Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 19:17 
Аватар

Местожителство: из форумите
Да се похваля , вече ферментацията тръгна , чувствам че върви на добре .
Нищо че не е завършила , аз разбира се го почнах . :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2012, 12:11 
Аватар

Flanker написа:
Претакането няма да намали киселинността! Откислител е добре да се приложи ако наистина виното е оформено и вече няма друг изход т.е. все още е натрапчиво кисело според собствения вкус. Иначе си е нормално едно младо вино да има една свежа киселинност, но тя се усеща отзад на езика и небцето. Ако се прекали рискувате виното да стане "плоско" и блудкаво.
А това за винпромите и големите майстори не е коректно. pH и титруема киселинност са различни неща, а и няма стандарти. Има законови норми за някои неща, но чичо Google не ги връзва.

Ндааа...май допуснах лека грешка с виното тази година :? Откислих по-рано от необходимото, преди да се е оформило виното, както казва Flanker
Избързах, защото прецених, че е приключила напълно ферментацията. След бистренето с бентонит, откалих и резултата като киселинност не ми допадна. Мерих ПХ-то с лакмус, но той поради силният цвят на виното, така си промени цвета, че бе невъзможно да преценя киселинноста. Затова на 100-на литра вино сложих поетапно 100 грама калиев бикарбонат. Казвам поетапно, защото направих така като пишеше в упътването на продукта. Добавях постепенно и сравнявах. Тогава ми хареса, но сега след близо 2 седмици, виното леееко ми блудкавее. Приятели казват, че е добре, но мен нещо ме гложди...
Заедно с откислителя закупих и винена киселина. Има ли начин с нея да вдигна киселинноста, като по този начин подобря вкусовите качества на виното?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2012, 12:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да, само че внимавай с дозите, да не се вкараш в омагьосан кръг. Малко винена киселина, изчакваш ден-два и опитваш. Ако е необходимо коригираш дозата. И винаги първо си прави експеримент с малко количество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2012, 14:27 
Аватар

Благодаря много за мнението :prost2:
Хареса ми, защото има надежда да постигна максималното от този материал. Съгласен съм за количествата - ще се заиграя с една 3 литровка и ако ми хареса резултата ще го екстраполирам (ехеей ;) ) към 100литра.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София