Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 19:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 06:20 

Здравейте,
За вино - Както е по книгата на проф.Янков самотока е в съда за ферментация 50л, с дрожди за бяло вино 10г, другите10г сложих в джибрите за ракия(пакетче от 20г - пише, че са за 100л). Обаче вече 4-ти ден не тръгва ферментацията, захарността седи на 21, няма смущаващи миризма или вкус на ширата. Температурата в помещението е около 20 гр.
За ракия- Като източих ширата - 50л, долях толкова вода , захарността падна на 11. Доста се поколебах дали ще започне ферментация, в книгата не пишеше да се добавя захар, но там си тръгна на втория ден с потопена шапка - това ще изваря за ракия.Дали ниската начална захарност няма да скрои номер?
Благодаря предварително и дано при вас всичко е наред!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 07:03 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
а какъв е съда за ферментация,каква е темп. на мъстта,съдовете плътно ли са затворени или са без уплътненията,за да може дрождите да се размножат....дрождите живеят в аеробна и анаеробна среда,трябва им въздух за да се развият,после могат без....ако съда е плътно затворен го отвори ,тоест махни уплътнението и бъркаи ден,два.....и ще имаш ферментация!Каква е темп. на мъстта? ако е по 17-18...няма да стане,...относно 2-рия въпрос...на тези 50л вода е трябвало да сложиш 12.5 кг захар за да спазиш пропорцията 1/4....ниската захарност,единствения номер да скрои е...да скисне

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 10:54 

Местожителство: София
Наско...и на 17-18 градуса ще стане само ,че мааалко по-бавно ако не е ползвал подходящите дрожди...
В момента в гаража на баща ми е 14 градуса,а един отел който го брах преди 3 дена...се скъсва да ферментира,естествено с дрожди за трудна ферментация
Fermactive FCD.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 13:31 

Към Наско и Илюша - Мъстта я претаквах 1-2 пъти дневно, за да се обогати на кислород, съда е стъклен, чист и опушен със серна лента, дрождите са от агроаптека - за бяло вино, температурата в помещението е около 20гр, на мъста не съм я мерил. Относно джибрите с долята вода колкото е източената шира - пак казвам, че в книгата дословно пише (стр.80)след източване на ширата се налива вода в отн 1:1, без да се споменава за добавяне на захар. Това печатна грешка ли е според Наско.
Лек ден!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 13:33 

И аз съм със същите дрожди Fermactive FCD и си вреше и на 8-10 градуса стабилно.
По добре пари за дрожди отколкото за отопление.
Дрождите които си купил може да не са съхранявани
на нужната температура и да са дали фира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 13:43 

aldo написа:
. Относно джибрите с долята вода колкото е източената шира - пак казвам, че в книгата дословно пише (стр.80)след източване на ширата се налива вода в отн 1:1, без да се споменава за добавяне на захар. Това печатна грешка ли е според Наско.
Лек ден!

От вода само няма полза...коя точно книга на проф.Янков става въпрос?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 18:22 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
ilu6a написа:
Наско...и на 17-18 градуса ще стане само ,че мааалко по-бавно ако не е ползвал подходящите дрожди...
В момента в гаража на баща ми е 14 градуса,а един отел който го брах преди 3 дена...се скъсва да ферментира,естествено с дрожди за трудна ферментация
Fermactive FCD.

Вярно....нещо съм се отплеснал :wallbash: и при 10 гр ще стане с дрожди...муската ми седи на тиха в 12 л кофи в багажника на колата в гаража :lachtot: при темп. 10 гр

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 21:53 

Книгата е "Производство на вино при домашни условия" ( стр 80 Производство на ракия от сладки дрожди) и си я изтеглих от линк даден в този форум. А дрожди Fermactive FCD лесно ли се намират, защото тези, които сложих бяха от агроаптека и продавачката не ми спомена, че има различни а само уточни за бяло или червено да са.
Приятна вечер на всички!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 22:30 

http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... active-fcd

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2011, 12:58 

Здравейте,
Като мехлем за изтерзаната ми душа беше песента на дрождите, това приятно, галещо ухото бълбукане на звънеца!
Кратка ретроспекция - заложих на 19, до 22 мрачна тишина, тогава се прибрах и споделих болката си тук. Благодаря на Илюша за линка, докато поръчам и да дойдат френците стана 26, на 27 отидох на вилата и от първи път познахте къде погледнах най-напред -дребосъците работеха здраво, до днес захарността спадна на 11 като и трите дена ги аерирах. А френците ще запазя за догодина.
Лек ден!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София