангалката, абе това 100 кила ли са...вика като се смели и ставали 50 литра. То и 50 литра нямаше де. Подкрепям с 2 ръце и 2 крака доставката и меленето за другия сезон...аз съм с малки количества обаче...до 150 кила.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2011, 10:26 

Да споделя и аз изпълненията на борсата в Дружба.
Отивам за грозде,цена 70-75 ст. Харесвам си на едно място
и става пазарлъка. Обаче викам аз си нося кантарче и сверяваме на момента.
Резултата бе че направо отказаха да ми продадат.
На второто място направо казаха със сверка 1.20
ама айде от нас да мине 90ст.
На третото - ок няма проблем, мятат 4 каси
и показа 67 кила. Сипваме 2 касетки в чувал,
дигам на мойто кантаче 20 кила, слагам на техния
при касетките + 30 кила.Т.е. взимаш 2 плащаш 3.
Писна ми и бегом до Виноградец, където взех реални кила за 70 ст.
Един колега го метнаха същия ден със 150 кила от 600.
На практика май му се върза на 1.08 килограма при продажна 75 ст.
На таз борса не успях да видя грозде което да ми хареса и да успея да го купя
заради проблемите с кантарите.
Миналата година купих от 1 търговец там реални килограми
ма тази година гроздето му беше доста изсъхнало. Вероятно не всички са мошеници.
Купете си кантарче ако купувате оттам и не се оставяйте на мошениците.
Има едни китайски до 40 кила, малки са мерят точно и си избиват 10-те лева цена
с 1 покупка на грозде - ако въобще намерите от кого да купите,
защото въпреки мерака ми аз не успях на тази борса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2011, 12:08 

Местожителство: Пловдив
Колеги, като ви чета, смятам че направо трябва да ги забравите тези мошенници. В провинцията, вкл. Пловдив, е доста по-честно и спокойно, да не говорим че към днешна дата по Тополовградско, наприме, може да се намерят червени винени грозда по около 30 стотинки. Все някои разполагат с бусове или камиони.
Аз лично нямам вашите проблеми, понеже купувам от приятел, чийто кантар винаги ме изкарва по-лек, отколкото съм всъщност. И ако гроздето излезе примерно 1045 кг го закръгля на тон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2011, 16:08 

Местожителство: Хасково
chicholyubo,
важно е и на каква цена ти го носи. Защото в Хасково кабернето е по лев килограма ,а мерлото по 0,6лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2011, 08:25 
Аватар

Местожителство: София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
Бай Драган написа:
chicholyubo,
важно е и на каква цена ти го носи. Защото в Хасково кабернето е по лев килограма ,а мерлото по 0,6лв.

Да, знам че е важно. Тази година ми го докара на 0,7ст/кг . за реални килограми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2016, 16:07 
Аватар

Здравейте колеги,
Ще се опитам да съживя тази стара тема, защото и аз изпитвам затроднения с купуването на грозде. Успяхте ли все пак да направите някаква организация и ако не някой може ли да ми предложи около София по-надежден търговец, защото моите хора са го разпродали, а аз не можах да взема по-рано, че не бях в България. Количеството не е много голямо 400 кила и държа само да е червено за сорта предпочитам Каберне и Мерло, но не е задължително. Благодаря ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2016, 10:33 
Аватар

Приятелю, аз взех от борсата в Дружба. Имаше хубава Сира и много сладко Каберне на 90 стотинки. Доволен съм. Вероятно имаше удар в кантара, но едва ли е бил голям. Стъпвай на кантара да видиш на 90 кила горе долу дали има отклонение. 3-4 кила на 100 са преодолими, но за повече внимавай. Отивай, пълно е с грозде с висока захарност, тази година реколтата е много добра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2016, 15:31 
Аватар

Мерси за съвета, но решших да пробвам от Люлин и не е зле 21 захарност левче цената, ама нещо не ми тръгна ферментацията и сега ще трябва да спасявам материала някак.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София