Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 18:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 12:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Само един апостроф относно стерилизацията. Мисля, че е силно непрепоръчителна за каквито и да е алкохолни напитки. При стерилизацията температурата отива до 120градуса, което ще промени вкуса безвъзвратно. Един метод за консервация е пастьоризацията при температура 60-70 градуса, при което бутилките се обливат чрез душ с вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 12:53 
Аватар

Хммм, значи ако не ми хареса газировката при пресипването може да добавя по 2 гр захар на 2 л. бутилка ако желая да стане по-газирано. Ай дано ферментацията не е много бурна, че съм оставил само към 1/4 от обема на галона празен, че да не избие клапана в тавана, както се получи на розето таз година.
А за стерилизацията може и да се получи понеже имам газов котел, който поне по паспортни данни вдига до 60 гр. водата, като намаля чешмата и оставя по-продължително време шишето отдолу би трябвало да стане. Аз съм виждал в такива фабрики обливането трае няколко секунди, така че въпреки по-ниската температура на моята вода зора ще е да вдигна темп. на шишето до над 55 градуса.
Всъщност то от 15 л. я източа 12 л годни за пиене я не, което е общо взето с добри комшии и приятели ... една седмица ако издържи добре.
Ако се хареса от жената обаче може лесно да се произвежда от готов сок - слагаш 10-15 литра, ензим, дрожди, активатор и може би малко захар и след седмица се опиваш докато можеш. Тука във Варна има една фирма дето прави 10 л прясно изцеден сок в кутии 23 лв на дребно, 18 лв на едро, при все това разноса във Варна е безплатен. Друг въпрос е ябълковия сок от концентрат с какво съдържание е, но пък е по-евтин и ако става за целта , като себестойност няма да излиза чак толкова скъпо при условие че може да си купиш 100% ябълков сок за 1,30 лв/литър.
А какво може да му е мезето на това .... сладко и газирано? интересна комбинация със сирена може би, също така със сладки работи като за десерт, може би...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 12:00 
Аватар

За поддържане на историята... как вървят нещата със сайдера:
48 часа след залагането на дрождите нещата не се развиваха както ми се искаше - ферментацията видимо вървеше слабо, не се чуваше шуптене,а сока се делеше на мътна, средно мътна и по-бистра част. Затова добавих още малко дрожди - около 2,5 гр. като предварително ги сложих в 50 мл. топла вода, в която впоследствие изсипах и 200 мл. ябълков сок и изчаках около 2 часа докато сока в чашата започне да шупти и да се газира.
72 часа след първоначалното залагане на дрожди в галона се беше образувала около 1 см пяна, която при леко разклащане изчезна. Сокът обаче не се делеше на различно мътни фракции и се чуваше слабо шуптене, въпреки това водния клапан не показва отделяне на газ.
120 часа след първоначалното залагане - водния клапан не пука, течността е мътна, не се дели на фракции, "ври от целия си обем", но слабо, чува се отчетливо шуптене. При проверка със захаромер показа 16 % захарност (тук ми се случи нещо интересно - използвам захаромер любителски тип аерометър - като го сложа в чашата показва първоначално 16% а като оставя чашата малко лека-полека захаромера се вдига до около 21% захарност, това дали се дължи на отделянето на въглероден диоксид или на утаяване ? Някой ако знае да каже). Цвета на сока беше като цвят охра, все едно са мляни кайсии ( може би малко по-тъмен) и се доближаваше до цвета на снимките на emilemilov. Поради бавната ферментация добавих още малко рехидратирани дрожди(2гр.) и малко храна за дрожди.
144 часа по-късно - водния клапан пука като картечар. Сока е променил цвета си на млечно-светло-жълт, и е хомогенен поне на пръв поглед не видях утайки, отчетливо се чува шуптене.
Така вече съм по-доволен. Не знам защо съм свикнал покрай виното да виждам няколко пръста пяна и като я няма леко съм притеснен. Пяната при виното може би се дължи на съединение, което при ябълковия сок отсъства или го няма в чак такива количества. Сега като се замисля на клиповете в ютюб се виждаше че наливат сока в бурета още като го изцедят, което може би значи че по принцип ябълковия сок не може да "заври" толкова бурно колкото гроздовата мъст.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 02:10 
Аватар

Местожителство: София
Колеги с тоя сайдер ми взехте акъла и вече издивявам :x :x :x :x :x .Няма ли някой ПО-ПРАКТИЧЕН човек който да го е направил и да каже ето така и така се прави.Аз още не мога да започна тая ферментация а на вкус е като наторален сок.Колко процента трябва да е захарноста?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 07:14 
Аватар

Такааа.... 192 часа след първоначалното залагане на дрождите захаромера удари дъното - т.е. захарността не е по-висока от 3%. На консистенция сока е видимо по-лек и не стои като нектар както беше преди няколко дни. Все още е със светъл млечножълт цвят, а и още шупти слабо. Ще пробвам да го оставя така няколко дни да видя дали ще почне да се бистри от само себе си като гроздовото вино. При изтеглянето на пробата с помпичка сока (вече ще го наричам виното) се разпени с хубава плътна пяна като бира. Бас ловя че ако се избистри цвета ще бъде точно като на онези клипове в ютюб, така че всички опасения за окисляването по време на рязане и пресоване трябва явно да ги забравим. Остава и на вкус да е добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 05:42 
Аватар

2 седмици и нещо след залагането проверих какво става в шишето - все още шупти слабо, на дъното има утайка около 2 л., а виното се е избистрило до цвят сламено жълто с лек зеленикав оттенък(вероятно и поради спада в температурите последните два дни). В момента поне на вкус е газирано вино с високи киселини. Ако го сипя в чашата след преминаване през хладилника не можете да го познаете дали е бяло гроздово вино или ябълково вино.
Ще изчакам още малко да видя дали с тия киселини няма да се подобри малко работата. Иначе нищо общо със сайдера по магазините, с две чаши мога да пратя всеки неподготвен да си поспи малко.
Даваха ми акъл да му добавя ябълков сок преди пиене, за да подобри вкуса и да наподоби купешки сайдер - и това смятам да пробвам, дори в случая смятам да правя домашен асорти сок от круши и ябълки. Така ще имаме претенции за БИО САЙДЕР :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2012, 10:16 
Аватар

Точно три седмици след първоначалното залагане резултата е показан на снимката.
Цвета леко оранжавее понеже сложих съвсем малко прясно изцеден сок от круша и ябълка за да го подсладя малко, пък и да видя какво ще стане. На вкус е ... мамма миа. Съседите почнаха да ми викат лорд Сомърсби, ама Сомърсби-то ряпа да яде...
Леко мътна се получи тая снимка, или е заради изкуственото осветление или съм мърдал с ръката. Срещу лампата виното съвсем слабо опалесцира и както се вижда на снимката е леко газирано.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2012, 15:00 
Аватар

Браво! Пита, чете, направи го и сега заслужено ще му се наслаждаваш :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2013, 20:18 
Аватар

Местожителство: Шумен
Здравейте всички! Искам да споделя моята история от тази есен за направата на сайдер. Първо снимките: https://plus.google.com/photos/10589851 ... KGR-Mv6hwE И малко подробности: Ябълките са сбирщина от различни сортове от борсата, около 40 кг., почистени и настъргани с кухненският робот за има-няма два часа (имах и помощник). Следва сулфитиране с 1 г./кг. серниста киселина и влагане на ензим Lafazym Extract. По-късно в пресата в някаква мрежичка (от пердето :D ) и пресоване докато пусна 22 литра сок. Захарност 15%, коригирана до 20 със захар. Засяване с дрожди Actiflore F33 в един бидон, бидона в един спален чувал (че се очакваше застудяване), и на тавана. Бурна ферментация, тиха ферментация и след 20 дни половината количество бутилирано с добавка на захарен сироп, колкото да се получи 1% захарност с цел газиране. Другата половина - в туба за отлежаване. Газира се перфектно. Като грешка отчитам ранното бутилиране, тъй като натрупа доста утайка, която се вдига при отваряне на бутилката от мехурчетата СО2 и сайдера се размътва. На мен негазирано ми харесва по-вече. Ами това е. Имам запазено и за лятото да си го охлаждам и се освежавам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2013, 21:30 

Браво поздравление за сайдера.
Това в чашата ако е "мътното" си постигнал чуден резултат!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2013, 08:16 
Аватар

Местожителство: Шумен
ilu6a написа:
Това в чашата ако е "мътното" си постигнал чуден резултат!

Това е мътното.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2013, 12:59 

тоже не плохо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 18:31 
Аватар

Здравейте , сложих някъде 35 кг дюли, ябълки и круши.Дюлите са най-много сигурно 30кг, сложих и 3 лимона,2 грейфрута и 3 сока от грозде, които са домашни с 250г захар.Сложих и малко черно грозде отел.Сичко това го изчистих от загнилото и го смлях през машинка за месо от тея старите и го сложих в бидон с 5,250 кг захар и 40 литра вода.Сложих и 50г мая за хляб.Според вас дали ще се получи сайдер???Благодаря ви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 19:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Може да се получи тути-фрути :) някакво, ама не и сайдер , той е от ябълки, а при теб има каквото си намерил по пазара, двора и зимника. Обикновено ,когато се смесват много различни и силно ароматни плодове, не се получава нещо запомнящо. Каква е идеята на толкова много вода,която си сложил?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 19:34 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
koko95 написа:
Здравейте , сложих някъде 35 кг дюли, ябълки и круши.Дюлите са най-много сигурно 30кг, сложих и 3 лимона,2 грейфрута и 3 сока от грозде, които са домашни с 250г захар.Сложих и малко черно грозде отел.Сичко това го изчистих от загнилото и го смлях през машинка за месо от тея старите и го сложих в бидон с 5,250 кг захар и 40 литра вода.Сложих и 50г мая за хляб.Според вас дали ще се получи сайдер???Благодаря ви.

Мерил ли си някаква захарност на общия материал?
Според мен на 40 л вода се полагат 10 кл захар+ захар за изравняване на
материала до 20% захарност поне в най лошия случай. Дай повече инфо....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София