Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 13:19 
Аватар

Сигурно ще изтече при виното. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 20:51 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Идеята е много добра и на пръв поглед си е гениална с простичкото и лесно изпълнение. Според мен обаче, има няколко недостатъка. Диаметъра на маркучето (особено на иглата) е прекалено малък. Ако виното в тубата е приключило с всички възможни ферментации и просто се съхранява при постоянна температура - ще е наред, докато не застудее. Тогава няма и да има особена нужда от него.
Обаче ако виното е в тиха ферментация например, диаметъра на иглата и маркучето ще е прекалено малък и балбукането ще е измамно често, ако междувременно маркучето не се отдели от иглата.
Същият проблем, но в обратна посока ще се появи при спадане на температурата. Тубата леко ще се свие и вакуума ще си каже думата. Както и stanilabg каза - водата ще изтече при виното, но по други причини. Емил ще каже как е в действителност при неговите условия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 07:11 
Аватар

Местожителство: враца
Прикачени файлове:
DSC03778.JPG
Миналата год ползвах в. клапани от малка бутилка , но изработката им е малко по- сложна , ползва се и лепило .
този със спринцовка също иска някаква техн грамотност, в сми шлаухът го изтеглям , и заклинвам здраво в отворът на спринцовката , като оголвам телът , и го изтеглям през отвора ... шлаухът е подбран по диам да се заклинва .
Говорим , че тубите са напълнени и почти няма въздух !
Тогава при промяна на температурата и атм налягане няма засмукване към тубата .

Мислех за сух , иглен клапан ,Въпросът е , че с вода , по мехурчетата се вижда и контролира процесът .

При моят случай вече съм на тиха ферм. която в бидон 100л отделя мехурчета прим по едно на 10 сек , ще ползвам спринцовките за галонови туби 19л
Възможно е решението ссс спринцовка да е неудачно , опитите продължават :D ,
тая година ще ги ползвам заа първи път .

Цялата работа изглежда мн проста , но е за хора с някаква винарска и техн грамотност , за човек който знае какво прави , ... само за този форум има смисъл и може да се разбере .

Те -го- те :D клапанът в действие и ссс заснето мехурче :D , сложен е след този на бидонЯ , и вече знам че има мн слабо отделяне на СО2 , и в тубите няма въздух .

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 15:57 
Аватар

Местожителство: враца
Още един от днес ТРОЙНО ! по - мощен ... вече 10 кубиков ! воден клапан .
Струва 26ст .
Форсажната камера е изпълнена от капачката на иглата , тя е захлупена в/у кафявата тръбичка , буталото я ограничава да не излезе , и с него се регулира височината на водният стълб .
Точно над буква "Е" в стената до буталото има 1мм. отвор , когато буталото е над него сичко работи , когато натиснеш под "Е" ( Емил ;) ) блокираш клапанът , и може да пренасяш тубите бързо без нещо да се излее.
( Все пак идват избори , не се знае наште дали ше останат , и трябва да сме мобилни ;) )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 22:20 
Аватар

dani_94 написа:
А защо е това маркуче??? Ако е 50 кубикова спринцовка и е с вода до 40 кубика и то без маркуч, няма ли да стане???

Доколкото схванах картинката, ако г оняма това маркуче, водата от спринцовката ще се излее в бидона. :)
Точно то играе ролята на клапан за илизащите газове...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 17:36 
Аватар

Местожителство: Варна
Откалване без достъп на кислород и други вредители...писах в друга тема тези жвъчки отгоре ги намерих във ВиК части,на голяма далавера са-45ст.,ползвам ги и за воден клапан,а като приключи тихата,вади се маркуча и се слага тапичка,затяга се пак здраво.Бях залепил маркучите със силикон,но ялова работа е,отлепя се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 18:24 
Аватар

А ето и моя барбитуратор-воден клапан

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 21:50 
Аватар

Цитат:
Откалване без достъп на кислород и други вредители...писах в друга тема тези жвъчки отгоре ги намерих във ВиК части,на голяма далавера са-45ст.,

....или в електроматериали...щуцери се казват....за преминаване на кабели през тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 21:59 

Местожителство: София
Клапан през дограмата :megagrin:
Прикачени файлове:
IMG_0620.JPG

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 09:27 
Аватар

stefannankov, беше споделил една идея за използването на чувал при потапяне на шапката. Тъй като никой не реагира (било позитивно, било негативно), бих искал да попитам какво ви е мнението.
Аз, реално погледнато, не виждам проблем. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 09:41 

На мен лично тези чували ми миришат силно на пластмаса макар ,че има направени и от HDPE...
Номера с тефлоновата мрежа по ми допада. Като цяло не бих се възползвал от подобна практика ,тъй като по време на мацерацията,а и 4-5дневното ферментиране е добре да има възможно по-добър контакт на мъстта с ципите...а така се ограничава пълния и цялостен контакт .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 23:26 

Най-после се наканих да ги пробвам тези клапанчета. Държах бутилката с изкаран въздух един месец и не пропусна грам въздух обратно вътре. Уплътнението бяха 2-3 врътки тефлонова лента, за по-отговорни работи ще ги лепя с горещо лепило. Смятам, че ще ми вършат работа вместо водни клапани за 10-литровите туби от минерална вода. Купих ги от иБей, 10 броя за два долара и нещо, но дойдоха с рeклама на този сайт, където в момента са 3 долара и нещо.
Прикачени файлове:
co2valve.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 15:26 
Аватар

Колегата " ZMeyGorianin " спомена че при бурната ферментация не е бъркал мъста а затворил бидона плътно като има воден клапан и не го е бутал до преместването на виното за тиха ферментация. Как мислите дали няма да вкисне шапката ако не се бърка но няма достъп на кислород ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 00:43 

ако е спазил санитарния минимум няма да има проблем :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 01:55 
Аватар

Колегата ZMeyGorianin е уважаван и от мен. Доколкото се сещам беше тествал този метод веднъж за ракия (случайно) и втори път за бяло вино (за спорта).
Но! Това означава ли, че толерирате правенето на вино по този начин? Не е ли компромис? Когато няма друга възможност. Сори, но на мен ми прилича на следното: Събличате любовницата си, подготвяте я за..., след това се чупите и разчитате, че ще се оправи сама.
Сигурно съм консервативен :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Следваща

Часова зона: Европа/София