Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 16:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 11:08 
Аватар

Цитат:
Аз лично ако мога да дам 4 лева вместо 40 за един и същ резултат, въобще не се замислям за по-скъпия вариант. :) Тоест исках да кажа ОЩЕ 4/40 лв, освен всички останали разходи.

Мисълта ми беше че ако се поръчва още в самото начало заедно с дрождите, активатор, танин, бентонит, серниста и пр. разхода за доставката няма да е толкова много съотнесен към останалите разходи, още повече ако правиш редовно вино в големи съдове. Друг е въпрос ако правиш виното в малки съдове и ти трябват много клапанчета... Как да е..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 11:09 

Местожителство: София
сам го правих...ламарина неръж. 1мм съм рязал с настолна ножица
Изрязах окръжност с диаметър 60см без проблем.
Дупките ги пробих за около час...горе долу колкото време ги чертах))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 11:29 
Аватар

А ето какво правя аз.Роня и мачкам гроздето в бидона,после източвам част от ширата и покривам джибрите с мрежа за прозорци.След това слагам 4 плочи гранитогрес 60/60 със заоблени краища за да влязат по-лесно в бидона.Наливам източената шира и слагам туба 10 литра с топла вода да плува вътре и да топли.След това 10 дена не пипам плочите не мърдат. Иначе за водния клапан един абокат върши перфекна работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 11:49 
Аватар

victoryvt написа:
За потапяне на шапката върши добра работа една дървена греда запъната в тавана !

Веднага реших да го пробвам. За мой късмет имах точно такава дъска. Разбърках материала, сложих дъските (без да чакам да се образува шапка), отгоре прикрих с чували, и сложих все пак камъка, че дъската беше леко къса, пък и да използвам тежестта на камъка до някъде. Камъка го прикрих с стара кърпа, за да не се плъзне дъската. С нивелир паснах дъската, но нямаше и 2 мин от както се опря в тавана, и започна да прилива от бидона. :explode: Така че тази година се отказвам от затискането. Догодина повече бидони и полу-пълни.
Ето снимки на моя начин на затискане.
Изображение
Изображение

Иначе, потърсих неръждавейка, ама ударих на камък - нито мрежа, нито ламарина.

П.П. Снимка с дъската липсва, щото много бързо започна да тече и не успях да я щракна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 13:18 
Аватар

Прикачени файлове:
Pic_008.jpg
Eто и моя начин. Ситна мрежа за нея завързани с тел 3 летви и като се сложи в бидоньо /120 л/ в пространството м/у летвите слагам 2 наполовина пълни бутилки, а в/у бутилките с 1 пръчка запъвам в ръба /резбата за капака/ за да не излиза нагоре.

Нещо омешах качването, ама се вижда за какво иде реч.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 15:35 
Аватар

Здравейте майстори на вино, ракия, бира и други алкохолни напитки.
Това е първото ми мнение във форума (това не означава, че не съм изчел форума). Позволявам си да ви кажа как съм постъпил с натискането на джибрите. Използувам НЕРЪЖДАЕМА ламарина с дебелина 1,5 мм. По принцип
има перфорирана ламарина с отвори с диаметър от 1 мм на горе. Тази ламарина, обаче е доста по- скъпа от неперфорираната. Аз си купих неперфорирана ламарина (размерът е индивидуален за всеки) и направих произволни прорези с ъглошлайф (по-известен като ракета) с абразив за рязане. За сведение подобна ламарина ще намерите при фирми, които се занимават с търговия на цветни метали.
Един лист с размери 2000/1000/1,5 (размерите са дадени в мм) е тегло 24 кг. Цената на 1 кг хромникел 1,4301 (неръждаема стомана) е около 6 лв. с ДДС. Дано съм бил полезен. Успех на всички ви.

Самата ламарина притискам с греди. Препоръчвам ви да ползувате безсмолисто дърво или с ниско съдържание на смола.
Лично аз използувам буков материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 15:47 
Аватар

idealist написа:
Един лист с размери 2000/1000/1,5 (размерите са дадени в мм) е тегло 24 кг. Цената на 1 кг хромникел 1,4301 (неръждаема стомана) е около 6 лв. с ДДС.

Бах*и тънканата.
Аз се бях спрял на някаква решетка от смола и стъклени влакна.
Изображение

Ето какво ми отписаха за цената на 1х1 м, дебелина 30 мм, ширина на окото 19 мм:

Dobrý deň.
Na základe Vášho dopytu Vám posielam cenovú ponuku na liate rošty v kvalite:

ECO-FR
Veľkosť oka : 19 x 19 mm
Výška : 30 mm
Rozmer : 1000 x1000 mm
Množstvo : 1 ks
Cena : 108,40€/ks

Uvedené ceny sú bez DPH a platia v prípade objednania celého množstva.
Termín : 1 týždeň od objednania
Platobné podmienky : hotovosť pri odbere
Dodacie podmienky : EXW Košice
Platnosť ponuky 1 deň.

Pekný deň.
Martin Pós

PERFORA s.r.o.
Trstínska cesta 19
917 01 Trnava
00421 33 5903715 - tel.
00421 33 5903733,18 - fax
pos@perfora.sk

На всичкото отгоре, цената е без ДДС. :skeptisch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 16:05 

Местожителство: София
а нещо такова?
http://www.enkoplastics.com/bg/0406.php

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 16:24 
Аватар

И такива съм гледал, ама са малки. На мен ми трябва 60 см диаметър. За да ми свършат работа, ми трябваха поне 4 бр. (и ако може да се изрежат в кръг). Обаче предполагам, че като ги затисна в средата с тежест, ще се огънат като обърната пирамида. Представи си, че трябва да стъпиш по средата, в мястото на сглобката, и отдолу да няма нищо.
Тези решетки, които показах са за стъпала, балкони и др.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 18:27 
Аватар

Местожителство: враца
Вижте първата снимка в темата .. с тежест .
натиснах тубата , и нивото на виното рязко се вдигна , ... вдигна ..
и преля :D
викам си - " глей колко си тъп , забрави за закона на Архимед .."
Според мен не става с тия тежести , и чамови летви , а трябва и акъл .

Мисля да топна аквариумна помпичка изотдолу :D , и с малко маркуче да обливам шапката отгоре .
Течността ще я натиска , а аз ще си пия пиеньето , дали ще стане ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 20:16 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Аз използвам неръждаем диск 4мм , върху него 10л туба легнала, капакът и отгоре 20л кофа от латекс пълна с вода.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 23:26 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Хубава тема и с много идеи!
Ще споделя това, което съм виждал от стари майстори. От лозови пръчки (измити добре) с листата се изплита венец с размерите на бидона(кацата) плете се отвътре навън. По-точно казано се пресукват и преплитат пръчките. Поставя се венеца в бидона, отгоре кръстачки и греда заклинена в тавана. Естествено следи се темпа на потапяне и се увеличава клина, или се подлата допърнителна дъска под него.
Дано съм бил полезен. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 23:55 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Krass написа:
Аз използвам неръждаем диск 4мм , върху него 10л туба легнала, капакът и отгоре 20л кофа от латекс пълна с вода.

Най добрият вариант е неръждавейката,обаче този метод с бутилки и камъни не ми харесва,много хамалогия :) виж това http://www.homebrewing.org/Blichmann-Wi ... _2197.html Тези стени непозволяват да се измести диска,както и върха им опира във тавана ,а уплътнението по края е хубаво решение.Недостатък е,че ако напълниш повече или по малко,този диск няма как да пасне...ще трябва да наддаваш със тръпчета или да от сипваш,ако е повече.размера е стриктно фиксиран и трябва да се пълни до допустимото.Аз отрязах капак от бидон и надупчих същият,недостатъка е ,че се огъва,но ако се захване за скара от 4 летвички и стени от трупчета наподобяващи не ръждавейката от горният линк.....ще бъде добро решение.ще постна снимки по късно...това е новият варел,който си има капак,само,че трябва да се направят дупки и стойки,
Прикачени файлове:
phphV93ODPM.jpg
а другият е старата версия......бяжа две отделни,но след едно обръщане на пластмасата,ги направих едно :)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 06:41 
Аватар

Само за сведение:
Дървената скара е практично и евтино решение за притискане на джибрите. Имайте предвид, че захващането на летвите една към друга не бива да е с гвоздеи, видии или метал, който ръждясва. Помислете как се отразява ръждата на виното.
Ползвам подобна дървена скара(на горната снимка) за притискане на зелето. Летвите са прикрепени една към друга с букови дюбели. Е, лятото се охлабва, но наближи ли сезона за ден два я закисвам във вода и нямам проблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 17:41 
Аватар

Местожителство: враца
"викам си - " глей колко си тъп , забрави за закона на Архимед .."
Според мен не става с тия тежести , и чамови летви , а трябва и акъл .

Мисля да топна аквариумна помпичка изотдолу :D , и с малко маркуче да обливам шапката отгоре .
Течността ще я натиска , а аз ще си пия пиеньето , дали ще стане ? "
цитат

Пробвах с помпа- не става , шапката изплава , трябва помпас голям дебит ...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща

Часова зона: Европа/София