Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 08:59 

Местожителство: София
вай вай вай-нещата все по-сериозно отиват в разрез с всякакви правила при правене на вино...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 10:33 
Аватар

Местожителство: Варна
goshe написа:

Също така, все още имам ли възможност да добавям танини? Тъй като чета, че те се слагат по време на бурната ферментация?

Да не пускам нова тема...може ли да кажете защо точно се добавят танини и кога точно по време на бурната?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 11:10 
Аватар

Местожителство: Пловдив
При танин, който се влага в самото начало, след смачкване на гроздето или съвсем в началото на бурната ферментация:

- За подобряване на структурата на виното чрез подсилване на средната част на тялото
- Антиоксидантно действие спомагащо за предпазване на мъстта и багрилната материя
- Инхибиране на естествените окислителни ензими (лаказа, полифенолоксидаза) по време на преработката на грозде страдащо от Botrytis cinerea
- При винификация на грозде с недостатъчна фенолна развитост или такива с недостатъчно съотношение на танини/антоциани, което е необходимо за стабилизирането на цвета
- За предпазване и винификация на грозда страдащи от Botrytis cinerea
- За подобрено избистряне
- При слабо развитие на гроздовите танини, възпиращи високата фенолна екстракция

При танин, който се влага след приключване на ЯМКФ или в първия етап на отлежаването:

- За да подсили и подобри структурата на вината като ги подготви за отлежаване
- За да предпази вината от процеса на окисление
- За да регулира окислително-редукционния процес
- При червени вина показващи танинов дисбаланс и / или слаба структура
- Ограничава развитието на редуктивни характеристики

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 22:31 
Аватар

Flanker написа:
goshe, технологията ти е меко казано хаотична. Казвам го съвсем добронамерено :) . Първо правиш грешни подходи, а после задаваш въпроси за етапи, които са вече преминали или в процес на затихване. Не виждам кой може да ти помогне така. В повечето от твоите въпроси е късно да се реагира. Засега, докъдето си стигнал не ти трябва танин - закъснял си. При полу-готово вино има вариант, но още е много рано. Иначе може да си прехвърлиш виното в големи бутилки, нищо не пречи, стига да са чисти и с воден затвор (клапан).

Миризмата на сяроводород изобщо не е само от неправилна употреба на серниста киселина. Решението със син камък за мен е по-краен вариант. Писано е доста по въпроса.

Абе то въпросите може да са хаотични, но това не значи, че действията ми са такива. Много прочетох тук и мн. научих но и доста още не ми е ясно. Затова питам, пък като не се намери някой да отговори, действам както намеря за добре от знанията които съм придобил. Можеше само да кажеш, че съм закъснял за танин. Но пък после гледам, че има вариант да се добавят и за отлежаване, та... До тук всичко си направих за виното както си му е реда, само в началото имам съмнения, че сложих повече серниста, но пък и не успях да смеля, ронкам и пресовам 600 кила джибри в един ден, та реших малко да се застраховам със сулфитирането, щото половината лозе седя в чувалите една нощ. Е не стана всичко като по учебник, но на първо време и с подръчни инструменти, така ще е.
А миризмата на развалени яйца я няма вече, добавям си по малко активатор и сега си мирише баш на вино вече.

Какво се вайкаш па ти Илу6а не знам :) Няма да се плашите, давайте акъл па от мен черпилката :).. От Свиленград съм и ако някой от тук пишещите има път насам задължително да се обади да пием по една.

Бихте ли казали тоя бентонит как точно се приготвя. Пролетта се пробвах и стана една сива смес, дето се сгъсти мн. бързо и не посмях да я прибавя при виното. Примерно за 50 литра вино? Взел съм и от двата вида на сайта, Фланкер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 23:41 
Аватар

Местожителство: Варна
goshe написа:

Бихте ли казали тоя бентонит как точно се приготвя. Пролетта се пробвах и стана една сива смес, дето се сгъсти мн. бързо и не посмях да я прибавя при виното. Примерно за 50 литра вино? Взел съм и от двата вида на сайта, Фланкер.

Миналата година за първи път правих вино-бяло и използвах бентонит,една част оставих студа да избистри и трябва да ти кажа,че бентонита действа много по-бързо,вкуса на виното се променя много бързо към по-добър.Освен,че избистря и стабилизира виното.

Става точно на каша,като я добавиш, смъква със себе си всичко на дъното.После претакаш и изхвърляш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 09:12 

goshe написа:
Взел съм и от двата вида на сайта, Фланкер.

Ми продуктите му винаги идват с упътване...
Най-общо казано се прави р-р като мляко... :D и се чака поне 12 часа...най-добре едно деноношие да набъбне...това набъбване не се вижда(не е леща или фасул) и се прибавя към виното...за 50 л вино примерно 20гр в 200мл вода...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 18:01 
Аватар

Едно голямо благодаря на всички за съветите при направата на вино. Тая година съм най добрия просто... Стана невероятно и аз самият съм изненадан от себе си колко добре се получи. И бялото и червеното. Принципно гледам да правя всичко с търпение и точно както сте го описали. Е, мисля, че усилията се възнаградиха и съм много доволен.

Червеното вино от шевка, хамбурски, памит и съвсем малко кардинал го точих веднага след като го смачках и стана нещо като розе с лек червен цвят и добре избистрен от бентонита и вече студа които го хвана! Много е пивко но и алкохолно, бързо ме хваща... (колко мога да нося е друг въпрос). Сега само само му мисля мезета :megagrin:

а Бялото е още по добро! Него също веднага го точих и го правих както тук мн. хора препоръчаха. То е още по леко на пиене, няма силен изразен аромат, като сок е.. но така хваща и то... идеално е за шаранче плакия .. охааа :saufen: :saufen:

Та сега едно въпросче: Бентонита го слагах преди малко повече от месец и още си седи утаен на дъното. Сега не смея да го махам, да не взема нещо да го разваля при претакването, понеже нямам много опции освен нормално претакване от бидон в бидон.? Проблем ли е да си седи на дъното? Така като гледам до април я остане, я не.

А за другата година като се сетя как ще се оборудвам и не ми се мисли ами си търся каната... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 21:37 

Добре е да се отстрани според мен...но нека каже мнението си и още някой...да не го посочвам :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2013, 18:39 
Аватар

Здраве желаем на всички форумци!
Дойде време за нов гроздобер на моето скромно лозе и за да не отварям нова тема реших да ползвам старата с няколко въпроса към вашите безценни препоръки. :respekt: :gott:

Нещото което ме мъчи най вече, е как да съчетая сортовете които имам за червено и бяло вино и какви дрожди да използвам за тези стари сортове. В проценто съотношение сортовете са 45% шефка, 25% димят, 15% памит, 12% булгар, 3% хамбурски мискет. Миналата година за червено смесих шефката, памита и малко хамбурски, като слагах дрожди за трудна ферментация понеже имах такива в наличност и останах доволен от резулата. Въпреки, че го точих веднага и оставих да ферментира само мъста, без ципи и месеста част и виното нямаше тъмен цвят и силно изразен аромат, пак бях доволен но сега тази година ще ползвам ензими и ще ферментира със ципите.
Бялото го направих по същият начин с димята и булгара но за него се двуомя дали да ферментира с ципи и месеста ако ползвам ензим.
Моля дайте съвет какви дрожди да ползвам за да постигна максимално вкусно и ароматно вино и каква смеска да пробвам. Тези които се продават във винарко.ком гледам, че се препоръчват за мерло, сира и др. Има ли подходящи за моите сортове?
Върти ми се идея да си накупя 100кг Мерло и да го смеся със шефката и памита. Как ви се струва този вариант и отново какви дрожди? Тази година пак се очертава да има висока захарност заради засушаването. (не е летнало дъжд от 2, 3 месеца)
Допълнително тази година са ми обещали чисто нов 100 литров съд нераждавейка за виното и съм още по ентусиазиран да направя хубаво вино :).

Та за да обобщя най вече ме интересуват какви дрожди, как бихте смесили тези сортове и евентуално имам ли значение какви ензими или всеки би бил подходящ. За технологичният процес, вече имам знания и там мисля, вече съм наясно. Но приемам всякакви съвети и мнения.

:zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2013, 09:50 

goshe, какъв е избор на ензими и дрожди имаш?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София