Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 11:55 
Аватар

Здравейте колеги,
Като новобранец във форума искам да се допитам дали ТАБУТО - разреждането на мъстта при по-висока захарност на гроздето с ВОДА е против "естеството" на винопроизвоството или би се отразило неблагоприятно на винификацията.
Аз още не съм си купил грозде за червено вино - кабарне /към края на седмицата очаквам сакралното събитие/ и се очертава захарност ок. 25-26 %. Не обичам вина с високо съдържание на алкохол, защото кабарне сувиньон не е от този вид вина, а и аз не съм фен на бързо опиващите вина. От друга страна смесването с грозде с по-ниско съдържание на захари /както пише по дебелите книжки/ означава да правя купаж и то преди да е станало виното с неизвестни последици за вкуса му.
Бих се радвал на всеки съвет от хора с опит в тази проблемация. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2012, 21:08 
Аватар

Местожителство: Варна
Знаят хората,ама не знам защо не ти отговарят...но като не ти отговарят викай НЕВОЛЯТА и сам ще се справиш :D
Според мен до 26% (което ме съмнява ,ако мериш със захаромер-аз имам 2,показват 2% разлика) не ти трябва да разреждаш...като ти е силно ,разреждай си го в чашата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2012, 23:15 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
lub40 написа:
Здравейте колеги,
Като новобранец във форума искам да се допитам дали ТАБУТО - разреждането на мъстта при по-висока захарност на гроздето с ВОДА е против "естеството" на винопроизвоството или би се отразило неблагоприятно на винификацията.
Аз още не съм си купил грозде за червено вино - кабарне /към края на седмицата очаквам сакралното събитие/ и се очертава захарност ок. 25-26 %. Не обичам вина с високо съдържание на алкохол, защото кабарне сувиньон не е от този вид вина, а и аз не съм фен на бързо опиващите вина. От друга страна смесването с грозде с по-ниско съдържание на захари /както пише по дебелите книжки/ означава да правя купаж и то преди да е станало виното с неизвестни последици за вкуса му.
Бих се радвал на всеки съвет от хора с опит в тази проблемация. :prost2:

1.Какво имаш предвид,каберне совиньон не е от тези вина....то е именно от тях и присъства във всяко едно скъпоструващо вино.Аз не ангажирам никого с моето мнение,но мисля,че ако намалиш захарността със вода ,после ще трябва да коригираш РН и ТА,щото стойностите в началото отиват по дяволите...не го пипай,повярвай ми....няма нищо по хубаво от едно каберне с 13-14% алкохол

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 21:49 

Naskohondata1 написа:
....няма нищо по хубаво от едно каберне с 13-14% алкохол

Ето кой не е чел Мечо Пух!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 22:59 
Аватар

Ето накратко развитието на ситуацията. Мъстта я меря с плътномер, отчете 1,115, а единият съд дори 1,120, което според таблиците означава алкохолно съдържание над 16%. Мерил съм го поне 10 пъти последните два дни.
За сметка на захарността не мисля, че ще имам късмет с рандеман, въпреки, че използвам ензими.
Съгласен съм, че модерната тенденция в развития винен свят е дори да оставят гроздето да "презрява", като се цели извличане на по интензивни аромати, по-плътно тяло на виното и по-висок алкохол. Но става дума за граници по отношение на кабарне сувиньона ок. 13.5 - 14.5%.
След известно съботно - неделно колебание намалих малко плътността чрез разреждане с вода до 1.110, като реших да се придържам към по-консервативните мнения относно разреждането с вода, но прецених че не мога да оставя такава захарност. От там нататък отделих самоток за розе, което заквасих с Lalvin QA23 - дрожди за бяло грозде, а червеното реших да пробвам два щама от Фланкер - Zymaflore RX60 и Zymaflore FX10. На финала "назобах" мъстта и с храна за дрождите, че при тази висока захарност да имат по-дълъг живот, че да я изпапат :)
Единствено не ми е ясно дали мога да преценя без тетруване трябва ли да окиселявам мъстта при такава висока захарност, защото така пише по старите книжки, в по-горещи географски райони или години като тази у нас, че има нужда от добавяне на винена киселина. Дали някои е имал сблъсък с такъ проблем.
Ще видим какъв ще е резултатът, надявам се приличен. Тази година правя и шардоне и розе и кабарне, така че се моля Богу всичко да се подреди. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 05:50 
Аватар

[quote="lub40"]Ето накратко развитието на ситуацията. Мъстта я меря с плътномер, отчете 1,115, а единият съд дори 1,120, което според таблиците означава алкохолно съдържание над 16%. Мерил съм го поне 10 пъти последните два дни.
Каква захарност беше в началото?щото стази плътност която споменаваш,съответно захарността е 27.5 и 28.5,а алкохола ще е 15,85% и 16,53..........каква беше темп. на мъстта?обикновенно хидрометрите са калибровани на 20 гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 12:03 
Аватар

Меря с хидрометър /ареометър на фирма ALLA - Франция. Мисля, че не дава отклонения. Калибриран е на 60 F, което е ок.15.55 по Целзий. Температурата на мъстта при меренето е 18 по Целзий, така че корекциите са в четвъртия знак след запетаята и не дават голямо отражение на резултата. /поне според мен, ако не греша/.
По табличките, с които аз боравя процента на захарите по BRIX са 26.9 и 28.0 съответно за плътност 1.115 и 1.120. Ето по този линк се сверявам.
http://www.brsquared.org/wine/CalcInfo/HydSugAl.htm
Ако греша някъде ще ми бъде приятно :datz: да ме поправите. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 00:05 
Аватар

Сам виждаш,че има няколко различни метода.Смята се по 0.51-0.54-0.58-0.59............като свърши фермент.премери с хидрометър,не виномер и виж какъв градус е виното,пак зависи от много неща-ферментация,дрожди,храна за тях,температура........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 08:20 
Аватар

Абе, работата е ясна :o , както се казваше в една хубава книга от късния соц -
"Да живее международното положение"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2012, 12:55 
Аватар

Все пак си мисля, че сбърках като не свалих захарността до 24 градуса. На седмия ден положението е следното съдовете, заквасени с Zymaflore RX60 почти са се преборили с захарчицата, докато тези, заквасени с Zymaflore FX10 са малко след средата на процеса. Мисля да не го чакам, а съдовете, които са станали да ги източа, защото харесвам по-свежите, плодови аромати в кабарнето. Още не съм мерил алкохола, нямам уред, но май ще трябва да разреждам с газирана водичка - тази година шприцът ще е на мода. Иначе всичко друго му е наред - плътно, разкошен цвят, още е хем сладко, хем малко тръпчиво, но му е рано и се надявам, че ще се оправи. Смятам да му активирам една ЯМКФ, но първо да поработи на воден звънец, пък след това ще реша.
По въпроса с киселинността четох някъде, че е може да се коригира в посока окиселяване направо готовото вино, за да е по-сигурен човек какво прави. Все си мисля, че при тази висока захарност може би му е малко винената киселина, но още е много сладко и не мога да преценя органолептично. Пък и нямам толкова богат опит, за да съм сигурен в преценките си. Така и не съм си купил лакмусова хартия да тетрувам. Опасявам се, че няма да съм много прецизен с лакмуса и не знам дали ще ми е отполза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2012, 13:02 
Аватар

Забравих да каже, че единствения пропуск, който виждам за сега е, че въпреки топлене с калорифер 24 С тепмературата на въздуха и топли бутилки вода в съдовете, мъстта не е повече от 21 С, което на мен ми е малко. Това е резултат на първоначалното изстудяване, т.нар. студена мацерация, която опитах да направя тази година. При посаждането с дрожди исках да постигна 24-25 С, за да може по-бързо да мине бурната ферментация, но се оказа, че по-лесно изстудих, отколкото загрях мъстта. Смятам, че по технологията, която работя източване 5-7 ден е оптималния вариант, но човек в домашни условия, а аз работя и дистанционно, не може да е съвършен :D. Догодина пак ще пробвам, дано се справя по-добре, нали трябва да се усъвършенстваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 15:35 
Аватар

Купих си около 60 кг. мерло и имах от асмите хамбургски мискет и ги смесих. Захарността е висока около 26%. Вчера сложих материала, сулфатирах с калиев метабисулфат и след чети часа внесах дрождите. До днес няма никаква индикация, че ще започне ферментация. Да разреждам ли мъста или да изчакам малко. Моля за съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 15:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ферментацията като начало не зависи от плътността на материала, освен в някои теоретични постановки за т.н. стресиране на дрождите при висока плътност. Но дори и тези приказки са за влошаване на темпа на ферментация и т.н., но не и за липсващ старт.
Според мен си прекалил със сулфитирането и това тормози дрождите, но те ще заферментират рано или късно.
Ако не тези от пакетчето, то тези в гроздето които са супер издържливи на серен двуокис.
Докато чакаш - аерирай - с претакане , с помпичка за аквариум - както можеш.
И другото е вече дрождите да са стари и умрели. Това може да се разбере само ако са ти останали малко от тях - добави малко от тях в една чаша с хладка вода в която има и малко захар - ако до час два или няколко часа не видиш пяна - дрождите са умрели.
Но ферментация ще тръгне според мен до още един ден.
Нали не е под 18 или даже под 15гр. там дето ти е съда ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 15:52 
Аватар

При мен след сулфитиране на материал за ракия също се забави началото на ферментацията с 2 дни, но след това пяната преля от бидона. Виктор дава добър съвет - просто чакай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 06:06 
Аватар

Благодаря за съветите виното вече ври, но понеже захарността е още над 25% може ли да поръся шапка с дрожди и понеже всеки ден бъркам бидона да ги размеся с останалите, или тези в материала ще си свършат работата ? След края на бурната ферментация ще махам виното от джибрите. Давайте съвети, защото за втори път правя вино!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София