Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 12:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2012, 12:32 
Аватар

Здравейте!Аз съм нов,както във форума така и във познанията си относно винарството.Тази година съм решил да си сложа малко винце в мазето.Искам да ви помоля за линк към някоя тема с напътсвия за начинаещи,а също така приемам съвети,на драго сърце.Наздраве и благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2012, 22:59 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Ами отвори раздела за виното и започни например с най-горната тема там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 15:36 
Аватар

И така,купих вчера 100кг. каберне и около 30кг. мискет,които ми ги смляха,отнесох си ги вкъщи и в бидона имам около 110л. мъст-24,6%захарност,която сулфитирах с 2мг/л-6% серниста киселина.Изчаках около 12 часа и сложих дрождите,които бях активирал по време на сулфитирането .Не знам защо реших,че ще е хубаво да вдигна още малко захарността и сложих 4л.глюкозо-фруктозен сироп.Сега имам брикс 28.5 и чакам ферментацията,ама се чудя дали не сгреших,че го подсладих толкова!?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 15:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Виж тези дрожди дали са толерантни към високо съдържание на алкохол.
Ще се получи сега при теб около и над 16% алкохол.
Виното ще е силно, но пък има шанс да стане здраво заради консервиращия ефект на алкохола.
Много ми е интересно как така "сложих още захар, ама не знам защо" ?
То си е било доста добре на захар, защо го засилваш още ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 18:39 
Аватар

Ами,защото жената харесва сладко вино,а пък аз силно и разсъждавайки логично си помислих,че ако има повече начални захари хем алкохола ще е повече,хем ще останат някакви остатъчни захари,когато дрождите измрат.Или греша?А въпросните дрожди са от селскостопанския магазин на женския пазар и предполагам не са някаква супер селекция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 18:57 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Правилно предполагаш, но да оставиш вино с остатъна захар не е лесно.
Т.е. не е лесно да го запазиш здраво.
По-вероятно е да имаш силно сухо вино обаче.
Поживем, увидем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 01:41 
Аватар

Колкото и захар да си добавяш тя ще баде изядена от дрождите.Раздели виното и сладкото го пресечи за да запази вкусът си. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 19:33 
Аватар

А дрождите няма ли да се самоубият в един момент с алкохола,който произведът?
И още един въпрос:с какво да го пресеча?Натриев бензоат,серниста киселина или др.?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 20:10 
Аватар

Местожителство: Варна
biohazard написа:
...с какво да го пресеча?Натриев бензоат,серниста киселина или др.?

Ако сложиш серниста по време на ферментация,ще замирише на развалени яйца.Това вече и аз го знам :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 21:41 
Аватар

И така 11 дни след като заложих виното имам брикс 10,70 и киселинност 0,708.За 4 дни брикс-а е паднал с 1 еденица и мисля,че бурната ферментация е стихнала,утре ще го вадя и слагам на воден клапан макар,че ме съветват,че е рано.Не знам тази киселинност дали е нормална,вижда ми се доста висока.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 10:43 
Аватар

Без да претенции за академичност бих те посъветвал да не точиш още виното от мъстта при толкова висок процент захари, няма да можеш да доведеш ферментацията до край, защото голяма част от дрождите /живи-мъртви/ лежат в утайката. По-скоро прегледай някоя тема за трудна ферментация - затопляне, посяване с дрожди за трудна ферментация, храна/активатор и изчакване докато паднат захарите под 2г./л /примерно/. Това се отнася, ако искаш да направиш сухо вино.
Ако ще правиш полусухо вино мога само да споделя, че съм чел в стари учебници, че ферментацията се спира чрез пастьоризация, но трябва да се увериш, че не тръгва в последствие пак. Захарантостта на подобен вид вина е ок.5%. Но колегата по-горе е прав, при тази висока захарност трябва да провериш алкохолния градус, защото ако е много слаб, има шанс да заболее виното в последстие /осоено напролет, ако остане :megagrin: /.
Отделно такива стойности на киселинност не може да имаш, нещо бъркаш - винения оцет има киселинност от 2,5 до 3 ph. Нормални стойности за червено вино е ок.4.5 ph, а за полусухите вина даже малко по-високи стойности /пак говоря от прочетено, а не от личен опит, за което се извинявам/. Успех колега и пиши какво си решил и какъв е резултатът след време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 11:10 

За белите вина оптималното рН е между 3.00 - 3.30, а за червеното вино - 3.40-3.50. Оптималното рН преди процеса на ферментация е между 2.9 - 4.0.
Спокойно можеш да го махнеш от джибрите и да го сложиш на клапан щом текът процеси...Дрождите при бурен процес са в целия обем...Ако задържиш повече джибрата е възможно да огрубиш виното ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 14:34 
Аватар

Извинявай, изказал съм се неподготвен. Сега като се зачетох, ти правилно си мериш киселинността като отношение на грам винена киселина в 100 мл. вино, при което стойността, която си измерил е в рамките на нормалното -0,6%-0,7%.
Правилно ме е поправил колегата, относно киселинноста на червените вина, не знам от къде съм го взел това 4.5%, но наистина такова животно няма, както се казваше в един стар виц. Дори в твоя вариант, в който искаш да оставиш полусладко виното би трябвало и киселинността да е по-висока от нормата за сухите вина /описана в предния пост/, за да компенсира високата захарност. За сладки бели вина съм чел, че се приема за нормално киселинноста да е над 1%, за червените - не знам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 15:59 
Аватар

kitaen написа:
biohazard написа:
...с какво да го пресеча?Натриев бензоат,серниста киселина или др.?

Ако сложиш серниста по време на ферментация,ще замирише на развалени яйца.Това вече и аз го знам :D

:explode: :explode: Това сигурно ли е, че аз преди 3-4 дни на 60 л отточено на 8-мия ден вино сложих 60 мл серниста. Предполагам тиха ферментация си има. Обърках ли работата? За 3-4 дни виното си е перфектно, не мирише на развалени яйца.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 16:04 

Щом не е замирисало веднага..значи не би трябвало да има проблем.
След слагането на сернистата...вече няма никаква ферментация.
Но дори и леко да замирише с едно леко претакване нещата ще се оправят...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София