Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 12:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 05:19 
Аватар

Здравейте, нов съм в форума въпреки това съм изчел почети всички теми, поздрави за хубавия форум!!!
Моля за съвет за пръв път в живота си правя вино.Та въпроса ми е следният на 28.09.2011 напълних един бидон 220 литра захарност 22-23,сложих му 2 кг. захар за всеки случай да не лъжат 3-те захаромера който купих,през всички дни на ферментация го бърках с бормашина.На 4.10.2011 ( 6 дни бурна фрмрнтация- захар 0 ) го прецедих и го напълних в дамаджани и една "туба" 10 л. от минерална вода с воден клапан,за да наблюдавам кога ще падне утайката.Днес 20.10.11 г. източих "тубата" като внимавам да не я размътвам, винцето е доста добро на вкус но ми киселее малко и леко стипчиво. Не съм слагал досега нищо, но мисля като откаля да сложа бентонит 1.гр на литър след 3-4 дни да сложа откислител 1.гр/л. и на 10-тия да преточя и да сложа серниста киселина 1 гр. литър.Бъркам ли някаде дозировки,време,грамаж?

П.П На 4.10.2011 турнах и второ вино като спазих пропорцията 3 към 1 , та на 80 литра вода турих 24 кила захар, днес 20.10.11 откалих захарност - 0. Много по-пивко и лекичко от първото винце направо се отрязах докато преточвах :D . И с него замислям същата процедура като по горе дано да не бъркам. Благодаря предварително и още един път поздрави за хубавия форум. Джибрито източено днес 19.10.11г. мисля да го хвърлям намира се в София - Гео милев. Ако някой го иска за рикиика да пише .

За голям размер цъкни на снимката!!!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Последна промяна zapisnik на 20 Окт 2011, 16:49, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 09:17 

Местожителство: София
Не бързай със сулфитирането...даже ако мислиш че тази година ще го изконсумираш -няма нужда от тая процедура.Аз бих откиселявал поетапно,примерно с половин грам калиев бикарбонат на литър ...апропо:
С какво ще откиселяваш?
Внимавай с откиселяването тъй като киселинноста е също консервант и спомага за правилното и по-дълго отлежаване без странични процеси...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 09:53 

Здрасти,
Дозата на бентонита е малко висока, даже доста, аз не бих сложил повече от 0.5 г/л или 50 гр/100л, това е червено вино и няма кой знае колко белтъци да сваляш ами искаш да постигнеш само сносна бистрота. ЗА сернистата: дозата на сернистата също е много висока,ама наистина много, по скоро му сложи сега преди бентонита 15 мл/100 л, така ще си докараш една сносно количество, което да ти предпази виното от окисление по време на всичките претакания и след това вече на готовото вино 35-40 мл/100 л ако работиш с 6% р-р. За бикарбоната трябват опити и дегустация.
Много ми хареса схемата с джибрите... :)Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 10:00 
Аватар

ilu6a написа:
Не бързай със сулфитирането...даже ако мислиш че тази година ще го изконсумираш -няма нужда от тая процедура.Аз бих откиселявал поетапно,примерно с половин грам калиев бикарбонат на литър ...апропо:
С какво ще откиселяваш?
Внимавай с откиселяването тъй като киселинноста е също консервант и спомага за правилното и по-дълго отлежаване без странични процеси...

Няма да мога да го изцуцкам - 150 л. са ми доста за 2-3 месеца,поне до следващия гроздобер ще го цуцкам, то ако имаше едно прасе щеше да отиде за седмица ма на кренвирши не стааа :megagrin: :megagrin: :megagrin:
Благодаря за страхотния съвет 1/2 грам на л. Откислявам с откислител за вино - калиев карбонат, да не прозвучи като реклама но в сортови семена 200 гр. струва 2.90 лв.Ще ми се да го "набухам" в бутилки или дамаджани имам да си отлежава.Колко и да се "напиниям" немога да го изпия тази година.Какво имаш в предвид поетапно?

Премахва киселия и горчив вкус на виното и ракията.

Съдържание: Смлян или гранулиран калциев карбонат.

Дозировка: От 1 до 3 гр/литър според киселинността на виното или ракията. Дозира се, изчаква се 2 дни и ако не е окислено се добавя допълнително количество окислител. След приключване се стабилизира с 1 мл/литър серниста киселина.

За голям размер цъкни на снимката!!!

Изображение

Последна промяна zapisnik на 20 Окт 2011, 17:06, променена общо 5 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 10:08 

Местожителство: София
На два пъти...
ооо супер точно карциев карбонат търсих-него трудно ще го предозираш...А с калиевия бикарбонат положението е друго...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 13:04 
Аватар

Имаш ЛС.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 13:13 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Приятелю,за първи път правиш вино и започваш с по-сложните технологични операций,ще се вкараш в приключение вервай ми.Сега може да ти киселее и да е стипчаво,но за премахване на тези неща трябва ВРЕМЕ!!!,почнеш ли с откислител от сега виното ще придобие плосък (блудкав)вкус.
За бистрене и сулфатиране е много рано(ако не е болно виното ти).
С две думи:научи се първо да ходиш, а след това карай колело.
Извинявай ако съм те обидил с поста си.
П.П. Между другото много добро приложение на решетката от вентилатора. :) :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 16:33 
Аватар

BREAKER написа:
Приятелю,за първи път правиш вино и започваш с по-сложните технологични операций,ще се вкараш в приключение вервай ми.Сега може да ти киселее и да е стипчаво,но за премахване на тези неща трябва ВРЕМЕ!!!,почнеш ли с откислител от сега виното ще придобие плосък (блудкав)вкус.
За бистрене и сулфатиране е много рано(ако не е болно виното ти).
С две думи:научи се първо да ходиш, а след това карай колело.
Извинявай ако съм те обидил с поста си.
П.П. Между другото много добро приложение на решетката от вентилатора. :) :) :)

По принцип не искам да започвам "с по-сложните технологични операций" ще ми се да пия чист ферментирал гроздов сок,но от това където чета тук и из нета оставам с впечатление че ако искам да запазя виното до следващия гроздобер без химия не става.И аз мислия че е рано,но на воден клапан може и да изкара и до догодина според мен, за това го източих толкова рано като захаромера удари 0, страх ме беше да не изкочи от някаде някои оцетен бацил, инак според проф. Атанас Янков ябълчено-млечната ферментация демек тихата ферментация е 35-45 дни зависи от околната температура.От поста ти подразбрам че и ти като проф. Атанас Янков смяташ че е рано за откаляване въпреки че утайката се е утаила и не балбука у "бурканя" на водния клапан, чаках час и мехур не изкара а е 50 л. дамаджана, а относно химията ще трябшва да бухам нещо най-малкото серниста. Ще ги моря тия 150 л. поне година. Как да консервирам домати знам, но с гроздето съм на вие :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 19:35 

нищо толкова химическо и страшно няма в сулфатирането на виното . точната доза обаче е плод на доста опити и време ,затова,че не се надявай от първата година да си най добрият винар ,но прави всичко с мерак и си го харесвай . моят съвет е не дръж твърде дълго време виното върху утайката ,това също е тънка работа и има опасност от влошаване на качествата на виното .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София