Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:04

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 16:26 
Аватар

Местожителство: Бургас
Здравейте винари,

Нов съм тук,но не за пръв път правя вино.Произвеждам си вино/само червено/ от около 6-7 години Поетапно с годините увеличавах и количествата.Миналата година 350 литра. . В предните години винаги бурната ферментация протичаше бавно -10-14 дни , поради факта че не добавях дрожди при смилането,но това не се оказваше кой знае какъв проблем и виното ми ставаше хубаво.
Тази година имам следния /според мен/проблем:
Реших да е повече и купих 600кг мерло+30кг червена липа . Захарност мерло- - над 25% с битов захаромер при окоро 22 гр. температура на мъстта. Липата я измерих 24% ама знам ,че лъже ....пък и е много малко в общия кюп.Слагам я всяка година само за страхотният лек аромат който придава на виното. Поради миналогодишните неволи с високата захарност -спрялата ферментация /снега на14октомври 2011/ и съветите от др. винари реших и добавих чешмяна вода 10л на 200л мъст. След протакане ремерих захарността отново 23-24%
-15 септември - В затворено помещение проветриво ронках 80% и 20% смлях с чепките.Сулфитирах по рецепта 1млг/литър.Следва всекидневно трикратно протакане и обливане на шапката. На четвъртият ден захаромера удари дъното! . На шестия ден явно бурната ферментация приключи. Утре 25.09 го източвам и наливам в съдовете. При отпиване има вкус на ГОТОВО/КУПЕШКО/ТЪНКО ТРАПЕЗНО вино,дори бистро, без кисел мирис ,с лека едва доловима кисела нотка при първа глътка . С няколко думи - нищо общо с плътното и ароматно миналогодишно вино мерло . Не мисля ,че е от добавената вода поради факта ,че на един бидон не сложих нарочно - пък и виното от него същото :skeptisch: Нямам спиртомер за вино, но от 100 гр се усеща в краката .
Питането ми е къде сгреших! Дали може да се направи нещо в следващия етап на ямкф или да си го оставя да изгради само характер.
гроздето го купих от гр.Каблешково

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 17:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, не си сбъркал нищо.
След сулфитирането само не пишеш дали си сложил дрожди и какви ако да.
Ако не си сложил никакви - ето какво е станало - серния двуокис е изпотрепал повечето диви дрожди, останали са само най-издържливите и те след 4 дена са задействали ферментацията. Тя е минала бурно и бързо, защото именно те са тези които биха ферментирали при трудни условия.
Обаче - какъв вкус и мирис ще формират - божа работа. Затова и се ползват определени за всяко приложение дрожди - за плодови вина едни, за трудни условия други и т.н.
Според мен виното ти ще се промени към по-добро с времето. Сега вече нищо не може да му се помогне ако нямаш изследвания за киселини, танини и др.
ЯМКФ можеш да си чакаш сама да се случи, а можеш и след като виното се довърши да си предизвикаш с бактерии за ЯМКФ.
Иска и да седи на топло по време на нея.
Питай конкретно Фланкер или Илюша, който помогне - помогне.

Ако си ползвал някакви конкретни дрожди - виж за какво точно грозде и вино са ! И дали са подходящи за твоето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 17:57 
Аватар

victoryvt написа:
Колега, не си сбъркал нищо.
След сулфитирането само не пишеш дали си сложил дрожди и какви ако да.
Ако не си сложил никакви - ето какво е станало - серния двуокис е изпотрепал повечето диви дрожди, останали са само най-издържливите и те след 4 дена са задействали ферментацията. Тя е минала бурно и бързо, защото именно те са тези които биха ферментирали при трудни условия.
Обаче - какъв вкус и мирис ще формират - божа работа. Затова и се ползват определени за всяко приложение дрожди - за плодови вина едни, за трудни условия други и т.н.
Според мен виното ти ще се промени към по-добро с времето. Сега вече нищо не може да му се помогне ако нямаш изследвания за киселини, танини и др.
ЯМКФ можеш да си чакаш сама да се случи, а можеш и след като виното се довърши да си предизвикаш с бактерии за ЯМКФ.
Иска и да седи на топло по време на нея.
Питай конкретно Фланкер или Илюша, който помогне - помогне.

Ако си ползвал някакви конкретни дрожди - виж за какво точно грозде и вино са ! И дали са подходящи за твоето.

Благодаря за мнението ти
Не съм ползвал никакви дрожди.
В четвъртък давам проба за изследване в Черноморско злато . Да видим какво ще излезе. Ще споделя тук

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 21:36 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Би ли споделил точните данни, които ще ти дадат от лабораторията, че биха били интересни за нас :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 21:40 
Аватар

Flanker написа:
Би ли споделил точните данни, които ще ти дадат от лабораторията, че биха били интересни за нас :)

Разбира се ,че ще споделя :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 10:15 
Аватар

захари 5,76 g/l
алкохол 13%
ямкф в норма /протичала нормално/
volatile acidity 0,76 g/l
бедно на танин

виното става по добро с всеки изминал ден
Дали да му сложа танин допълнително ??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 11:38 

indiglo написа:
захари 5,76 g/l
алкохол 13%
бедно на танин

ехеее без дрожди и да си само с тия летливи ... трябва да почерпиш.... с тия захари и тази малолактична която не можеш да контролираш с бавни стъпки вървиш към оцет, но решението да си спестиш "добрите производствени практики" си е твое.
основния проблем който виждам е в лошото грозде което си преработил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 20:37 
Аватар

indiglo написа:
захари 5,76 g/l
алкохол 13%
бедно на танин

грешка - летливост - 0,42 g/l

Никой не спдели за танина??!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 09:13 

е как да сподели като не казваш с какъв танин разполагаш и най-вече то си е въпрос на вкус... не може просто да се сложи танин защото видове много е резултатите са различни и най-вече се променят с времето. Ако е ракия и не искаш да чакаш чипса може да сложиш определен танин и да постигнеш очакван резултат но с виното е различно

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София