Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 23:25 
Аватар

Здравейте,
много хубав форум, особенно за такива начинаещи като мен, но жалко че го откривам чак сега.

Значи имам два проблема.. по Първият...:
Червеното вино тая година съвсем го объркахме и сега остана сладко, а на всичкото отгоре е и газирано. Тук вече доста неща ми се изясниха как да процедирам след гроздобера на есен, но ако може с ваша помощ да реша проблема с това вино сега, цена няма да имате.
Значи виното явно не успя да ферментира докрай и си остана сладко.. но тук му помогнахме да стане така. Сортовете са доста букет, дето му викат тук, по малко са хамбурски и булгара, а повече има димят, шевка и памид. След като го оронихме в бидоните захарноста беше 19-20 процента и добавихме захар до 22. мисля, че беше 2 килогарама на 100. Култивирани дрожди не са слагани, само натуралните. Идеята беше, че тая година ни се пиеше по леко вино и решихме да го точим след две седмици а не както преди след 3 седмици. Хубаво, ама взехме та сложихме серниста киселина посредата на ферментацията, след седмица (грам на литър) и при точенето пак сложихме малко (мисля, че беше половин грам на литър) :? :datz: Сега като чета си мисля че, сме убили дрождите с тая киселина и виното не е могло да ферментира, че да остане така сладко, прав ли съм? Спомням си, че не беше много топло тия две седмици и температурата май не беше голяма. Може би от порядъка на 16-18 градуса да е било. Ежедневно се бъркаха бидоните и си спомням, че на 14-тия ден "джибрите спаднаха" което беше ясен знак, да точим :? .. речено сторено, ама студовете хванаха и виното си седи газирано и сладко и неще та неще да ферментира повече. Сега като му меря захарноста с такъв "захаромер за бита" потъва почти докрая и показва горе долу, 2, 3 процента. Е на мен ми се струва много по сладко :? Може би не чак толкова колкото януари месец. А газираното като сипя в една бутилка и разклатя малко, изчезва. Няма мирис на оцет, по скоро на джибри. Моля кажете как да процедирам за да го оправя. Трябва ли да си купя дрожди за да ферментира наново?

Другият проблем... :
Реших тази година да не продавам булгара, че няма сметка ами го намачках, сложих му малко захар и го оставих ферментира и той.. Е да ама не. И него го държах 15 дни със серниста и то не стана. То беше газирано в началото, само че после се отгазира някак си и остана сладкото. Със захаромера ми показва 7, 8 процента, леко има мирис на оцет, а на вкус съвсем леко закачам по нормален вкус като за бяло вино.. (алкохола предполагам).. За него също ли ми трябват дрожди?
Изобщо как мога да проверя с тест, какво ми трябва и какво не?

Дядо ми лека му пръст, все го докарваше супер. И при мен се получаваше горе долу, ама мин. година е Epic Fail. Давайте идей, че искам да пийвам преди да го засиля към казана! :lab: :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 23:58 

Местожителство: София
Аз лично бих процедирал така:
1.Ще темперирам полуготовото вино ...17-20градуса по Целзий, и ще отделя бистрата част.
2.Отново бих сулфитирал със серниста...примерно 0.4мл на литър...-идеята е ако има ненужни бактирии и микроорганизми да се ликвидират.
3.Бих преточил 2 часа след сулфитирането(така ще разкараме една голяма част от диоксида) и посял с дрожди за затруднена или прекъсната ферментация,като не забравям активатора..
От тук насетне температурата не трябва да пада под макс 16гр...като след 4-5 дена пак ще добавя малко активатор...
Не бива да те изненадва миризмата на развалени яйца ,която е верояно да се появи...след приключване на ферментацията,при бистренето тя ще изчезне...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2012, 00:37 
Аватар

Илуша благодаря, много си бърз. Евала!

Малко пояснения само, че не съм много наясно и да съм сигурен, че съм разбрал правилно..
1. Ще темперираш, тоест да постигна температура 17-20гр. с бутилки топла вода примерно и тогава да преточа бистрата част в нов съд? Сега в момента са в пластмасови бурета. Червеното е около 150 литра, Бялото около 30-40.
2. Тук неясно няма.
3. Отново преточвам в първият съд? Да разбирам ли, че просто връщам течноста обратно или има технология на претакването някаква? Активатор, дрождите ли наричаш? Такъв тип дрожди, продават ли се агроаптеките? А когато приключи ферментацията трябва ли да сложа бентонит? Сега когато няма да хване голям студ, да очаквам ли да е мърно и да не успее да се избистри?
Пропуснах да спомена, че част от червеното и бялото вино от 2 месеца си го взех в стаята на топло, но не ферментира, стой си сладко.

Правилно ли съм разбрал грешката в добавянето на серниста когато не е трябвало или по скоро проблема е , че малко съм го държал в джибрите да ферментира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2012, 09:33 

Местожителство: София
Технология на претакванета няма.
Ето дрожди:
http://vinarko.com/magazin/дрожди-за-трудна-ферментация/винени-дрожди-fermactive-fcd
ето активатор:
http://vinarko.com/magazin/активатори-на-ферментация/активатор-fermactive-activateur
Бентонит също ще ти се наложи да ползваш,както и при приключване на ферментацията серниста за да стабилизираш...
Сега като размислих и прочетох отново написаното от теб точка 2,която аз писах ето тази:
ilu6a написа:
2.Отново бих сулфитирал със серниста...примерно 0.4мл на литър...-идеята е ако има ненужни бактирии и микроорганизми да се ликвидират.
..

НЯМА ДА Я ИЗПЪЛНЯ-пропусни я....може миризмата на яйца да стане мноого силна тъй като текат още процеси там...па макар и тихи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 16:54 
Аватар

Привет :)

Дрождите и активатора дойдоха. Благодаря за линковете! Поръчах си още доста неща. Активатори други за новото вино наесен и разни дреболии за ракията.

Значи посях дрождите в бялото вино, обща захарност имаше около 5%, поне колкото показва моят захаромер на който нямам много вяра. Посях около 12 грама за 25-30 литра бяло вино. Въпроса ми сега е активаторът веднага ли го добавям, след като смесих всичко и разбърках?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 17:29 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Активаторът е храна за дрождите да може да се наплодят рязко, така че слагай го, няма за какво да го държиш навън.
Ама сметни си дозата - щото ти е малко виното, обикновено го продават в доза за 100 л.
Да не вземе после да се усеща.
Той тоя активатор е диамониев фосфат + витамин Б , всичко на прах.
По принцип може и без него, но когато го има ферментацията започва бързо, преминава бурно и завършва докрай дори и при по-ниски температури.
В случая за рестартиране на спряла ферментация трябва да се сложи с дрождите, да може да тръгнат бързо да действат.

Дрождите е по-добре да не се разбъркват - най-лесно : вземаш малко топла вода - 30-35 градуса да не е повече, една чаша примерно за пакетче, изсипваш ги вътре, и чакаш да се намокрят. След 10 мин. примерно , ги изсипваш в 500мл. вино (мъст), може и малко захар да им разтвориш, слагаш и малко активатор, като шупне - добавяш още литър вино (мъст), пак чакаш, и пак добавяш още 2 литра мъст ... и така докато ти омръзне.
Идеята е да не се размесват малкото дрожди в много мъст, че бавно тръгват и се "стресират".
Ако не ти се занимава - просто изсипваш пакетчето отгоре да си плуват, активатора разтворен в мъст също, и чакане докато шупнат , после чак бъркаш. Тогава вече те са станали много и лесно тръгват да бачкат в целия обем.
Но и така пак ще стане, сипвай активатора и чакай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 18:38 
Аватар

Виктори, Благодаря и на теб!

Сложих активатор!

Дрождите ги направих както пише на сайта откаде ги взех, взех малко от сладкото вино и малко топла вода.. общо стана 33 градуса изсипах дрождите и бърках 15 мин. После добавих, повече вино да сваля температурата и след още 10 мин. ги добавих при останалата част. А сега добавих и активаторът за който иде реч.. пак взех малко вино, бърках го и го добавих. Не го направих както си писал, щото вече бях сложил дрождите преди час. Нямаше го това шупкане дето казваш и дори май не успях да го разтворя добре.. но дано тръгне тая ферментация. за около 30 литра сложих 10-12 гр. при положение че се слагат около 50 на 100 литра за спряла ферментация. След 4, 5 дни ще пиша какъв е резултата.

Сега обаче се чудя дали да правя същата процедура за червенто вино :?
Значи захаромера ми показва 1, 2 процента захарност, на вкус се усеща добре сладкото. но определено е по малко от преди. Как мислите, дали има смисъл? Има и характерният мирис на развалени яйца, но най големият проблем е газираното де. Като сложа в една бутилка вино, след 1 час леко се е подула и като развъртя капачката се чува "фъс". При интензивно разтръскване се отгазирва и виното не дразни езика като се пие, но пак ми слади.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 20:04 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Активатора няма да ти шупне, това го правят дрождите.Заблудил си се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2012, 08:58 
Аватар

Щом сладни - значи има захар и недовършена ферментация. Ако искаш да се довърши - стопляй, активирай и чакай.
Ако има остатъчен въглероден двуокис (газировка) - това не е страшно - като раздрусаш се оправя, после пиеш, ако обаче след раздрусването изчезва, а след ден пак се е надула бутилката - значи имаш ферментация която тече. В този случай просто я изчакай да свърши, по възможност под воден клапан.
Опасното е да не цветяса или да вкисне, защото остатъчната захар и слабия алкохол ще благоприятстват тия болести.
Ти защо не го внесеш (по-скоро защо не си го внесъл досега) на топло ?
Ако е в туби по 20-30 л. - лесна работа, ако не е - с двама помощника и 100л. буре може да се премести.
Ако е на топло на стайна температура ферментацията ще се довърши и ще спре да сладни. Обаче то вече е време за пиене на бутилирано вино, камо ли за ферментации :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2012, 12:24 
Аватар

victoryvt написа:
Щом сладни - значи има захар и недовършена ферментация. Ако искаш да се довърши - стопляй, активирай и чакай.
Ако има остатъчен въглероден двуокис (газировка) - това не е страшно - като раздрусаш се оправя, после пиеш, ако обаче след раздрусването изчезва, а след ден пак се е надула бутилката - значи имаш ферментация която тече. В този случай просто я изчакай да свърши, по възможност под воден клапан.
Опасното е да не цветяса или да вкисне, защото остатъчната захар и слабия алкохол ще благоприятстват тия болести.
Ти защо не го внесеш (по-скоро защо не си го внесъл досега) на топло ?
Ако е в туби по 20-30 л. - лесна работа, ако не е - с двама помощника и 100л. буре може да се премести.
Ако е на топло на стайна температура ферментацията ще се довърши и ще спре да сладни. Обаче то вече е време за пиене на бутилирано вино, камо ли за ферментации :)

всичкото бяло и част от червеното го внесох февруари в къщата на топло като първоначално го загрях до към 20 градуса и го увих с едни черги от на майка ми чейза :D
бялото беше леко газирано, и се оправи като остана само сладкото, но червеното си остана да сладни а газираното в него може би леко спадна. Бая го размътих обаче с местенето и иска преточване, днес ще се пробвам на една малка част само с дрождите. А иначе преди време се газираше повече след като съм разклатил. Тоест мисля, че е намаляла тихата ферментация ако е имало такава. Проблема е че много бавно е протичала та искам да я усиля сега.
Мисля, че бялото вчера дето го посях вече почнаха някакви процеси. като отворя леко капака и чувам пук пук леко, а и не е така бистро както когато го преточвах вчера. От тук насетне, трябва да чакам да свърши пукането ли? Или да меря със захаромера постоянно и като покаже 0 или спре пукането - слагам серниста?
Има лек мирис на оцет и при червеното и при бялото, дано не го прецакам съвсем, не ме притеснява да пия вино лятото. Така и така не харесвам ракия много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2012, 12:34 
Аватар

а да забравих да попитам... Взех и от този активатор Dynastart за трудна ферментация, дето в сайта много го препоръчват него? Дали да не пробвам червеното с него или след няколко дни в бялото също?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2012, 12:42 
Аватар

Активаторът вече писахме какво е - минерали за дрождите. Кой знае каква разлика няма какъв ще е, важното е да го има.
Сернистата киселина не знам какво ще помогне, но има смисъл ако ще го бутилираш и то в съвсем малка доза.
Ако сложиш серниста киселина във вино в което тече ферментация ще замирише на сероводород (запъртъци).
Щом се чува пукане и се е размътило, значи ферментира !
Като свърши ще се избистри.
Захаромерът ще покаже.
Пази го от зарази - воден клапан или ако е буре - на отвора в тензух пясък намокрен леко със серниста киселина.
После ако ти се занимава и имаш бентонит - бистриш, претакаш и бутилираш (евентуално тогава преди бутилиране има смисъл от серниста киселина или калиев метабисулфид, и то в малки дози). Ако има вкус и мирис на оцет - ще трябва да се изпие набързо, защото няма да оцелее до лятото.
Бистрене може и не само с бентонит, примерно белтък от яйце (ама само белтък ! :) че иначе ... )
Като свърши ферментацията - ако имаш студено място - там го дръж, студът ще го поизбистри, но вече времето се стопля, малко трудно ще намериш студ.
Освен в хладилника :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2012, 13:12 
Аватар

Благодаря!
Вече всичко ми е ясно.

Не съм си и помислил да слагам серниста докато ферментира, веднъж я направих тая грешка ако си чел по нагоре. След като приключи ще е. Бентонит имам, ще се провбвам и с него, а студ няма вярно вече, но в отсрещната къща е доста хладно лятото ще го забия там, пък докадето изкара, а имам и един стар хладилник мраз.. може да се пробвам на шишета в него. Ми съдовете са най обикновени пластмасови буренца от различни литражи. Няма да ги отварям изобщо и това е.. Но като стабилизирам със серниста, след като покаже 0 захарност, не би ли следвало да се убият тия болести дето го окисляват? или поне да се забавят?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2012, 15:47 
Аватар

има напредък! Виното е почти със нулева захарност и вече си мирише на алкохол. В началото нямаше напредък, но преди 2 дни му добавих още малко активатор, както и малко от този за трудна ферментация. Започна да мирише около буретата а като отворих, отгоре една пяна се образувала. Сега пак добавих съвсем малко активатор и май това ще му е. Сладкото определено не се усеща така както преди в пълното буре.
Две буренца са.. Пълното до горе не мирише толкова на развалени яйца, но другото мирише доста и пяната му е много повече.. мирисът е леко странен за мен. развалени яйца ама застоели бая. В това непълното буре още сладни.

какво следва от тук на сетне като изчезне сладкото? Бентонит + серниста и да го слагам на студено?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2012, 17:40 
Аватар

Ами първо ще трябва да изгониш сероводорода - едно претакане след като е поизстинало и се е поутаило.
После почистваш утайката, връщаш обратно, слагаш бентонита, като се утаи пак претакаш и чак тогава ще мислиш за бутилиране.
Преди самото бутилиране може малко серниста к-на, след като виното е добило вид и вкус на нормално вино.
Виж с търсачката ир форума за "премахване миризма на сероводород" или нещо подобно.
Има много писано - медна фуния, меден медник , дъска - забравил съм вече.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София