Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 01:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 21:48 
Аватар

Местожителство: враца
Прикачени файлове:
DSC03766.JPG

Решетката ми е пластмасова купена , отгоре скара от 4 чамови летвички , и за тежест туба с вода .
Не ми харесва начинът , но по- добро не измислих .
Уплътнителят за бидонът е силикон , оставям го да поизсъхне , и натискам капакът да смачка силикона .

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 22:08 
Аватар

За шапката е супер, но не съм съгласен с чама.

Уплътнението го взаимствам...

Воден клапан, ако искаш да ти снимам моя и ако ти хареса да ти изпратя един за моя сметка. Ей така от сърце, като за приятел. Естествено има и корист, както при всяко истинско приятелство - на мен ми трябва дъбов чипс, а тук само премигват като питам за такова нещо. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2012, 21:36 
Аватар

Местожителство: Варна
Днес и аз сложих една пластмасова решетка накрая на бурната (преди това си поливах)...затиснах с 10л туба с топла вода (хем натиска ,хем топли) . Успях и да го затворя с капака.И от 21гр скочи на 28гр.вътре.Преточих няколко пъти пак поддържа висока температура.

За студено време е идеално решение,щото съм си мислел и да отоплявам мазата,ама какво да горя ток,не дай си боже и някой пожар да тръгне...

Аз махнах етикета на тубата и залепих капачката с тиксо,че ако тръгне тая вода...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 12:47 
Аватар

Илиян Илиев™ написа:
За шапката е супер, но не съм съгласен с чама.

Уплътнението го взаимствам...

Воден клапан, ако искаш да ти снимам моя и ако ти хареса да ти изпратя един за моя сметка. Ей така от сърце, като за приятел. Естествено има и корист, както при всяко истинско приятелство - на мен ми трябва дъбов чипс, а тук само премигват като питам за такова нещо. :prost:

Дъбов , но за ракия ли , и какъв , понеже има няколко вида тука .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 12:56 
Аватар

На синият бидон - Сичко перфектно , обаче на белият - пълен неуспех , силиконът не уплътнява , резбата на капакът - изпуска , спринцовката е неудачно .
(Уплътних го доп с болкит)
Абс неудачно е и затискането ми на потопената шапка .
Не правете това у дома .
Джибрите ( жибрата ) е 50см пласт , и развива натиск нагоре от 30-40 кг !
не може да се потопи с никакви тежести , или запъване в капака.

Изстисках след бурна ферм. и сега първи ден не се отделят мехурчета СО във водният клапан . Температурата е 24гр
Нормално ли е това ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 23:10 

Мислех си за затискане нещо, но тази година не можах да го пробвам... Става дума за някакъв много корав маркуч, който с мъка се огъва и постоянно се стреми да се изправи. Нещо като пружина, която да се запъне към стените на бидона и по този начин да не позволява на решетката под него да изплува. То зависи и колко ще е пълен бидона де - ако не е точно под лекото стесняване в горната част може и да не се получи. Ама пак казвам това не съм го пробвал още, най-вероятно догодина ще го пробвам. Аз имах по-голям проблем да измисля как точно да потапям шапката, ама май намерих едни решетки, дето ще свършат работа за догодина.

Намерих тези еднопосочни клапани, дето си мисля, че може да свършат работа вместо воден клапан. Според вас дали ще станат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 08:41 
Аватар

Murphy написа:
Намерих тези еднопосочни клапани, дето си мисля, че може да свършат работа вместо воден клапан. Според вас дали ще станат?

Как смяташ да ги ползваш вместо воден клапан?
Аз тези джаджи ги ползвам за аквариума, ама служат само за това, да не се връща вода към помпата за въздух и да изгори (моите ги ползвам за CO2).
Иначе аз ползвам такива, стъклени.
Изображение

За шапката. 183 кг (л?) гроздов материал без чепките в 200 л бидон. :o Около 10 см е под ръба, когато е прясно разбъркан, 10 см над ръба след престояване. :D Три часа след последното разбъркване, реших да го затисна с 12 кг и нещо камък и 7 дъски с общо тегло около 3 кг. Не мръдна и сантиметър. Махнах камъка и дъските, разбърках и реших след 10 мин. да ги затисна отново. Т.е. надявах се, че мокри джибри ще потънат по лесно. Звънци. Да, потопиха се повече отколкото първия път, но след половин час мъстта вреше точно до ръба на бидона. Тъй като всичко това се случваше около 21ч. не можех да си позволя лукса да ги оставя така до сутринта и да намеря всичко на земята.
На всичкото отгоре, щото съм градско дете, даже и камък купувах. :roll: Пък за дъски колко се изръсих....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 09:44 

Ами мисля да ги ползвам за 10-11 литровите туби от вода, където държа пресовото вино, докато се избистри. Сега ползвам едни дето си ги правих от маркуче и отрязана бутилка, обаче все се разлепват. Вчера "ремонтирах" пак 4 с монтажно лепило и докато ги навивам на тубата, двете пак се разлепиха. :( За големите количества имам купени водни клапани. Та, как ще ги ползвам - пробивам капачката със съответното свредло, навивам тефлонова лента на клапана и го навивам в дупката на капачката. Логиката ми е, че ще пропуска отвътре навън въглеродния диоксид като се нагнети, а отвън навътре няма да пуска кислорода. Ето - ти го ползваш да не ти пуска вода в едната посока. Щом не пуска вода, няма да пуска и въздух?

Аз като видя някъде купчина павета, ако имам начин да го нося си взимам по едно, като все ги глася да затискам шапката с тях. :lol: Обикновено като правят някакви ремонти по някоя по-стара улица им "артисват" и ги захвърлят около тротоарите. Паветата са гранит и по-големите са около 6-7 кг. Не съм пробвал все още дали са достатъчно тежки, защото нямах подходяща решетка досега. Пък и от 3-4 събрани, сега ми се мярка само 1 из мазата - явно се изпаряват по някакъв начин. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 10:00 
Аватар

Местожителство: В.Търново
За потапяне на шапката върши добра работа една дървена греда запъната в тавана !
Естествено това изключва водния клапан и капака на бидона, но успешно работи със завиване с найлон. Въглеродния двуокис така или иначе прави слой отгоре и спира всичко.
За дебелостенни бидони (каквито няма вече) или дървени каци идеален вариант е запъването чрез клинчета, тогава може и капака да се сложи и воден клапан да се реализира.
Прикачени файлове:
zatiskane.jpg

Аз лично тая година минах на полупотопена шапка :lol: т.е. опитвам се да я потопя, но тя пак излиза отчасти ...
и май ще се откажа докато не си намеря гредичка да запъна в тавана.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 10:24 
Аватар

За водния клапан не виждам какво толкова се мъчите - има ги в бриколаж, практикер при винарските пособия и са по 4,50 лв. На сайта на vinarko.com ги има същите http://vinarko.com/magazin/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%83%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8/%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F но са по-евтини, а май някъде из интернет ги видях дори за около 2,40 лв бройката.
Аз си купих наскоро такъв - върши си работа дори при по-бурна ферментация.
За шапка и отцеждане - може да ми се смеете ама има няколко алтернативи, които ми хрумнаха от мой познат който използва тензухен чувал за потапяне и отцеждане. По пазарите продават чували от гаца на кг. , също така се продават и готови рашел чували (ползват ги за чушки), - при мачкането на гроздето под гроздомелачката разполагате един такъв голям чувал, от него естествено ще се отдели сока а ципите ще останат вътре, когато прецените че бидона ви е достатъчно пълен в чувала слагате тежест с безопасен произход - най-добре бутилка 5 или 10 литра пълна с вода. Връзвате чувала отгоре и оставяте тежестта да свърши работата - торбата потъва на дъното и така 5 дена не мислите за нищо. Естествено, за да потъне добре ще трябва да сложите тежестта в центъра на чувала за да не се окаже че една част от него изскача отгоре.
После отцеждането е детинска работа, понеже сока(виното) не е размесено с люспите. Накрая отвързвате пак чувала, вадите шишето , обръщате чувала да се изсипят джибрите и добавяте вода и захар за ракията.
Вариант е и мрежата за прозорци - тя е с по-ситни отвори и е по-здрава, но ще трябва от нея да си ушиете чувал. Предимство на мрежата е че я продават на различни ширини - на 1 м., на 1,40, на 1,80, мисля че има и на 2 м. ширина дори - купувате си колкото ви трябва - правят се два много яки и подсилени шева и сте готови да го ползвате тоя чувал години наред защото лесно се пере и дезинфекцира, освен това и мрежата е много здрава - може да се ползва за чували за големи бидони и каци. Един чувал е със себестойност да речем 4-5 лв. (като за каца 350 литра), но пък колко лесно става не ми се говори, а и не знам дали тая мрежа ще се амортизира някога.
За сравнение - една гаца излиза около 20 ст. за 40-50 литров чувал (тя е безконечна, но е ограничена откъм ширина, т.е. образува се дълъг и тесен чувал, ако ви трябват повече литри), а рашел чувалите са малко по-скъпи - около 40-50 ст. Ако някой се замисля да си прави рашел чувал по размери - също може да стане виждал съм топове от рашел по магазините, които май се ползват в селското стопанство като мрежи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 10:35 

Местожителство: София
Кръг от неръждавейка надупчен през равни интервали с 7мм
Диаметъра е 1,5см по малък от диаметъра на бидона...заклинвам го с 4 малки клина
Успява да задържи шапката потопена без проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 10:47 
Аватар

Ама бидона ти е с широк отвор, а моя е с тесен да го ... (ева)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 10:49 

Местожителство: София
то не пречи...просто в твоя случай може кръга да се среже през средата и в бидона да се съединява с някаква елементарна сглобка...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 10:58 

ilu6a, може ли отнякъде да се вземе нещо такова готово или полуготово и на какви ли пари? Ти сам ли си я прави? Това си е голяма играчка - да режеш кръг, да дупчиш 1001 дупки... Като вариант е идеално, обаче. :thumbs1:

stefannankov написа:
За водния клапан не виждам какво толкова се мъчите

Аз лично ако мога да дам 4 лева вместо 40 за един и същ резултат, въобще не се замислям за по-скъпия вариант. :) Тоест исках да кажа ОЩЕ 4/40 лв, освен всички останали разходи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 11:02 
Аватар

Аз така съм и направил, но от един материал дето го ползват рекламаджиите - дебел е 4-5 мм нещо пластмасово е , но се обработва лесно. Срязал съм го на две и го вкарвам на части. После обаче се разместват и много ме нервират. Ще мисля за сглобка наистина.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща

Часова зона: Европа/София