Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 14:28 
Аватар

Карлсон и Емил, когато идвате към София ела те ми на гости, ракия за вас ще има винаги. Но не, не печелите шишето предложено тук! Шишето ще спечели някой, който научно и/или практически ми докаже че с добавянето на гнили плодове се увеличава добива на етилов алкохол, каквато всъщност е целта на всички ни. До тогава, ще продължавам да си мисля, че не само качеството, но и количеството пада.
Каква е моята теория: бидон под дървото, пълен със здрави и полуздрави-полузагнили, както и напълно загнили плодове. В тях има хиляди видове бактерии хранейки се с плодовете (съответно и захарите в тях) и произвеждащи хиляди химични съединения. Малка част от тях произвеждат алкохол , още по-малка етилов и съвсем малка са тези които имат задоволително КПД при преобразуването на захар в етанол или в някакви полезни за нас ароматни и не силно токсични съединения. На същия принцип работи и компостникът ми, но там целта е получаването на компост(тор), който използвам за да доставям хранителни вещества, на плодовете и зеленчуците които отглеждам.
Та ако някой ми докаже, че тези хранителни вещества помагат примерно на Saccharomyces cerevisiae, да вдигнат КПД-то си с 200-300% и че по време на дестилацията може да отстрани всички нежелани странични продукти, като по този начин се сдобие с ''повечко ракийка'' от колкото при ползването на здрави плодове, то тогава и аз няма да слагам загнилите в компостника, а ще ги ползвам за джибрите.
Това си е моя теория, базирана на моята логика, без никаква научна и практическа обосновка и не ангажирам никого с нея!!! С интерес очаквам всяко мнение, което я допълва или отрича.

П.П.- Ако някой е намерил в моите постове по-горе ирония, моля да ме извини! В никакъв случай не съм искал да бъда ироничен, напротив смятам проблема за много сериозен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 19:31 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Печелиш шише ракия от твойта :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 20:19 
Аватар

Май словореда ми е грешен, та тук ще внеса поправка!

Карлсон и Емил, когато идвате към София ела те ми на гости, ракия за вас ще има винаги. Но не, не печелите шишето предложено тук! Шишето ще спечели някой, който научно и/или практически ми докаже че с добавянето на гнили плодове се увеличава добива на етилов алкохол, каквато всъщност е целта на всички ни. До тогава, ще продължавам да си мисля, че не само качеството, но и количеството пада.
Каква е моята теория: бидон под дървото, пълен със здрави и полуздрави-полузагнили, както и напълно загнили плодове. В тях има хиляди видове бактерии хранейки се с плодовете (съответно и захарите в тях) и произвеждащи хиляди химични съединения. Малка част от тях произвеждат алкохол , още по-малка етилов и съвсем малка са тези които имат задоволително КПД при преобразуването на захар в етанол или в някакви полезни за нас ароматни и не силно токсични съединения. На същия принцип работи и компостникът ми, но там целта е получаването на компост(тор), който използвам за да доставям хранителни вещества, на плодовете и зеленчуците които отглеждам.
Това си е моя теория, базирана на моята логика, без никаква научна и практическа обосновка и не ангажирам никого с нея!!! С интерес очаквам всяко мнение, което я допълва или отрича.

Та ако някой ми докаже, че тези хранителни вещества помагат примерно на Saccharomyces cerevisiae, да вдигнат КПД-то си с 200-300% и че по време на дестилацията може да отстрани всички нежелани странични продукти, като по този начин се сдобие с ''повечко ракийка'' от колкото при ползването на здрави плодове, то тогава и аз няма да слагам загнилите в компостника, а ще ги ползвам за джибрите.

П.П.- Ако някой е намерил в моите постове по-горе ирония, моля да ме извини! В никакъв случай не съм искал да бъда ироничен, напротив смятам проблема за много сериозен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 20:32 
Аватар

karlsson написа:
Печелиш шише ракия от твойта :lol:

А ти вместо да се чудиш, откъде да изкараш шише ракия :fies: (шегувам се :D ), бягай на пазара за 10 кила здрави и 20 кила загнили ябълки, и отваряй нова тема ''Края на вечния спор 2''

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 21:22 
Аватар

Местожителство: враца
Аз съм начинаещ в казанджийството , и такъв ще си остана , но мисля , че здрави + загнили плодове , ще дадат повече етилов , отколкото ако ги няма гнилите . ( явно не говорим за напълно изгнили плодове )
Загнилите плодове не са изцяло гнили а само на фрагменти, имат си годен материал .
Даже количествено ще дадат ракия примерно все едно изцяло са здрави , с бонус от метилов. :D
За този форум явно всеки който е влязъл е за качествен продукт , или нищо ,
така че каквото написах горе , ми се струва безсмислено , но ми е жал да го изтрия .... :D .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 21:53 
Аватар

Аз пък мисля, че ако плодовете бъдат почистени от загнилото, ще излезе повече етанол отколкото ако не бъдат почистени. Но идеята ми е друга: два бидона, в единия здрави плодове, в другия двойно количество загнили. След ферментацията - дестилиране, а най-добре и химичен анализ след това.
За съжаление, никой не би се захванал с подобен експеримент.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2012, 09:28 

Местожителство: EU
Трябва да се прави разлика м/у загнил(угнил) и плесенясал плод.!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2012, 12:02 

Местожителство: София
и защо да се прави разлика?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2012, 13:43 

Местожителство: Варна
Ами например когато бруля сливите /особено сини/ на найлона падат и много недоузрели! Тях ги събирам в отделна кофа и ги разстилам на слънце за два-три дена. За това време те вече са омекнали, сменили са цвета, но не са гнили. Така, че има разлика между изгнили на дървото и омекнали по-късно!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 12:24 
Аватар

Здравейте,
Събрал съм няколко торби ябълки и круши , смятам да се пробвам и аз за сайдер. Проблемът е че във Варна като цяло из агроаптеките няма ензими за разграждане на пектина. Можете ли да дадете следичка откъде може да се вземе.
Другият ми проблем е мачкането и пресоването. Като гледам клиповете в ютюб си ги мачкат барабар с дръжките и семките, а аз мисля да ги прекарам през месомелачка с едро сито. След това с пресоването ще се озоря, за сега идеите ми са голяма марля или евентуално ако намеря много ситна гаца от колхозния.
Можете ли да споделите опита си в това направление.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 21:33 
Аватар

Местожителство: враца
Най - важното , прочети как съм действал аз , и не прави като мен .
Нищо не стана , и беше далеч от ставането .
Пресоването не е като на гроздето , трябва да се пресоват ябълките на тънки слоеве , и м/у тях дренаж от зебло . Огледай в Ютуб .
Сокът за 5 мин покафенявя./ окислява , така , че и това е проблем .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2012, 06:18 
Аватар

Аз прочетох всичко свързано по темата.

Затова настоявам за използването на ензимите, както и казва Фланкер, понеже би трябвало да увеличат сокоотделянето. От това което прочетох поне пектинът желира сока, затова трябва да се сложи пектин разграждащ ензим, може би в количества между 4 и 6 пъти (всъщност си нямам идея колко да сложа) повече отколкото при гроздето.
Именно заради това и пиша че смятам с месомелачката да меля на сито 8 мм - поради начина на мелене предполагам че получените парченца ще са по-малки но няма да са каша като при пасатора.
А за окислението - като гледам пичовете в нета - имаше едни цяла каруца нарязаха че чак след няколко часа я цедиха и сока който отделиха след това си беше кафяв, да не говорим че гледах и една ферма със специалитет производство на сайдер, които показваха даже процес на мацерация при който сока също беше много тъмен - така че поне окисляването съм приел че ще го има при всички случаи.
Не съм сигурен ако се сулфитира дали това няма да забави окислението значително, уж сернистата киселина е антиоксидант. Затова трябва да се изкажат опитните химици във форума - Фланкер, Илюша и пр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 12:30 
Аватар

Вчера смлях към 30 кг ябълки на месомелачката. Минах ябълките на най-голямото сито - 8 мм, като се получиха ситни парченца но все пак не е пюре. Голям зор, отне ми към 4 часа да ги нарежа и отделя нагнило плюс семки и след това около 2 часа да ги смеля. Да не говорим че жената не ми говори сега щото апартамента целия лепне, но това е друга тема.
След това сулфитирах със серниста киселина около 5-6 мл. на килограм. Не смятах да слагам толкова много, уж на кофа 10-11 кг. по три мерителни супени лъжици излях, които ги дават по 5 гр., но пък и като ме задуши сернистата киселина гледах да действам бързо, сигурно тогава съм прецакал работата. Дано не е проблем това.. После разбърках колкото можах с една решетъчна лъжица.
След 3 часа сложих ензим Лафазим Аром, просто нямах Прес или Екстракт, които може би са по-подходящи. По около 0,5 гр на кг. пак доста повече от предписаното за вино. Направи ми впечатление че като налях сернистата цветът на парчетата се промени от кафяв на светло кафяво - зелен , явно антиоксидантните свойства не са за подценяване.
Днес вече ще се опитам да филтрирам през мрежа за прозорци, ако не ще да се отделя ще пробвам през сокоизтисквачка.
Гледам из интернет че при инсталациите за ябълков сок с пресуване и ензимна обработка извличат до 75 % сок, но в домашни ако пусне 50 трябва да го броя за невероятен успех.
На следващия ден - след 18 часа започнах да филтрирам през мрежа за прозорци (направи ми впечатление че като отворих кофите още леко миришеше на серниста киселина) - ставаше изненадващо лесно - изсипвате половин кофа (в полеви условия може и по една кофа наведнъж) събирате мрежата на вързоп и почвата да въртите в една посока бавно бавно. Отделя се сок много лесно, учуди ме колко лесно се отцежда, така се върти докато от процепите на мрежата почне да излиза пюре. Вътре в мрежата остава толкова суха буца че можете лесно да я вземете в една ръка и да я хвърлите в кофа за боклук.
От около 27 литра смелени ябълки извадих около 15 литра сок, което е много добър рандеман, поне за мен.
Полученият сок беше мътилка подобна на прясно изтискан гроздов сок, като консистенция субективно ми се стори че е по-лек от гроздовата мъст, пробвах да меря със захаромер - показа ми 15-16 % захарност - не знам дали може ябълки да са толкова сладки. Добавих около 500 гр. захар за да наподобя условия за вино.
Налях ги в галон за вода и посях дрожди за бяло вино, сложих и комплексен активатор за дрожди.
Сега чакаме да видим какво ще стане с ферментацията. Притеснявам се от многото серниста киселина, направи ми впечатление че 3-4 часа след като бях налял галона на дъното му (около 2--3 литра) се отдели фина утайка , а останалата част като че ли се поизбистри.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 11:16 
Аватар

Такааа - 24 часа по-късно отгоре се образува тънка пелена мехурчета, добре че го сложих в прозрачен галон че да го наблюдавам. Явно започва да ферментира въпреки прекомерната серниста киселина. Тя може би се отделила при последващото пресуване и пресипване. Довечера водния клапан трябва да прави пук-пук ако всичко се развива нормално.
Като гледам как се развиват нещата ферментиралия сок ще остане леко мътен като при виното и ако искам да изглежда като купешкия може би ще се наложи да го бистря с бентонит.
Интересен е подхода на Ивобал - захарност до 7-8 % и бой в хладилника- така по-газиран ли остава накрая в шишетата?

Друго което ми е интересно и ще съм благодарен някой да отговори - Знаете ли колко време след слагането на серниста киселина може да се пие виното? Един приятел твърди че трябва да се изчака поне месец.
Четох доста от търсачката по теми, но не открих коментари точно по въпроса, понеже повечето сулфитират с калиев метабисулфит.
Също така ме интересува какво става със сернистата киселина след като се вложи както е в моя случай в смелени ябълки - в сока ли трябва да остане, отлита ли , или се задържа в твърдата част?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 11:29 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Серният двуокис в какъвто и вид да го вложиш отлита яко дим предимно в тези 2 часа дето чакаме преди да заквасим. Останалото излита заедно с балончетата въглероден двуокис по време на ферментацията.
Някакви минимални количества остават и то в свързан вид. Но тях ди хващат само лабораториите.

Само за остатъчната захар да споделя, без да съм правил сайдер. Но имам опит с бирата - много тънка е разликата в захарта за газиране - за бирата слагах около 1% захар и след два месеца отлежаване 2-у литрови бутилки при отваряне така яко гърмят че чак се плашат женорята :)
За 7-8% не ми се мисли как ще е ...
Освен ако не е идеята - да остава сладко, но това значи че ще се съхранява само в хладилник. Извадено от хладилника след като се стопли до 15-20 гр. веднага ще започне да ферментира и ще вдигне голямо налягане.
Вярно че в хладилника дрождите ще уседнат на дъното, но те не умират. При първа възможност ще заферментират отново.
Другия вариант е след усядането им да се декантира без тях и да се сулфитира с някаква минимална доза. Тогава вече може да се разчита че няма да се взривят бутилките на стайна температура.

Другия вариант е стерилизация - след като се реши че е готово и бутилирано, изчакан е там един ден примерно за газиране - следва заваряване за 5 мин. както се стерилизират консерви примерно - само да заври и се маха от казана. Така ще гарантираме че вътре няма живи дрожди и може да стои на всяка температура.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София