Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 23:13 
Аватар

Съжалявам, че чак сега отговарям, но писах в другата тема за високата захарност. Мисля, че нямам проблем с мерките и теглилките :megagrin: , просто съм новобранец и много чета, което не винаги е полезно, трябва и да се действа :prost:
Все пак се надявам, че с упоритство се постига желания успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 14:20 
Аватар

Местожителство: Бургас
Здравейте, нов съм тук и за да не отварям друга тема искам да се консултирам в темата на колегата:

30 литра шира от мерло с 25 захарност. С малко вода вътре свалена на 23.5. Сложени и дрожди. Вече 5-ти ден не започва да ври. Температура в помещениетп 19-20 градуса. Има ли някакъв шанс? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 14:37 
Аватар

Не

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 14:56 
Аватар

Местожителство: Варна
hgeorgiev написа:
Здравейте, нов съм тук и за да не отварям друга тема искам да се консултирам в темата на колегата:

30 литра шира от мерло с 25 захарност. С малко вода вътре свалена на 23.5. Сложени и дрожди. Вече 5-ти ден не започва да ври. Температура в помещениетп 19-20 градуса. Има ли някакъв шанс? :)

Пробвай да преместиш ширата в по-голям съд и да го топлиш отвътре с топли шишета вода-пластмасови (без етикети) или по-добре стъклени,вързани с нещо,за да можеш да ги вадиш и сменяш водата.
И защо е само шира без люспи!?
Дрождите как ги "сложи"?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 19:20 
Аватар

kitaen: дрождите ги сложих в топла вода 35-40 градуса (така пише на шишенцето) и една лъжица захар (това ми каза приятел) след 15-тина минути "шупнаха" и ги добавих. Само шира е, защото в този край на България (Варна, Бургас) така се прави :) Преди няколко години, жена от Горна Оряховица ми обесняваше как правят вино при тях (как ври с чепки, и зърна в кадуса направо. Доста време ми трябваше да проумея какво ми говори). При мен стоеше в туба на която от капачката която съм пробил излиза маркуче което е потопено в бурканче с вода, което по детските спомени на дядо ми трябва да започне да бълбука когато почне да ври ширата. Одеве отворих капачката на тубата и като погледанах вътре, определено ми се струва че виното си ври, макар и съвсем тихичко. Защо не "бълбука" в бурканчето - нямам идея. Може и да е изпускало от някъде което ме съмнява. Както и да е, някакъв процес върви. Дали ще имам вино, или оцет, ще споделя след няколко дни :)
Това ми е първия лаишки опит за правене на вино в домашни условия, затова и количеството е толкова (30-тина литра).
А как да разбера, че процеса е свършил?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 19:38 
Аватар

Като се замисля тези 30л няма нужда чак отвътре да ги топлиш.Просто го завий с повече одеала и най-добре да разбереш дали тече някакво разграждане на захарта като следиш със захаромера всеки ден дали се променя нивото.Не е зле да сложиш и храна/активатор за дрождите,за да не замирише на непрани чорапи.Сигурно без люспи,бурната не е чак толкова бурна,трябва да се разпени поне.Предполагам,че не си и сулфитирал,но вече е късно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 19:45 
Аватар

Не съм сулфитирал. Четох за това но дядо ми и баща ми никога не са слагали сулфити, само серниста киселина след като приключи процеса на ферментация. Следващия път ще сложа. "Храна" за дрождите какво е? :)
П.С след кратко четене, явно е нещо което се продава в агроаптеките...не знам дали няма да е късно понеделник вече...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 22:57 
Аватар

Във Варна има на Колхозен пазар в агроаптеките "Активатор на ферментация"-Амониев сулфат,амониев фосфат,тиамин (Vit B1),дрождени обвивки.Слага се когато си активирал културни дрожди...миналата година шарата ми беше замирисала на :furz: Спазвай дозировката,да не го ръгнеш цялото пакетче.Предполагам,че си сложил от дрождите на Ванков,то във Варна други не продават,монополист тоя Ванков :D ...малко са му бавни обаче гъбите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 11:44 
Аватар

Аз всъщност съм в Бургас, дядо ми беше в Варненско :) Ами дрождите бяха в едно малко пластмасово шишенце, за 100 литра. Гледал съм да сложа колкото за 30 литра. И сега не е късно да сложа активатора така ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 12:00 
Аватар

hgeorgiev написа:
И сега не е късно да сложа активатора така ли?

Мисля,че не е късно,но ако искаш изчакай,ако замирише лошо тогава сложи...по принцип добре е да се сложи 50% от дозата при започнала ферментация,а при тебе май не е съвсем започнала...останалите 50% при изчерпване на 2/3 от захарността или други съветват при замирисване,за да не се повиши киселинността...и аз не знам кое е по-правилно.На едното вино тази година му сложих само в началото,ферментира бързо и не се появи миризма,затова реших да не добавям другото количество активатор.

Колеги кажете съставките на този активатор,полезни ли са за бактериите,които провеждат ЯМКФ или те нямат нужда от тях :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 12:29 
Аватар

Ами за сега си мирише не ферментация и клоно към вино :) ...ври си тихичко. Шупти като си сложа ухото на гърлото на тубата. Има тъкък слой пяна на повътхноста. За сега нищо няма да правя. Благодаря много за съветите :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 17:59 

victoryvt написа:
Проблемът ще се появи в края на ферментацията когато от високата захарност се получи и висок алкохол. Ще трябва да следиш падането до 0 на захарността.

Наистина имаше проблем с края на ферментацията,виното остана със слабо сладникъв привкус.Вчера отворих една забутана бутилка леко газирано,ако това ви говори нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 11:00 
Аватар

Здравейте, доста прочетох тук, но все още имам въпроси. Заложих 120кг Траминер преди 50дни. на 40 ден от залагането махнах джибрите. Виното остана малко мътно и сладни. Не съм слагал дрожди и активатори. Сега мога ли да сложа и колко за вино около 55л? Благодаря предварително за отговора. В Русе откъде се купуват?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 11:27 
Аватар

Pyce написа:
В Русе откъде се купуват?

От автомивката на централна автогара тръгваш надолу посока центъра в уличката успоредна на главната. Първото блокче - на ъгъла е лабораторията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 12:58 
Аватар

Pyce написа:
доста прочетох тук

Мисля,че не си чел достатъчно... :) ...има една тема съвсем в началото-"Бяло вино".
Pyce написа:
Заложих 120кг Траминер преди 50дни. на 40 ден от залагането махнах джибрите

:shock: :shock: :shock: ...шок...шок...шок,ако се чудиш какво означават тези ококорени очи :D
Голяма грешка-бял сорт с джибрите...само самоток.Ако са ти казали,че с люспите и чепките става хубаво "мъжко вино"...са те излъгали.
Най-вероятно имаш прекъснала ферментация,ако изобщо е стартирала,не даваш достатъчно информация за захарността!?!?...каква е температурата в помещението!?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София