Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 22:41 

Местожителство: София
Ето няколко предимства на потопената шапка:
1.Постоянен цялостен контакт с мъстта и произтичащите от това предимства,екстракт,аромат...,при плаващата горе долу половината е в течност след 4-5 часа.
2.Намаляване на контактуващата повърхност с въздуха.Плаващата е с 2-3-4 пъти по-голяма контактна повърхност.
3.Действително температурата в сравнение с плаващата е по-ниска...но рядко не достатъчно...особено за големи обеми(mineff ще ме подкрепи)
Това колко има хамалогия зависи само и единствено от нас и от началните условия,а именно шапката да не затисната по някакви мързеливи и недоклатени начини....които е трудно да разглобиш.
Всеки сам може да се досети как може да направи така ,че лесно да обслужва един 200л бидон или 500-1000л съдове без греди по тавани и прочие...
И да, мацерацията не е никак трудно нещо...особено що се касае домашното производство до 1тон и мацериране 2-3 дена...един 150л фризер е достатъчен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 23:09 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Илюша , знаеш че съм на твоето мнение , ама тези дето подпират с греди тавана отново няма да се съгласят с тебе ! :lachtot:
И аргументи от рода на :ама защо да го правя , след като така е по-трудно не можеш да обориш с доказване на това кое е по-качествената технология... Нивото на някои е толкова ниско , че няма да се изненадам ако скоро не започнеме да водиме дебати за това колко прекрасно е да мятаме всичко в бурето заедно с чепките и така докато не се изпие - с подходящата лимонада , разбира се ! :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 09:00 
Аватар

Местожителство: софия
ами то има много малко хора във форума които не биха се съгласили с ilu6ata ако са останали въобще :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 09:11 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Абе ти може да не се съгласиш и със земното притегляне , ама от това нищо не се променя ! Тези неща не си ги е измислил Илюшата , така че като не си съгласен вземи прочети някой учебник , пък след това пиши на автора му че и с него не си съгласен! Или просто си в този форум ей така , да си начешеш езика?! Това е форум , това не е чат!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 09:23 
Аватар

може би не си ме разбрал правилно, аз съм съгласен с това което той казва.Ilu6ata е безпорна табела в този форум и казвам че не би се намерило човек , който да му противоречи.Това е нищо повече.Освен това съм против разводняване на темата и лични напатки както каза и ти това е форум а не чат !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 09:41 
Аватар

Към ползите от потопена шапка, за които е споменал Илюша, бих добавил още една, важяща поне за мен - спестяване на разходи и време. Мястото, на което правим вино и подготвяме материала за ракия е на 3 км от това, в което живеем. Вече почти месец (в неделя ще стане), бащата ходи всяка сутрин с колата да бърка джибрите. Аз ходя следобед, с колелото :) (с изключение на 2-3 пъти заради дъждовно време). Ако имах "лъжливо дъно" (аз имам, ама нямам подходящ по размер бидон :lol: ), щях да си спестя (и на бащата) всичкото това разкарване, бензин/нафта и време. Щеше да се ходи само първите 2 дни, и след това, чак когато е готово. И тук идва момента, когато не мога да се съглася напълно с мнението, че разбъркването на шапката при потопена такава, изравнява температурата. За какво време я изравнява? Докато се оформи отново като шапка? А това е колко? Час, два? :verzweifelt: Да вземем нашия случай. Ако разбъркам потопената шапка в 17ч (към толкова ходя +,-) и след това я затисна, а бащата я разбърка в 9ч на другия ден (към толкова ходи), колко от времето ще е с "изравнена" температура? Пиша изравнена в кавички, защото в момента в който спре да се бърка, на повърхността е по топло от дъното. Съмняваме дори, че и по време на бъркане се изравнява, освен ако не сте бързи като миксери. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 09:47 
Аватар

А аз... както се бях запънал да не махам гредата с кръстачката и лъжливото дъно, след като попрочетох мненията на знаещи колеги, прибрах се вторник от работа и направих няколко пъти така :? :? :?

Оказа се, че демонтирането на запънатата греда и дъното не е никак сложно.
Отточват се две кофи шира, пада нивото и гредата се вади лесно. После е малко по трудната част, при която трябва да се действа бързо, защото СО2 дава зор на шапката и може да стане невъзможно слагането на гредата отново. Та - маха се лъжливото дъно, разбърква се бързо, слага се дъното и веднага се запъва в тавана. После двете кофи с шира отгоре. Това е! Времетраене за бидон с вместимост 120л - всичко за 30-на минути.

Тези дни нямах възможност да правя това упражнение сутрин и процедурата се извършваше само вечер. Снощи отточих и разбърках за последно, като температурата бе станала 22градуса, при 28 градуса в началото на бурната ферментация.

П.С. Снощи докато чаках да се източи ширата ми хрумна идея за регулируема греда. След реализацията ще я споделя тук. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 09:51 
Аватар

ами ти пак ще трябва да ходиш всеки ден най-малкото,за да отточиш от канелката и да прехвърлиш в бидона или да разбракаш потопената шапката.Според мен няма да можеш да го оставиш ей така само да си стане и да си мислиш че само първите два дена ти е работата и после като си с потопена шапка всичко си става само.Както Ilu6ata писа по напред в тази тема и бай Танас също трябва си бъркане

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 10:02 
Аватар

lyubo написа:
ами ти пак ще трябва да ходиш всеки ден най-малкото,за да отточиш от канелката и да прехвърлиш в бидона или да разбракаш потопената шапката.Според мен няма да можеш да го оставиш ей така само да си стане.

Защо?
Правил съм го точно така, но не в БГ - 2 дни след залагането, и след това източване на 6-7-я ден. При това, тогава беше само на 2 м от вратата на апартамента. ;) Това за вино. След това отново 2 дни, и след това когато потъне "сама" шапката. Това за ракия. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 10:10 
Аватар

това казват патриотите по темата и вярвам в това тъй като имат в пъти повече опит от мен

Бай Танас ,,Онова беше за откритата шапка, сега говорим за потопена. Не е лошо и тя да се бърка. Който се грижи и за потопената шапка, ще ме разбере...

Ilu6a : ,,Дори и при потопена шапка е нужно обръщате и бъркане на същата...поне 2 пъти в денонощие,което елиминира маркучи и т.н...
И стига с това "претекане" :megagrin: виното не е зеие..."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 10:30 
Аватар

Местожителство: Хисар
колега Итев ......Строителна телескопична подпора

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 11:24 
Аватар

;) разкри ме :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 12:22 

stanilabg написа:
И тук идва момента, когато не мога да се съглася напълно с мнението, че разбъркването на шапката при потопена такава, изравнява температурата. За какво време я изравнява? Докато се оформи отново като шапка? А това е колко? Час, два? :verzweifelt: Да вземем нашия случай. Ако разбъркам потопената шапка в 17ч (към толкова ходя +,-) и след това я затисна, а бащата я разбърка в 9ч на другия ден (към толкова ходи), колко от времето ще е с "изравнена" температура? :

Донякъде си прав...но донякъде-ако не бъркаш ще се повиши доста...може да отиде и над 30гр.При съд 500л това става за 24 часа,а хич не е добре тъй като най-малкото изфирясват доста аромати,а ние ги искаме във виното.Така ,че едно пребъркване освен ,че сваля темп. в шапката но и покачва леко темп. на мъстта .Ще ти кажа точно при мен какво се случва в съд от 500л.
Темп.на помещението 20гр
Начална темп.на мъстта с люспите 17гр.
Ферментация с потопена шапка и "затворен"(капак и найлон пристегнат с ластик) съд.-Бъркане сутрин и вечер.
На третия ден темп.на мъстта около ,но малко под 19гр ,а на шапката преди бъркане 25.
На петия ден темп на мъстта 21гр ,а на шапката 26-27-тук спрях отоплението на помещението и темп падна на 18гр.
7ми ден преди вадене на люспите мъстта е на 20гр а темп на шапките 25-26гр.
Тези резултати са при грозде което се оказа с много добър рандеман...70-72%!!!-тоест течността е доста.Обикновено рандемана е около 60-65% тоест отношението люспи(шапка)/мъст е още по-голямо,а това респективно означава и по-висока темп. в шапката от повечето люспи.
Та ползите от разбиването на потопената шапка не бива да се пренебрегват...иначе е ясно, че всеки може да прави както прецени за добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 12:54 
Аватар

От това което си написал, през цялото време има разлика от 5-6 градуса между мъстта и шапката. Т.е., дори да разбъркваш, има разлика в температурата. Докато не се направи сравнение с не разбъркване на шапката, няма как да разберем, какви ще бъдат температурните разлики в двата случая. :)
Също зависи и от околната температура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 13:06 

Има разлика 5-6 градуса след 6-7 часа.
Ако не бъркаш, отива над 30 градуса за малко повече от 24часа в съд 500л-писал съм горния пост.И аз съм пробвал да мина метър като не бъркам...ама видях къде отиват нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща

Часова зона: Европа/София