Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2013, 16:37 

За дрождите - Х5 за траминера би свършил чудесна работа - особенно щом можеш да удържаш температурата, но и с тези ще стане.... както и розето. Въпросния Lafazym Extract върши работа за бяло грозде и ако ще рпавиш още бяло - слагай го смело.
При розето - щом искаш леко розов цвят- няма да има нужда от много задържане така че няма страшно. Отдели си мъстта за ферментация, откали я и засявай. Другото (кашата) - според ситуацията- имаш ли ензим за червено или не. Ще можеш ли да удържиш температурата (ако е повече обема ще е трудно) или не. Задържай колкото можеш а в крайна сметка, ако усетиш че тръгва някакъв процес - вкарвай дрождите и нека веселбата да започва ;) важното е да се забавляваш с това което правиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2013, 17:31 
Аватар

Местожителство: Шумен
Забава - дал бог колкото искаш. :megagrin: Всъщност основното количество ще е за червено вино. Гроздето ще е 600 кг. - 350 мерло и 250 каберне совиньон. Смятам да източа 50 - 60 литра за розето и другото червено. За него съм приготвил ензим Zymorouge Arabanase, дрожди Actiflore F33, танин VR Supra, храна за дрождите, нагревател за аквариум, туби с лед, неръждаем съд с плаващ капак 300 л. (старите бурета ги бракувах, а новите ще изчакат при производителите си ;) ), дъбов чипс средно печен и много мерак. Абе пълна забава. :dance:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 08:48 

щом има забава - всичко е наред :). Единственото което бих ти препоръчал за следващата година е да смениш ензима. В самото описание на ензима който си взел има доста въпросителни, противоречия да не кажа и друго в които няма нужда да се впускам. При ползването на ензими едно от нещата които трябва задължително да следиш - особенно в домашни условия е наличието на цинамилестеразна активност. Това би решило потенциалния проблем с нежелани аромати в последствие. Дълга тема за писане... ако някога се видим - ще говорим. А сега :lab: и :party:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 12:55 
Аватар

Само да ви информирам, че серния диоксид вложен в мъстта влияе освен антисептично и антиоксидантно също така и екстрактивно. За леко розе мисля, че подходяща доза серен и мацерация от около 2-4 часа при ниска температура ще е достатъчно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 08:54 
Аватар

Розето е източено и засято с дрожди. 1 гр./кг. 6% серниста киселина в кашата. Мацерация 5 часа при 21 градуса (не можах да го охладя). Май стана по-тъмно отколкато ми се искаше, но още не мога да преценя какъв ще е окончателния му цвят. За следващата реколта ще знам. Температурата му сега е 18 градуса и вече има признаци на ферментация. Още веднъж благодаря за съветите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 15:11 
Аватар

Тъмното може да се дължи и на окисление, колега, ако съм те разбрал правилно. Ако е розово към леко кафяво, то може да пробваш с малко протеин ProVGreen ако има от къде да го намериш. Дозите са от 10 до 50 грама за хектолитър, тъй че според това колко се е окислило можеш да си я определиш.
Ако не ти е познат въпросния препарат, то потърси нещо сходно на пазара. Представлява екстракт от грахови протеини които спомагат за по-лесно утаяване на твърдите частици в мъстта както и премахването на окислени полифеноли от мъстта. Също така оказва и позитивно влияние върху аромата на мъстта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 16:20 
Аватар

pek написа:
Тъмното може да се дължи и на окисление, колега, ако съм те разбрал правилно. Ако е розово към леко кафяво..

Не мисля, че е окислено. По-скоро розово към червено. Трябваше да го държа по-кратко с твърдите части ама :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 16:55 
Аватар

Ами нищо, ще пиеш по-натоварено розе :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 21:49 

Колега рек,как точно ще се случи това окисление след смачкване и при наличието на серен? Според теб даже да и да има окисление, колко време ще му трябва на този грахов протеин да се утаи?

Колега hristov,5 часа си е много за лайт розе. Не се коси, след ферментация и първото сулфитиране цвета маалко ще падне

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 16:50 
Аватар

@Lambri прави впечатление че си много навътре в материята. Когато ти остане време би ли обяснил по-подробно за ензимите?
Тази година правя вино, условно наречено розе от Памид 80%, Червен мискет(10%) и Тамянка (не питай защо). Сложих буквално каквото имах, защото нямах много - Lafazym He grand cru и Lafazym Arom след сулфитиране и в комбинация със дрожди Zymaflore RX60. Охладих при мацерация, след което държах в майката 4 дни. Стана убийствен цвят, какъвто купешко вино не съм виждал да има, на вкус също обещава да се получи добре.
Много четох за ензимите но всичките имат пектин разграждащо действия, едните алфа амилаза, другите бета амилаза, но описанията им само по себе си не дават много ясна представа.
Следващата година може би ще пробвам да добавя и малко танин на базата "проба-грешка" понеже няма къде да получа лабораторни резултати.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 18:37 

колега stefannankov, комбинацията на грозде е наистина впечатляваща!!! освен това според мен имаш добри шансове да получиш добър аромат - тамянката си е много интересен сорт. Червения мискет - един от моите любимци. Цвят от памид няма как да получиш освен след дъъълго настойване - както и от пино нора де;). От това обаче което чета разбирам че си сложил и Laf. Arom което не е много добра идея. По принцип ензимите за освобождаване на аромат (както този) се слагат в края на ферментацията защото в противен случай се блокират. Другото нещо което е също важно е че тези ензими с течение на времето оказват влияние на цвета на виното и затова не се слагат на червени и розета (въпреки че чух противоположната теотрия от едни вносители, но даже не ми се сещам за тях- объркани хорица).
Слагането на танин за опита - добре, но на какъв етап - гроздова каша, отделена мъст или изферментирало вино. На всеки етап ще получиш различен резултат. Освен това вида на танина е също важен... Не се отчайвай - не е страшно :) накрая все се изпива :zauf2:
За ензимите - нормалните фирми си правят собствени миксове от ензими с различни активности и на тази база получаваш различен резултат. Посредсвените - купуват готови блендове и се опитват да ги продават. Това което по-скоро трябва да се разбере е кой ензим за какво служи и кога да се ползва. Бих ти споделил това което знам, но при тези неща е като при колите- всички те возят но... има мерцедес има и москвич - и двете са коли, и двете са с М... СЛедващите 10-15дни са ми много натоварени но питай - ако има време ще отговоря - поне това което знам. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 10:20 
Аватар

Ами честно казано на мен ми звучи че момче (т.е. аз) се опитва да подкара съчленен автобус само с категория В и без много шофьорски стаж.
На опаковката на аром ензима наистина пишеше че се слага в края, но понеже опаковката я взех от местния търговец на дрожди който е оводнил цяла България с неговите продукти и е допълнителна разфасовка с една лепка на пластмасово шишенце не й хванах много вяра, та затова воден от описанието че все пектин се разгражда го сложих. И от двата ензима обаче имах останали количества от миналата година, които слагах на едни ябълки(това е друга история - вино с мирис на чорапи) и количествата ме съмнява да са били достатъчни - за 500-те литра каша, в която слагах да съм употребил 5 гр. крю и 10 гр. Аром. Освен това виното започва да се консумира от средата на октомври и по план график на 1-ви март трябва да отделя последни количества като за моя рожден ден и те това е. Ако не става за консумация в края на октомври един казан ракия от вино и се заделя за отлежаване в дъбово буре за поколенията дето сега растат.
Подбора на сортовете - такова има на лозето, на което помагам, така или иначе тази година най-после се преборих да махнем недозрелия димят и зеленото или неузряло добре грозде. Ако другата година не пусне толкова много всички бели отиват в един гюм за ракия а пък съм си наумил да пробвам Памид и Каберне фран (закупено от мой приятел голям производител), но това е друга тема също.
Имах в предвид, че в по-предходните си постове, си споменал че в домашни условия трябва да се внимава за ензими и цинамилестеразна активност. Дали може да си по-конкретен. Дори не знам как да си задам въпроса. Какъв е проблема с въпросната активност и как това се корелира с ензимите? Кои ензими според теб трябва да са по-застъпени при домашно производство за всеки от видовете вина - червено, розе и бяло? и като за малоумник ако може вкратце да обясниш защо?
Предполагам че работиш в някой винпром, понеже използваш терминология, която е много специфична и сега е сезон - обикновено около приемането на гроздето те работят по 24 ч. и от мой познат технолог знам че е истински натоварено, та затова не смея да нахалствам много.
А за танини - смятам да пробвам с такъв дето се слага по време на ферментация (гроздова каша)за свързване с багрилните вещества, и ако по време на тихата не ми харесва на плътност може едва тогава да добавя и Тан кор дето е за плътно тяло на виното, мисля, при отлежаване. Като цяло с танините смятам да внимавам - не повече от 5 до 10 гр на 100 литра, че и стари хора го пият това вино и на част от тях таниновите вина им се отразяват не толкова добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 19:00 

Мачкате червено грозде(ако съдим по розетата в магазините това са :каберне,широка мелнишка,пино но мерлото се среща много рядко,памид-никога---най добре каберне)Сулфитирате веднага още при мачкането,иначе получавате леко жълтеникав оттенък.Вромето за мацерация зависи от желания цвят-колкото по дълго толкова по червено става.Напоследък почти всички розета са светли-цвят сьомга, т.е. пресовани са веднага без мацерация.
Пресования сок отива на студено(може да се потдържа със замразени бутилки минерална вода.)Слага се ензим за избистряне(аз използвам на SIHA-Panzim Clair Rapid G).След няколко часа бентонит.След 24 часа сока е утаен и бистър като сълза или като купешкото розе.Температурата се вдига за да може да тръгнат дрождите-16-18 градуса.Засявате дрожди,слагате храна за тях и ако искате хубаво розе ферментация на максимум 16 градуса.Когато стане захарността нула сулфитирате и източвате.Ниската температура бави приоцеса на виното става свежо и плодово

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 10:26 
Аватар

Да повдигна темата с един въпрос - има ли място за дъба в розетата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 10:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
По скоро не. Според мен ароматите на розето е добре да доминират, вместо да бъдат маскирани от тези на дъба. Все пак е въпрос и на вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София