Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 15:53 
Аватар

Здравейте,
за поредна година правя винце, но този път сгафих с количеството серниста киселина ( при повторното сулфитиране, когато отделях виното от джибрите). Резултатът е ясен: вместо вино имам чувството, че пия от шишето със серниста киселина.
Въпросът ми е как да премахна учажсният му дъх и съответно тежкия махмурлук :breit: ?!?!!
Предварително Ви благодаря,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 16:14 

Местожителство: София
Преточване.
Колко все пак сложи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 17:36 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Медни проводници. И при мен беше така преди години.Сложих голи медни проводници и след 10 дни нямаше и помен от миризмата. Медна фуния за претакване пак може да помогне.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 17:57 
Аватар

На 150 кг. мъст преди дрождите сложих около 200гр. серниста (гроздето беше хбаво, а темп. в мазето ми почти целогодишно е между 14-17 градуса). Ферментацията протече, според мен, повече от прекрасно. След това отделих рандемана около 90л. (в последствие без шлаката 75) в един бидон 70л. и около 50 мл. серниста и 2 туби от по 10 л. с около 10 мл. серниста във всяка. След като мина и тихата беше време за махане на шлаката и за дъбовото буре, но уви. Като помирисах виното от тубите направо ми се зави свят, това в бидончето не беше толкова зле. Сега съм ги смесил заедно е един бидон на воден и всеки ден ходя да го тествам, но резултат 0.
Трябва да го оправям, че от толкова проби не остана :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 17:59 
Аватар

Krass написа:
Медни проводници. И при мен беше така преди години.Сложих голи медни проводници и след 10 дни нямаше и помен от миризмата. Медна фуния за претакване пак може да помогне.

При претакане няма ли шанс от окисляване, че май ще е по-голяма белята?!
Т.е. да разбирам, че може да набутам медна фуния вътре, без преливане, да го оставя още малко на воден и всичко би трябвало да е О.К.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 18:44 
Аватар

iupi написа:
Krass написа:

При претакане няма ли шанс от окисляване, че май ще е по-голяма белята?!
Т.е. да разбирам, че може да набутам медна фуния вътре, без преливане, да го оставя още малко на воден и всичко би трябвало да е О.К.

Т.е , да го претакаш, през медна фуния, или струйката да тече по медна ламарина, с чиста повърхност, при широк достъп с въздух( да се разлива по възможно по-голяма част от повърхността на ламарината)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 18:54 
Аватар

ivobal написа:

Т.е , да го претакаш, през медна фуния, или струйката да тече по медна ламарина, с чиста повърхност, при широк достъп с въздух( да се разлива по възможно по-голяма част от повърхността на ламарината)

:thumbs1:
Точно така.

Кое окисляване те притеснява.Вярно е ,че самите проводници почерняват, но като ги извадиш няма от какво да се притесняваш.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 19:05 

Вкарването на медни йони във виното може да доведе до неприятности.
Преточване .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 19:11 
Аватар

ilu6a написа:
Преточване .

Да, медта се използва за други случаи, така че замени медната ламарина със широка дъбова дъска.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 19:39 
Аватар

ilu6a написа:
Преточване .

Какво имаш впредвид, влошаване качеството на виното, като вкус и аромат, или това че медните йони във виното не са здравословни?

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 21:43 
Аватар

И при мен го има май този проблем. Казвам май, защото не съм слагал втори път серниста киселина, но пак има някаква странна миризма и малко стипчив вкус. Виното ми е мерло и в никакъв случай не е окислено. Мисълта ми е дали не мога да сложа за няколко дни дъбови дъсчици в самото вино за няколко дни? Ще помогне ли малко и какво ще е действието - омекотява или извлича по някакъв начин?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 22:25 
Аватар

devalves написа:
И при мен го има май този проблем. Казвам май, защото не съм слагал втори път серниста киселина, но пак има някаква странна миризма и малко стипчив вкус. Виното ми е мерло и в никакъв случай не е окислено. Мисълта ми е дали не мога да сложа за няколко дни дъбови дъсчици в самото вино за няколко дни? Ще помогне ли малко и какво ще е действието - омекотява или извлича по някакъв начин?

Мисля че ще трябва да дадеш малко повече информация, относно начина по който си правил виното, каква точно е миризмата и т.н. Дъсчици можеш да сложиш, но те едва ли ще ти помогнат с нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2011, 10:35 
Аватар

Давам веднага :) 100 кг мерло и една кофа памид, за да допълня бидона. Майката е затисната с мрежа, за да е потопена, а бидона пробих за да сложа маркуч потопен във вода( ама само как го обясних) След като премина тихата ферментация го отточих в малко бидонче пак пробито и с маркуч, тогава сложих и сернистата киселина. Миналата година за първи път правих вино и пак процедирах така и според моето и на други хора мнение виното беше уау ;) Но сега усещам леко миризма напомняща на киселината и отделно този малко стипчив вкус, който се усеща най вече при току що наточено вино. но все пак го има и след като престои. Затова и си мисля да не би нещо киселината да е била не в ред защото сложих колкото ми казаха На 1 литър 1мл киселина. Не отричам че може да е и нещо друго, но идея си нямам какво :( Та затова се чудя дали няма пък да променят тези дъсчици.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2011, 11:31 
Аватар

devalves написа:
Давам веднага :) 100 кг мерло и една кофа памид, за да допълня бидона. Майката е затисната с мрежа, за да е потопена, а бидона пробих за да сложа маркуч потопен във вода( ама само как го обясних) След като премина тихата ферментация го отточих в малко бидонче пак пробито и с маркуч, тогава сложих и сернистата киселина. Миналата година за първи път правих вино и пак процедирах така и според моето и на други хора мнение виното беше уау ;) Но сега усещам леко миризма напомняща на киселината и отделно този малко стипчив вкус, който се усеща най вече при току що наточено вино. но все пак го има и след като престои. Затова и си мисля да не би нещо киселината да е била не в ред защото сложих колкото ми казаха На 1 литър 1мл киселина. Не отричам че може да е и нещо друго, но идея си нямам какво :( Та затова се чудя дали няма пък да променят тези дъсчици.

Не съм сигурен, че те разбрах добре, ако съм сбъркал поправи ме.
Тръпчивия вкус, най-вероятно е от това, че си държал виното със семките, люспите и може би с чепките, през цялата ферментация. Серистата се слага след пълно завършване на ферментацията, последвана от претакане, бистрене, откисляване...точно преди да преместиш вече готовото вино в съдовете за съхранение(тогава вече няма нужда от воден клапан). Почти съм убеден, че ако сега преточиш виното, ще има доста утайка на дъното, на която се дължи и лошата миризма.Съветът ми е, охлаждане,претакане и тогава добавяне на дъбовите дъсчици, които с времето ще променят вкуса и аромата на виното(надявам се към добро).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2011, 15:32 

точно така.
Понякога при липса на азотни съединения се появява този мирис-предизвикват го дрождите ...макар и в по-голямата си част утаени.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София