Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2011, 22:51 
Аватар

vlaivsto написа : ...затварям херметично капака на бидона/на който имам воден клапан/ и след десетина дена почвам да точа от канелката която съм монтирал на 4-5см от дъното на съда.

Внимавай , когато точиш от канелката , какво ще влиза през водният клапан !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 14:45 
Аватар

Местожителство: София, Драгалевци
vlaivsto написа:
Това вече е конкретен и коректен отговор за което много благодаря!Изхождайки от препоръките реших следното: Претакам 120л мерло, пълня с него 120литров бидон, влагам 70-80мл серниста к-на с хубаво разбъркване, затварям херметично капака на бидона/на който имам воден клапан/ и след десетина дена почвам да точа от канелката която съм монтирал на 4-5см от дъното на съда.Виното е достатъчно бистро и мисля, че няма нужда от бентонит, пък и бях споменал, че ще се съхранява при температура от 0 до 13градуса. Най-много се притеснявах от мириса на сярата, но щом твърдите, че 15 минути след отварянето е само спомен вече съм по-спокоен.Да действам ли по този начин?

Здравей,
искам първо да уточня, че това което съм прочел за домашното производство на вино и ракия е много повече от това което съм успял да приложа на практика. Като прочетох твоя пост у мен се пръкнаха няколко въпросчета:
1. след като е преминала 30-дневна тиха ферментация защо е нужно пак да слагаш воден клапан на бидона?
2. след като отново ще сулфитираш със серниста киселина няма ли това (заедно с повишения алкохолен градус и намалената или пълна липсата на захарност) да преустанови вече всякаква понататъшна работа на дрожди, ферментация и респективно отделяне на СО2 ?
3. не предполага ли самото сулфитиране в последствие отделяне на определени количества SО2, който да се натрупва в празното пространство между виното и капака на бидона и така да предпазва от вредни микроорганизми, разваляне или разболяване на виното? Ако все пак сложиш воден клапан няма ли "опастност" този SО2 да излети през маркучето в буркана?
Все пак си мисля че като започнеш да източваш вино за консумация празния обем в бидона ще се увеличава и така ще има достатъчно място за компресия на евентуално отделени газове и не би трябвало да има опасност за целоста на бидона :furz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 09:47 
Аватар

От 120л - изпити вече 10л, отделени 20л/4туби х 5л/, в останалите 90л вложих 50мл серниста к-на и го затворих в бидон 120литров плътно без воден клапан.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София