Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 19:32 
Аватар

ivobal написа:
devalves написа:
Давам веднага :) 100 кг мерло и една кофа памид, за да допълня бидона. Майката е затисната с мрежа, за да е потопена, а бидона пробих за да сложа маркуч потопен във вода( ама само как го обясних) След като премина тихата ферментация го отточих в малко бидонче пак пробито и с маркуч, тогава сложих и сернистата киселина. Миналата година за първи път правих вино и пак процедирах така и според моето и на други хора мнение виното беше уау ;) Но сега усещам леко миризма напомняща на киселината и отделно този малко стипчив вкус, който се усеща най вече при току що наточено вино. но все пак го има и след като престои. Затова и си мисля да не би нещо киселината да е била не в ред защото сложих колкото ми казаха На 1 литър 1мл киселина. Не отричам че може да е и нещо друго, но идея си нямам какво :( Та затова се чудя дали няма пък да променят тези дъсчици.

Не съм сигурен, че те разбрах добре, ако съм сбъркал поправи ме.
Тръпчивия вкус, най-вероятно е от това, че си държал виното със семките, люспите и може би с чепките, през цялата ферментация. Серистата се слага след пълно завършване на ферментацията, последвана от претакане, бистрене, откисляване...точно преди да преместиш вече готовото вино в съдовете за съхранение(тогава вече няма нужда от воден клапан). Почти съм убеден, че ако сега преточиш виното, ще има доста утайка на дъното, на която се дължи и лошата миризма.Съветът ми е, охлаждане,претакане и тогава добавяне на дъбовите дъсчици, които с времето ще променят вкуса и аромата на виното(надявам се към добро).

т.е. да разбирам ли че ако го преточа в дъбовото буре, ще ми се реши проблема, който наистина ме притеснява, празници идват :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:02 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Много серниста си сложил,дори 5-6 пъти да го преточиш пак няма да се оправи.Ако имаш друго вино на което не си слагал серниста к-на мешай го,имах такъв случай преди 2-3год. претаках,пущах му въздух с помпичка и ......нищо,с откислител можеш да пробваш но няма да си познаеш виното-става един блудкаж който за нищо не става. :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:46 
Аватар

Ами няма много избор, така че може да опита с "широкото претакване".Недей да го наливаш още в бурето, преточи го в други съдове и ако се получи тогава. От спомените, които имам от детството си за мазе, целият настръхвам.Надявам се твоето да е чисто и проветриво. Ако не е , претакай навън на чист въздух. Сега времето( поне тук) е кофти, изчакай някой студен, ясен ден, без гадни мъгли и дъждове.

П.П. Миризмата на сулфит ли е, или на сероводород (развалени яйца)?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:53 

Местожителство: София
Естествено ,че от едно преточване няма да стане но нищо не пречи да опиташ-серния диоксид все пак е силно летлив-не се задържа дори в затворени бъчви за 1 месец е вън.....
Преточвай с почивки-примерно единия ден два пъти...на следващия 1 път...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:59 
Аватар

ilu6a написа:
Естествено ,че от едно преточване няма да стане но нищо не пречи да опиташ-серния диоксид все пак е силно летлив-не се задържа дори в затворени бъчви за 1 месец е вън.....
Преточвай с почивки-примерно единия ден два пъти...на следващия 1 път...

Тъй,тъй!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 21:50 

С претакане на въздух свободния серен ще се свърже с кислорода и ще се превърне в общ серен двуокис
За намаляне на серния се добавя перхидрол, пероксид , но за домашна направа е непрепоръчително.
Многото общ серен също не е хубаво във виното.Наистина най-добре смесване с несулфитирано вино, но е добре да се знае колко е свободния серен, но това без лаборатория трудно ще стане. Ако е много , ама много, свободния може и на смесеното вино да е висок.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:26 
Аватар

Е да де, ама аз все още имам съмнения че е прекалил със сулфатирането. Не съм ползвал серниста, но доколкото знам съдържа 6% SO2. На 150 кг. грозде 200мл. може да е множко, но чак пък фатално :? . После на 90л вино 70мл. също. Или е сложил много повече , или по-вероятно ми се струва, да е объркал нещо при технологията.
Хм.. сега като препрочитам май втората доза е преди края на ферментацията. Не е лошо да се уточни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 22:25 
Аватар

Така, да се отчета какво направих. Претаках виното, като го отточих през дъбова дъска и изчистих утайките, които бяха останали в буренцето. Реших да сложа 3 дъбови дъсчици за 2-3 дни да видя дали ще промени нещо, но сега виното вече няма нищо общо с преди :) Много съм доволен- няма го този леко остър мирис и тръпчивостта. Стана това, което изисквах от гроздето. Само се чудя дали беше от утайките или пък бях прекалил със сернистата киселина и при претакането и досега до кислорода тя се изпари. :? Но важното е, че съм доволен :) Благодаря на всички отзовали се :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 23:41 
Аватар

Радвам се, че ще имаш вино което ти допада, за празниците. Надявам се, че и Iupi ще има този късмет.
За дъбовите дъсчици не се притеснявай, ако са чисти и не са били в бараката с нафтата, или до бидона със зелето, няма страшно. Ако пък си уцелил и някакъв по хубав дъб, може и да те изненадат приятно. Добре е да са минали някаква термична обработка за дезинфекция, та да не вкараш някоя зараза с тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София