Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 03:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 22:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Оффф, май съм станал за цайси, прочетох "тоя ОТГОВОР е за друго". Иначе, същия капак, но неперфориран се използва за тиха ферментация. Тогава отвора се използва за клапана. Ослепяхме от тая ракия :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 23:11 
Аватар

Местожителство: София
На практика ТМ инокс има един и същ капак, който е с отвор за клапан и разбира се с около -1 см по-малук радиус за пневматичното (италианско) уплътнение. Та на този капак правят перфорации - съдейки по качеството с дрелка ( според мен също не достатъчни като брой) и отвора за клапан се запушва с една пластмасова тапа (която е мако по-малка от колкото трябва), т.е. ако няма малките отвори около ф3мм не е за потопена шапка, а за съхранение. За да стане за друго - за потопена шапка - бургия за инокс и дупчене му е майката :megagrin: и задължително помпа, уплътнение и онова шлаухче към комплекта, но това се надявам да са го включили, щото иначе е проблем. Между другото е хубаво, когато има проблеми като този - да знем и кой е търговеца който е предложил такава ''услуга''.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 00:15 
Аватар

Местожителство: Варна
Murphy написа:
Най-после се наканих да ги пробвам тези клапанчета. Държах бутилката с изкаран въздух един месец и не пропусна грам въздух обратно вътре. Уплътнението бяха 2-3 врътки тефлонова лента, за по-отговорни работи ще ги лепя с горещо лепило. Смятам, че ще ми вършат работа вместо водни клапани за 10-литровите туби от минерална вода. Купих ги от иБей, 10 броя за два долара и нещо, но дойдоха с рeклама на този сайт, където в момента са 3 долара и нещо.
Прикачени файлове:
co2valve.jpg

И аз ги поръчах тези клапанчета,35ст. бройката,не знам дали ги няма тук по зоомагазините,по принцип ги продават за аквариум,но са идеални за пластмасови шишета. :klatsch:
Прикачени файлове:
2013-10-08 00.02.49.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 09:12 
Аватар

stanilabg написа:
Днес бях да си взема поръчаната неръждавейка за потапяне на шапката. Само като си помисля колко се изръсих и ме заболява сърцето :o
Въпросът ми е, дали ще е проблем, че няма отвори? Нямах време, и не ми се искаше да ми я мотат още няколко дни заради пробиването.

Ако искаш, прочети на страница 2 от темата как постъпих аз в ситуация аналогична на твоята. Не твърдя, че е единственото решение на проблема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 13:09 
Аватар

И аз мисля, че прорезите са по-добър вариант. Като на отцеждащите цилиндри http://vinarko.com/images/stories/oboru ... en-1-b.png
За по-голяма точност може да се направи като дължината на всеки прорез най-напред се ограничи с 2 малки отвора. След това отворите се свързват с "Жигулата" :D Работи се с малък диаметър на диска. И не е нужно да е толкова на гъсто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 16:27 
Аватар

Благодаря на всички за съветите.
Времето ми е в петите, не знам дали ще успея да ги продупча. От там където купих неръждавейката ми казаха, че с обикновена бургия ще ударя на камък, трябвало специална, по-твърда. Ако нямат в кварталното железарство, ще съм принуден да използвам неръждавейката без отвори. Впрочем, какви са оптималните размери на отвора?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 16:30 
Аватар

И с обикновено свредло става но трябва да го охлаждаш постоянно. Тънка струя от бутилка от веро върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 17:04 
Аватар

Има и кобалтови, не са скъпи
http://www.toolpak.bg/product/81/kobalt ... o-za-metal
http://www.rudibg.com/prod.aspx?id=38
Отворите с диаметър да не пропускат твърди части (люспи, семки) 4 мм тръбва да е добре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 17:58 
Аватар

Местожителство: Божурище
Неръждавейка на ниски обороти и директно с голямо подаване(яко натискане) + охлаждане. Става и с обекновено добре заточено свредло, само да не е от най-кашкавалените. :warn: Ако целта е да се прави решето по-добре се отказвай още сега. Не че е невъзможно но ще отиде много време. Или на лазерно рязане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 22:01 

Местожителство: София
аз 1мм неръждавейка в диаметър 60см я надупчих за около час на настолна бормашина...горе долу за толкова я и чертах-бургия някаква....
viewtopic.php?p=12415#p12415

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 09:05 
Аватар

Вчера купих кобалтова, ø 3,5 мм, само за 1,60€. ;) Днес ще я пробвам. Лошото е, че нямам настолна бормашина, ще я дупча на ръка. Ще гледам поне 20-30 отвори да направя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 12:30 
Аватар

stanilabg написа:
Вчера купих кобалтова, ø 3,5 мм, само за 1,60€. ;) Днес ще я пробвам. Лошото е, че нямам настолна бормашина, ще я дупча на ръка. Ще гледам поне 20-30 отвори да направя.

Нищо, че е кобалтова, пак охлаждай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 13:52 
Аватар

80 отвора (2х40) за 1 час с начертаването и пробиването. :)
Изображение

Смятах да топвам бургията в чаша с вода след всяка дупка, ама се отказах.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2013, 14:13 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Еййй прецизна работа.
Аз немам нерви да чертая и да точкувам. Перкам ги една до друга както дойде.
А диска колко е дебел и дали се гъне ?
И в тази връзка - дали влиза през гърлото на бидона ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 15:10 
Аватар

victoryvt написа:
А диска колко е дебел и дали се гъне ?
И в тази връзка - дали влиза през гърлото на бидона ?

Диска е дебел 2мм, ø 55см. Не се огъва. :)
Бидоните ми са конусовидни - горе са ø 70см, долу около ø 46см.
Изображение

Между другото, леко се прецаках. До сега имах само един бидон (200л) и го пълнех до горе. Обаче при опит да затисна шапката, започваше да прелива (писал съм го по горе в темата). Реших да купя втори бидон. За съжаление, нямах опит до какво ниво на бидона достига 150 кг гроздова каша (смятах да купя 300кг грозде, като го разделя в двата бидона). Първоначално смятах диаметъра на диска да е 60см, но се изплаших, да не би да се засече в стените на бидона в такава височина, до която не би достигнала шапката, и тя да остане частично на сухо. Затова реших да намаля диаметъра на 55см. Сега обаче има около 2 пръста разстояние между диска и стените на бидона, от където успяват да преминат зърна. На горната снимка диска е на 2-3 пръста под нивото.

Имам и друг проблем. Не мога да нивелирам правилно диска, заради различната големина на камъните. Вчера вечерта ги проверих, нямаше проблем. Днес около 11:30ч бях отново - на единия бидон се беше изсулил диска и камъните бяха на дъното. :explode: Не ме питай как ги достигнах.
Изображение

На горната снимка е бидона с изсулените камъни. Поради това, че разбърках сместа за да мога да извадя камъните, диска е потънал повече от другия (долната снимка). Явно трябва да изчакам малко за да се образува шапка и тогава да го сложа. От друга страна, както се вижда на снимките, махнах единия камък, но с един идва леко и не може да притисне шапката. Страх ме е, да не е частично суха.
Изображение

Чудя се как да постъпя. :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Следваща

Часова зона: Европа/София