Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2011, 23:59 

Местожителство: Варна
ilu6a написа:
:buch:
В началото на 18 век във Франция са ползвали серен диоксид ,бентонит(глина) и дрожди във вино производството...

А доста преди това /според митологията де ;) / Одисей е напил Циклопа с "младо" вино, мачкано с крака и така избягал с "колегите си" от великана :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 01:25 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Дрън-дрън та пляс, поредното чепкане на вълна на седянката, от оная вълна имам предвид :lol:

Домашно вино никога, ама никога не съм пил и да ми е харесало.От учтивост казвам "Страшно е!!!" но е страшно в буквалния смисъл.
Тази година и аз като мъжете реших да направя вино.Към Великден мисля да го отмаам с агнешко на пещ.До тогава ще чакам да стане вино а не нещо някакво подобно.Е за Коледа ще отлети една бутилка де.
По същество.
Изронено и изчистено грозде, смачкано и сулфитирано с калиев метабилсулфит.Посяти дрожди Zymaflore RX60.За шест дена бурната ферментация приключи като щеше да изхвръкне капака на съда, изключително мощна.Откаляване (виното беше доста бистро на този етап), аериране и залагане за тиха ферментация като тя приключи за има-няма две седмици.Следващо откаляване и леко аериране като тук може да се каже че имаше изключителна бистрота.Посявка на бактерии за ЯМКФ.За седмица киселинността беше изключително редуцирана и прехвърлих в друг съд вече без въздух над виното, имаше минимално количество утайка а самото вино е кристално.Виномера закова на 0% захарност и 12% алкохол.
От тук нататък ще се чака приключването на ЯМКФ с контрол по Коледа.За бентонит все още се колебая дали ще слагам въобще някога понеже за месец с такава бистрота и идея си нямам какво ще стане след няколко месеца като затихнат процесите и дали ще има нужда въобще.За вторично сулфитиране също съм на мнение че няма да се наложи предвид високата алкохолна концентрация и маниакалната хигиена която се поддържа.Но ако човека който ме води за ръчичка по пътеката на винопроизводството каже да сложа бентонит и да сулфитирам вторично ще го направя защото се убедих че за виното дрождите са си дрожди, че бактериите са си бактерии и че всичко което трябва да се спазва ако се спазва то и виното започва да става вино и то истинско вино.
Всичко което съм правил е писано и подесетвано в този форум и се убедих че наистина работи правилната технология.Всякакви други свободни съчинения и селяндурски изпълнения доказват че някои пият вино а други предоцетна заготовка която не само се пие с неудоволствие а дори с отвращение но пък наше лошо няма.
След като големи лаборатории се занимават изследването и синтезирането на дрожди и бактерии, след като се използват съответните серни препарати, откисляващи и бистрещи агенти то ние сме задължени да ги използваме без да филосостваме ама това или онова.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 09:21 
Аватар

Здравейте, така и не разбрах какво да направя след като мине тихата ферментация. Надявах се някой да ми каже стъпките, които да извърша но така и не получих точен отговор. Единствено Илюша се опита да ми помогне с точен съвет, но се боя че и него не го разбрах.

"1.Бистрене -Обработка с бентонит,грам на литър(като се спазват указанията на опаковката)
Около 6-8 дена по-късно се сваля от появилата се утайка-сам прецени как да го направиш така,че да не пресипеш утайката в новия съд..." - Това означава ли, че когато дойде времето трабва да сложа бентонит в бутилките (2 бутилки по 11 литра имам) и да чакам 6-8 дена да се доизбистри виното?

"2.Откиселяване-стъпка която плаши и се струва ненужна доста хора...Ако ви се струва прекалено кисело виното (с лакмус показва 2,5-под 3рН)се обработва виното с калиев бикарбонат или калциев каббонат-обикновено грам на литър сваля с 1 рН...но ти препоръчвам да сложиш по-малко ...3-4 часа след това да дегустираш(измериш с лакмус) и да добавиш още ако се налага...Разбира се може и да пропуснеш като цяло тази стъпка ..." - След като мине периода на бистрене трябва да измеря киселинноста(как за бога се мери такова нещо). Това нещо с лакмусите едва ли всеки може да си купи защото не се намират под път и над път. Тогава как действам!? Освен това четох някъде , че ако не ти се нрави киселинността можеш да долееш от здраво старо вито така , че да му намалиш киселинноста(което е за предпочитане).

и дойде ред на най плашещата ме стъпка.....

3.Третата стъпка е т.н. сулфитиране -извършва се или със серниста киселина или с калиев метабисуфит...указания има по опаковките-непосредствено след откиселяването
Но е примерно 0,8гр на литър за кал.мет. и 0,4мл на литър за сернистата киселина при вина богати на танин и с висок алкохол(ползвани са дрожди при ферментацията..) - Задължителна ли е тази стъпка? Това директно в бутилките в които е протекла тихата ферментация ли се извършва? Какви мерки за безопастност да спазвам при сулфитиране (в книгите пише че е опасно да се работи със серниста киселина и т.н.). и веднага ли след сулфитиране пълня в дамаджанките.?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 09:29 

Местожителство: София
1.Да
2.Този метод с преливане и доливане на старо вино не го знам...
3.Писал съм в началото ,че ако искаме здлаво вино стъпките са тези...тоест ваша е преценката дали ще бистрите откиселявате или сулфитирате...
Мерките за безопастност за работа със серниста са:
Пази очите и НЕ ПОДУШВАЙ ОТБЛИЗО ШИШЕТО...
Да веднага след сулфитиране пълни съдовете до горе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 17:50 
Аватар

явно така се намесих акуратно в темата, че и автора не е разбрал илюша :smoker: искам само да кажа, че тези неща, за които спорим може да ги потвърди някой дегустатор, а такива са 1 на милион, едва ли сте се оцелили от тях :saufen:

карлсон онова което го е направил Исус от водата явно не е било истинско вино ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 20:27 
Аватар

Местожителство: Пловдив
falcon, може ли и аз да си поръчам малко от твоето, колкото за дегустация? Естествено ще си заплатя разноските.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 22:31 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
falcon написа:
...карлсон онова което го е направил Исус от водата явно не е било истинско вино ;)

Не знам какво е направил Исус ама ако слезне и види сега от вода, спирт и есенции каква ракия става ще си помисли: "Беше тъмнина.И Господ създаде земята, водата, гроздето, сливите, бакъра и Цар Киро.Но защо по дяволите се е мъчил с гроздето, сливите и бакъра след като на Цар Киро нищо от това не му върши работа?" :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 09:58 
Аватар

Здравейте Колеги,
стигнах до 2-ра стъпка, в която опитах винцето. На аромат направо съм възхитен , но честно казано вкуса му е типичен за селското вино, с по-голяма киселинност. Прочетох 2-ра стъпка , която ми препоръча Илюш:

"2.Откиселяване-стъпка която плаши и се струва ненужна доста хора...Ако ви се струва прекалено кисело виното (с лакмус показва 2,5-под 3рН)се обработва виното с калиев бикарбонат или калциев каббонат-обикновено грам на литър сваля с 1 рН...но ти препоръчвам да сложиш по-малко ...3-4 часа след това да дегустираш(измериш с лакмус) и да добавиш още ако се налага...Разбира се може и да пропуснеш като цяло тази стъпка ..."

Понеже явно че виното е с по-голяма киселинност , искам да му я намаля. Въпросите ми са:
1. Калиев бикарбонат не е ли същото като сода бикарбонат? и "калциев каббонат" или калциев карбонат е по-правилно?
2. Каква стойност на рН е нормална за виното?

в крайна сметка ще го карам на проби, но ми е важно да разбера отговора на 2-та въпроса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 10:12 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
veselin74 написа:
Здравейте Колеги,
стигнах до 2-ра стъпка, в която опитах винцето. На аромат направо съм възхитен , но честно казано вкуса му е типичен за селското вино, с по-голяма киселинност. Прочетох 2-ра стъпка , която ми препоръча Илюш:

"2.Откиселяване-стъпка която плаши и се струва ненужна доста хора...Ако ви се струва прекалено кисело виното (с лакмус показва 2,5-под 3рН)се обработва виното с калиев бикарбонат или калциев каббонат-обикновено грам на литър сваля с 1 рН...но ти препоръчвам да сложиш по-малко ...3-4 часа след това да дегустираш(измериш с лакмус) и да добавиш още ако се налага...Разбира се може и да пропуснеш като цяло тази стъпка ..."

Понеже явно че виното е с по-голяма киселинност , искам да му я намаля. Въпросите ми са:
1. Калиев бикарбонат не е ли същото като сода бикарбонат? и "калциев каббонат" или калциев карбонат е по-правилно?
2. Каква стойност на рН е нормална за виното?

в крайна сметка ще го карам на проби, но ми е важно да разбера отговора на 2-та въпроса.

http://winemaking.jackkeller.net/acid.asp 3.5-4.0 ph за червено...виното по магазините е около 4.0-4.2,....среден клас вино!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 14:06 

натриев хидрогенкарбонат e содата бикарбонат...
Калиевия бикарбонат и калциевия карбонат(грубо казано креда) са различни съединения но и девете се ползват във винарството като откиселители....
За намаляването на винената киселина помага и студа...изнеси виното навън за 6-7 дена ,ако и тогава ти киселее повече от нормалното ще последва обработка с откиселител.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2011, 22:31 
Модератор
Аватар

оляхте се :x

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 00:56 
Аватар

Аз написа:
оляхте се :x

така е, сега като се замисля е точно така. Защо се стигна до тая сапунка, разбира се най-вече от моя страна, аз бях главния инициатор. Дали съм имал право или не това не мога да кажа, но май попрекалих :) Виждам някои недоволстват именно заради преференциите към него, а той е доста краен за някои неща. Никога не съм оспорвал компетентността му, но от някои изказвания и сравнения с външни тоалетни културата се понижи доста ниско. Смятам че не бива вкусови предпочитания и лични оценки да бъдат приоритет, а наистина научнообосновани и практико-приложни доводи. Има хора, които се интересуват как да направят вино, което да се сравнява с някои маркови на пазара, има и такива, които се интересуват как да направят второ вино. Нека форума бъде полезен за всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2011, 19:03 

Здравейте на всички, Аз често чета форума и много се радвам на хубавите теми.

Имам един въпрос към Илюша по повод измерването на киселинността на виното: Как да измерим точно киселинността на червено вино - то не оцветява ли лакмусовата хартия към скалата с ниска киселинност?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2011, 20:08 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Измерването на киселинност с "лакумус" е афив работа най точно е с рН-метър но за това лаборатория.
Универсалният индикатор е с жълт цвят и се мени от наситено синьо до червено.
Има и с по тесен интервал на измерване но са скъпи и след време губят свойства.
http://www.valerus-bg.com/category/ph-indication/5/
А 20 лева за кутийка индикатори мерси.
:prost:
p.s.
http://www.valerus-bg.com/pdf/pH_meters.pdf
Това по бива от индикаторите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2011, 20:29 

Да прав си но тези пари за 30-40 л вино годишно, някак си излиза доста скъпо. Май ще трябва да се доверим на органолептична преценка :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София