Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 21:46 

Здравейте,
Изправен съм пред следния проблем и моля за съвет. Тихата ферментация на червеното виното в буре намаля драстично при постоянна темперетура в помещението 18 градуса....но за съжаление то все още е сладко с 6 % остатъчна захарност и забележете 14% алк.!!!! Мъста беше с висока захарност 24%.
Моето предпложение е, че високото алкохолно съдържане в момента (15%) подтиска понататъшната функция на дрождите и възпрепятсва преработката на остатъчната захарност на виното (около 6%) и то остава сладко. Мислех да добавя нови дрожди но те просто няма да могат да се развият при толкова алкохол. Как да намаля остатъчната захарност? Дайте идеи моля!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 21:52 

Местожителство: София
Какви дрожди си ползвал?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 21:11 
Аватар

Здрвейте използвам темата на колегата защото и аз имам същия проблем,в две буренца съм налял каберне и мерло,кабернето беше 24-25 % захарност,а мерлото 26-27.
Виното престоя 9 дни в джибрите и после го налях в буретата,в момента е сладко.
Не съм разреждал с вода.
Моля за съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 21:42 

Ами тогава пък същия въпрос:
Какви дрожди ползва?,какво темп. подържаш?...и въобще какво си правил преди да го налееш в буретата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 21:52 
Аватар

Местожителство: София, Драгалевци
@gossiny - как мериш тези 15% алкохол на виното???

Аз имам подобен проблем. Поради падане на температурата в мазата и тъй като не взех достатъчно мерки за подгряване на материала остана към 4% захарност и виното (каберне/мавруд) сладни.... иначе е вкусно, гъсто и много тъмно червено чак виолетово. Имам още 2 бидона вино (мерло + 1/2 димят) при които ферментацията мина нормално защото ги заложих по-рано при по-високи температури, но това вино явно заради димята стана по-слабо, по-светло и по-рядко. В момента си купажирам/смесвам от двете вина и се получава нещо доста приятно за пиене. Пробвам с различни съотношения но 1:1 май е най-успешно.
Колегите със сладките вина ако имате възможност пробвайте купажиране с по горчиви или по-кисели вина за да неутрализирате сладоста. Чел съм, че с купажиране се поправят доста дефекти в дадено вино, като нисък/висок алкохолен%, вкус, аромат и др. но винаги първо изпробвайте в малки количества и различни съотношения и най-важното е всички вина да са здрави.
Успех

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:00 
Аватар

Дрожди не съм ползвал,в мазето е около12-16 градуса,не съм правил нищо преди да го сипя в бурето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:03 

ами значи сега ще си купиш дрожди за трудна ферментация,активатор и ще спазваш упътването по опаковките-резултата няма да закъснее.
температурата е измерена или това са предположения?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:21 
Аватар

На око /на нос/ :)

Мерси :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:24 
Аватар

Местожителство: София, Драгалевци
илюшка-братушка напиши и 2 думи за купажирането ако имаш желание... :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:43 
Аватар

ilu6a написа:
Ами тогава пък същия въпрос:
Какви дрожди ползва?,какво темп. подържаш?...и въобще какво си правил преди да го налееш в буретата?

не разбирам от вина грам ма тук колегата е много прав, как си решил да го махаш от джибрата след като не е ферментирало, защо не си следил как се развива ферментацията, а си решил да го махнеш
като и това не мога да разбера много народ изписа че виното се маха от джибрите и се оставяло за тиха ферментация, ми нали дрождите са именно в джибрите, каква тиха ферментация, какви пет лева :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:50 

защо реши че се намират в джибрите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:56 
Аватар

ilu6a написа:
защо реши че се намират в джибрите?

...като всъщност са в магазина! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 23:25 
Аватар

ми защото просто се съмнявам, че ако се отточи и се остави да доферментира, ще стане именно тъй..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 10:02 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз моето го отточих по съвет на форума (Илюша и П.Малчев) въпреки че беше на около 10% захарност още на 10-тия ден, държах го в туби с воден клапан в гаража и като се застуди го качих горе в кухнята на топло - 20 гр. Доферментира си прекрасно и без джибрата и стана перфектно вино - цвят, вкус, мирис, алкохол - 30 л. вече бидеха отточени по предназначение и с мезе. Другите 60 са пак в тубите след откаляване и стават все по-добри.
Аз мисля че дрождите са навсякъде, не само в джибрата, така че при подходящи условия (температура) виното ще си доферментира и без джибрата и няма да натрупа излишни танини и тръпчивост. При проблемни материали - с ниска захарност и т.н. може би има смисъл да се държи докрай при джибрите, защото все пак там ферментира по-бурно и сигурно, но вкусът няма да е същия. А освен това - доста по-трудно можеш да осигуриш подходяща температура на 200 литра материал, отколкото на 3 по 30 (както е при мен). И още - докато доферментира виното - джибрите могат да се използват за второ вино за ракия. и когато стане готово виното - да имаме и ракия джиброва.

Всъщност ако се хванем за буквата на въпроса "Къде се намират дрождите" - отговорът е :
1. Дивите - по външната обвивка на зърната.
2. Културните - в пакетче от магазина.
:megagrin:
Само че след започването на ферментацията и двата вида са все на едно място - в мъстта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 10:13 

Дрождите при една ферментация се намират в целия обем на мъста...
Няма завишена концентрация в джибрите.
Да, действително когато се разчита на спонтанна ферментация дрождите са в/у ципите на гроздето ,но и тогава след като тръгне процеса ,твърдите части могат спокойно да се извадят...
Към проблемните матириали се подхожда според проблема,дали температура ,дали дрожди-в твърдите частици няма по-голяма ферментация,заблудата изва от там,че те изплуват заради газовете които задържат при процеса и респективно изплуват-правят шапка.
Може да наблюдавате чиста и избистрена гроздова мъст в прозрачна бутилка как ферментира-мехурчета се образуват в целия обем...
Апропо ,технологията на белите вина въобще не включва твърди частици(джибра)по време на ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София