Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 19:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 22:11 

Местожителство: София
бай Танас написа:
Това означава ли, че толерирате правенето на вино по този начин? Не е ли компромис? ?

Ни най-малко не толерирам...просто казвам ,че може и да няма проблем с ацетобакторите...За органолептични качества на нова вино не е ставало дума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 22:43 

Местожителство: Варна
ilu6a написа:
бай Танас написа:
Това означава ли, че толерирате правенето на вино по този начин? Не е ли компромис? ?

Ни най-малко не толерирам...просто казвам ,че може и да няма проблем с ацетобакторите...За органолептични качества на нова вино не е ставало дума.

Не е компромис, бай Танасе, а необходимост! Просто и тази година се наложи да постъпя пак така с новото грозде-Шардоне 250 кг. /ронкано, мляно, сулфитирано и засято с дрожди и подхранка/. Имах възможност да го бъркам само първите 4-5 дена и след това заминах за два месеца, а няма кой друг да се занимава с него там където са бидоните.
Знам, че не е добре за бяло грозде да стои толкова време с ципите, но този метод е изпробван миналата година и виното се запази пивко, бистро и силно докато свърши, т.е. до средата на лятото без да съм го стабилизирал повече след първото сулфитиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 23:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
:thumbs1: Ясно, нещо като нашенска версия на winepod :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 19:42 
Аватар

Местожителство: Шумен
Аз за малко щях да направя голяма беля, като уплътних капака на един бидон с тесто. Да е жив и здрав бай Танас, че спомена за възможното вкисване на тестото, благодарности и на ilu6a, че се намеси бързо. Тестото е махнато, всичко е почистено, измито и намазано със серниста киселина. Сега нямам решение за уплътняване и всякакви идеи са добре дошли. Става въпрос за уплътняване между бидона и капака. Бидона има метална скоба на капака но няма уплътнител.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 21:28 
Аватар

Местожителство: Благоевград
HHristov написа:
Аз за малко щях да направя голяма беля, като уплътних капака на един бидон с тесто. Да е жив и здрав бай Танас, че спомена за възможното вкисване на тестото, благодарности и на ilu6a, че се намеси бързо. Тестото е махнато, всичко е почистено, измито и намазано със серниста киселина. Сега нямам решение за уплътняване и всякакви идеи са добре дошли. Става въпрос за уплътняване между бидона и капака. Бидона има метална скоба на капака но няма уплътнител.

Не знам дали ще ти свърши работа, но преди 2 години на бидон като твоя с метален обръч, но без уплътнител преди да сложа обръча върху ръба на капака(точно където стяга обръча) бях намотал 2-3 пласта от едно сиво (май "монтажно" го водят) тиксо. Широко е около 5см и облепва много добре ръба на капака и бидона, дебеличко е и е здраво (маи има и конци в него). След това трудно заскобих обръча, бях се попрестарал с омотаването. След време от температурата бидона се беше свил като кутийка от кока-кола, та затова мисля, че е бил уплътнен добре не е глътнал въздух. Като го отворих да слагам вода и захар(виното го бяхме поизпили), се наложи първо да му слагам топла вода, за да възвърне предишната си форма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 22:38 

Местожителство: София
Силиконов шлаух сложен на мястото на уплътнението на капака.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 12:21 
Аватар

Прикачени файлове:
2013-09-25 11.53.51.jpg

2 в 1...потапяне на шапката със стъклени дамаджанки,пълни с топла вода за повишаване на температурата.Поставил съм ги върху две пластмасови решетки за бидони.Ако ви е повече материала вместо с капака,могат да се покрият с найлон,одеала и т.н.

Мисля,че е по-добър вариант от използването на пластмасови шишета с етикети с мастило и лепило по тях,а и стъклото би трябвало да поддържа температурата по-дълго време.Претаквам в началото да се изравни температурата на материала.Дамаджанките имат поставки на дъната,които се махат лесно,така не се цапа дъното при пренасяне.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 14:29 
Аватар

HHristov написа:
Сега нямам решение за уплътняване и всякакви идеи са добре дошли. Става въпрос за уплътняване между бидона и капака. Бидона има метална скоба на капака но няма уплътнител.

Най- бързо и евтино с 1 дебел найлонов чувал.Първо проба с 2 та слоя, ако не може да се закопчее с 1 слой от чувала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 15:57 

Местожителство: Русе
Здравейте,
чета редовно и от години този чудесен форум, много неща научих от тук, но сега имам въпрос, на който не мога да открия еднозначен отговор
Решил съм вече бурната ферментация с дрожди RX60 да я проведа (след 2 дневна студена мацирация съпроводена с влагане на ензим) с потопена шапка, няколко пъти четох тази тема и реших да си направя дървена решетка за потапяне на шапката, която да залостя в тавана, та въпроса ми е проблем ли е ако дървената решетка е изработена от липова дървесина (не намерих дъб или нещо по-подходящо, единствената алтернатива беше чам, която отхвърлих веднага, благодарение на наученото от тук)?
Сравнително суровата липова дървесина, която намерих я разкроих, разпробих за дървени дибли (реших по съвет на съфорумец да не ползвам гвоздеи, а с дибли), номерирах си парчетата и пробвах да ги изваря с гореща вода (доколкото това е възможно в домашни условия) първата вода беше като липов чай (цвят и аромат) По къкъв подходящ за целта начин може да се обработи тази дървесина преди употребата й в домашни условия?
Възможно ли е някакво елементарно изпичане в огнището на казанчето примерно и как евентуално да стане това?
Благодаря предварително за компетентните отговори!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 20:59 
Аватар

Днес бях да си взема поръчаната неръждавейка за потапяне на шапката. Само като си помисля колко се изръсих и ме заболява сърцето :o
Въпросът ми е, дали ще е проблем, че няма отвори? Нямах време, и не ми се искаше да ми я мотат още няколко дни заради пробиването.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:07 
Аватар

От някъде трябва да излизат газовете.Само от луфта между фалшивия капак и стените на съда, няма как да стане.Обезателно трябва да е перфориран.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:19 
Аватар

На оригиналните капаци отворите даже идват леееко недостатъчно http://vinarko.com/images/stories/oboru ... an-1-b.png
А този в средата пък е голям, трябва да се запуши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:25 
Аватар

Тоя отвор е за друго , бай Танасе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:32 
Аватар

kostakurta написа:
Тоя отвор е за друго , бай Танасе.

В смисъл? stanilabg пита може ли без отвори. Отговарям му не само че не може, но се опитвам да го ориентирам и колко горе-долу да са отворите. За какво друго, нещо не схванах?
П.П. Станила, май бързаш. Ако гуглиш на картинки "перфориран капак за потопена шапка", това, което показах, е първия резултат. Виж също и това viewtopic.php?f=10&t=1096
potenza май го е дупчил допълнително. download/file.php?id=1194&mode=view
И ако трябва да бъдем съвсем точни, тези капаци са с уплътнител по периферията. При теб май няма да има уплътнител и газовете ще излизат от там, но не се знае дали ще е достатъчно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:57 
Аватар

Не се пали бе бай Танасе. Става дума за централния отвор.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Следваща

Часова зона: Европа/София