Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 22:54 

Местожителство: София
Наско,солите при обработка с калциев карбонат са тартарати които се утаяват без проблем-неговата разтворимост намалява с увеличаване на алкохола...
Удобството при работа с калциев карбонат е ,че не можеш да предозираш...той практически не се разтваря,докато калиевия бикарбонат се разтваря и да предозираш не е никак трудно...
Аз не бих правил на този етап корекции на ферментиралата течност(това не е вино)...1 месец е нищо за едно нещо което ще става вино...оцет повярвай няма да направиш дори и да се напънеш...--температурите ще паднат, а ацетобакторите не понасят това както и киселото...колкото и странно да ти звучи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 05:02 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
ilu6a написа:
Наско,солите при обработка с калциев карбонат са тартарати които се утаяват без проблем-неговата разтворимост намалява с увеличаване на алкохола...
Удобството при работа с калциев карбонат е ,че не можеш да предозираш...той практически не се разтваря,докато калиевия бикарбонат се разтваря и да предозираш не е никак трудно...
Аз не бих правил на този етап корекции на ферментиралата течност(това не е вино)...1 месец е нищо за едно нещо което ще става вино...оцет повярвай няма да направиш дори и да се напънеш...--температурите ще паднат, а ацетобакторите не понасят това както и киселото...колкото и странно да ти звучи.

Ilu6a :2thumbs: Orel какво реши?.....чакай батка,там е истината засега...Май месец имах малко безпокойство с чилийското грозде,затова те разбирам :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 09:27 
Аватар

Благодаря на всички за изказаните мнения.
Както се вижда има два варианта на действие:1 Откисляване и т.н. и 2.Чакане по не 1 месец. Мен лично ме устройва вторият вариант и без това няма да имам възможност да го наглеждам така, че след 1 месец ще ви докладвам за резултата и естествено ако е необходимо ще търся помощ.
Всъщност в събота неделя ще го видя, отново ще премеря Рн.
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 12:56 
Аватар

Вземи една туба 5-10 литра за вкъщи. Постави ги горе-долу при еднакви условия и наблюдавай.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 16:12 
Аватар

Иво това е добра идея, но няма да съм в къщи и няма да мога да го наблюдавам. Ще рискувам и ще видим след 3-4 седмици резултата - вино или оцет за ракия. Много неподходящ момент избрах за пътуване, но то беше планирано от пролетта и не съобразих, че това е времето за гроздобер и т.н., но се надявам поне да опитам хубави италиански вина.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 19:48 
Аватар

Ехеее: Рим, Неапол, Венеция. Я ходи си гледай кефа и хич не го мисли, а там като опитваш от техните вина, винаги си казвай:
-Моето ще стане по-хубаво!
Сигурен съм че като се върнеш ще имаш едно... почтиии готово и много приятно младо винце.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 23:53 
Аватар

Иво, както се казва "от твоите уста в божите уши", ако стане вино първо теб ще почерпя, не че и другите не заслужават, но все не мога да намеря време да организирам една среща, постоянно има все някакви ангажименти и времето върви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 23:53 
Аватар

Иво, както се казва "от твоите уста в божите уши", ако стане вино първо теб ще почерпя, не че и другите не заслужават, но все не мога да намеря време да организирам една среща, постоянно има все някакви ангажименти и времето върви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 08:06 
Аватар

Днес 23.09 отново проверих Рн няма промяна от предната седмица 2-2,5, като, че ли киселият вкус е леко намалял или аз му свикнах трудно мога да преценя. Мъката е пълна. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 17:56 

Naskohondata1 написа:
Orel написа:
Извинявай, но аз явно съм се объркал относно ЯМКФ защото чета и други теми за виното и от там е грешката ми.

ЯМКФ в случая може и да не ти помогне,защото бактерията трудно оцелява при РН под 3.2,мисля си ,защо не сложиш калиев бикарбонат грам на литър понижава общата киселинност ТА с 1%,което в твоя случай е решение,а мисля ,че ти си в бурна ферментация още??..Или ранен стадий на тихата....тази стъпка ще стресира дрождите и ще забави тяхното действие за определен момент...,но пък е по добрия вариант отколкото да посееш дрожди за ямкф и да не се развият...всичко си е в твои ръце

Honda, по принцип си прав, но не съвсем за стойностите на pH
http://laffort.com/en/products/lactic-acid-bacteria

Orel, това замерване 2-2,5 е в много широки граници и по принцип между 3 и 3,5 разликата е много голяма и подходите са различни.... намери някой който да ти замери рН с точност защото май има нещо грешно ... такива стойности не съм виждал и бургундските киселяци

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 21:34 
Аватар

Ламбри, съжалявам но вече нямам възможност да правя замервания, след 3 седмици ще го видя в какво състояние е.
Между другото днес се видях с човек който взе от същото грозде, дадох му да опита моето вино и той смята, че няма съществена разлика от неговото, което той е направил по стандартната процедура - без сулфатиране и култивирани дрожди/бурната ферментаци е протекла бързо-4-5дни/, потопена шапка, претакане и до тоя момент виното е в джибрите и резултата е същия като моя - киселаж. Почвам да мисля, че проблема е по-вече в гроздето, въпреки че беше 23*-24* и изглеждаше добре узряло. :?:
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 22:23 

22%-23% както казваш в първия си пост за мерло ...направо си е недозряло!
Вероятно със свежо зелени чепки ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 22:54 
Аватар

Точно така, аз не съм ги видял, но колегата каза, че е имало свежо зелени чепки. Това променя ли подхода от тук нататък???? Това е въпроса и какво може да се направи?? :lab: :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 23:10 

не нищо не променя...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 09:23 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Орел, моето мерло тая година така дойде - зърната добре, но чепките зелени и твърди. Като го ронках ме заболяха ръцете да дърпам като се закачат по мрежата, която накрая се и скъса.
Миналогодишното мерло беше с кафеви вдървени чепки, захарност 23-24 и като го мелих пускаше червен сок. А тазгодишното - захарност 22-23 , зелени чепки, бял сок :o
Чак след мацерацията и ензима цвета на сока се промени в червен както си му е реда.
Сега ферментира бурно, ще видим после как ще е на вкус, засега мирише чудно, на вкус си както обикновено всяко недоферментирало - сладко и плодово. В края на седмицата ако е живот и здраве и всичко е по план - оттакам и ще видя каква киселинност има.
Аз обаче сложих 4 кг. захар на 180л. мъст ей тъй за успокоение на душата.
Ароматът се надявам да го догони ензима.
Но пък вчера сварих първия казан сливова - много съм доволен ! Количество, качество ... обаче голям чанч с цеденето. Имам още поне два казана, да не казвам 3 - как ще цедя нямам идея. Някаква мини преса ми трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София