Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2012, 23:09 

Местожителство: София
Миналата година ми направи впечатление ,че мъста с ципите някак се бърка по-лесно след ползването на ензим...Не бях сигурен и тази година направих следния "експеримент"
два бидона по 300л(от високите)сложих по еднакво количество грозде-около 300кг на всеки.
В единия сложих ензим за плодови червени вина Lafase Fruit два часа след сулфитирането,а другия само сулфитирах...
И двата бяха охладени на 10гр...
След 24 часа направих посявка с Zymaflore RX60 и стартер...
Първоначално и двата вървяха еднакво,поради височината си правеха висока шапка за която се иска груба сила за да се разбърка и потопи.
48 часа по -късно ясно и отчетливо се появи разлика-този с ензима започна да се бърка по-лесно шапката стоеше някак по-влажна и се разбиваше по-добре...
Другия си прави същата шапка но се разбива и потапя с доста повече усилия...
Това едно, а второто което ми направи впечатление е, че тъй като двата бидона са полупрозрачни ясно се вижда до къде е течност и от къде почва шапката...
При бидона с ензима течността е с 10 см повече като ниво от другия без ензим...
Ципите някак стоят по-мокри и тънки все едно, при този с ензима...
За мен лично няма две мнения ,че ще ползвам твърдо ензими оттук нататък. ,просто наистина се работи по-лесно след тяхното ползване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2012, 10:20 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За бъркането на мен впечатлението ми е малко по различно. Първите няколко дни беше мъка, но после стана нормално, но пък ми направи впечатление много по-интензивния цвят, който придоби кашата. След източване ще видим и колко течност ще излезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2012, 10:41 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами да ви кажа аз колко ще излезе, понеже току що сядам след оттакането :)
Твърдо съм за ензима !
Втора година купувам 200 кг. мерло от все едно и също място, като изключим факта че тая година не го дочакаха да дозрее съм доволен от вкуса и качеството пак.
Та - миналата година без ензим отточих 90 л. вино като наклоних бидона и точих от канелката.
Тая година видимо повече вино имаше , точих с маркуч (канелката биде аварийно запушена че протече) чрез тръба с дупки. Не съм навеждал бидона и източих 100л. и имаше още поне 20 л. вътре !
И 2 л. имам в едно шише горе да си го гледам на воден клапан.
Определено с ензима пуска повече. Аромата и вкуса не мога да сравня, но никак не е лош. Цвета е много силно и наситено червен.
Иначе за шапката не ми се говори, че голям зор виждам с нея, хем че съм в тежка категория :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2012, 11:04 

hellreiser написа:
За бъркането на мен впечатлението ми е малко по различно. Първите няколко дни беше мъка, но после стана нормално, но пък ми направи впечатление много по-интензивния цвят, който придоби кашата. След източване ще видим и колко течност ще излезе.

Да де ,то и аз първите 48 часа видях яко зор...ама после втечняването е отчетливо в полза на ензима..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2012, 23:23 
Аватар

Къде в София могат да се закупят ензими, че пише да се съхраняват в хладилник и не посмях да ги поръчам от Пловдив?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2012, 00:17 

10-тина часа няма да им навредят при температури 20-25гр...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2012, 19:38 

проблема със съхраняването на ензима идва само ако е направен в разтвор. При гранулираните ензими този порблем отпада и не е необходимо да се държи в хладилник особено ако е фабрично затворена кутийката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 20:32 
Аватар

А да попитам кога най-късно могат да се сложат ензими-след 24 часа дали е късно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 00:31 

не ,не е късно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 00:05 

ilu6a, склонен ли си да споделиш как завърши експериментът ти? Интересно ми е най-вече дали ензимът влияе на рандемана. Ако не желаеш да споделиш точни количества, достатъчни са и проценти от гроздето. Качеството на виното, разбира се е най-важно, но все пак е субективно дали е по-добре или не като вкус и аромат. Все пак, ако има нещо отчетливо в качествените показатели би било интересно да споделиш и това. Обръщам се към теб, защото твоят случай, както си го описал е действително експеримент - еднакво грозде, еднакви обеми, еднакви условия, еднакви консумативи, разликата е само в ензима. Защо питам? Просто не мога да си обясня какво действително се печели при добавянето им. Според моите наблюдения и размишления, самите дрожди в един момент насищат мъстта с достатъчно количество ензими, това мисля е естествен процес в метаболизма им.

Ще дам за пример тазгодишното си вино, но това го наблюдавам всеки път : Гроздето е в приблизително еднакви съотношения и в двете описани вина - Мерло 40%, Каберне 60%. 36 часа след засяването на дрождите източих и пресовах част от виното, с цел да стане розе, или поне нещо на границата между розе и леко червено вино. 168 часа след засяването източих и пресовах останалото количество, за червено вино. Дрождите за розе-то и за червеното са различни, но не мисля че това е толкова определящо. Температурата през тези 36 часа на материала за розе беше приблизително еднаква с останалото. Розе-то ми даде рандеман 44% за самотока, а общо с пресовото вино 63%. Червеното вино ми даде рандеман 52% за самотока, 66% общо. При пресоването разликата в пресовката(не знам дали е правилна думата - това, което остава в пресата) на двете вина е видима. При по-рано отделеното вино люспите са свежи, могат да се нарекат все още зърна, освен това няма значително количество семки на дъното на бидона - семките са си в зърната. Самото пресоване е по-трудно и отнема повече време. Самотокът е с цели 8% по-малко от виното с по-дълга мацерация. При другото, престояло 7 дни люспите са измити, почти няма месо в тях, в някаква степен са обезцветени, самото пресоване е много по-лесно и бързо - предлагат някак си по-добър дренаж, на дъното на бидона има слой от поне 3-4 см семки.

Описвам това, не защото мисля, че някой не го знае, а защото според мен се припокрива с наблюденията, които описахте при ползване на ензими. Разликата е единствено, че шапката се "втечнява" след 48 часа, т.е. разлагането става някак си рязко и рано. Та поне според обясненията ти и тези на останалите участници в тази тема, не виждам кой знае каква разлика в крайния резултат, освен може би в рандемана(или поне в съотношението самоток:пресово вино), който засега е неизвестен. Може би при бяло вино, или при розе да има смисъл от ензими, но това наистина ли е така при червено вино? Освен, че биха съкратили мацерацията, и това че шапката е по-рехава има ли друго предимство? Какво се печели от това ускорено разлагане?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 08:47 
Аватар

Моето лично наблюдение от мерло и Лафазе Фрут е че рандеманът на вино е с 10% повече !
А на теория също дават подобен процент - вижте му листовката на ензима от Лафорт. Даже и за пресовано вино има увеличение, но най-голямо е за самотока. Не мога нещо да намеря линка - но беше от някаква българска фирма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 09:57 

Murphy написа:
ilu6a, склонен ли си да споделиш как завърши експериментът ти? Интересно ми е най-вече дали ензимът влияе на рандемана.

При самотока нямаше кой знае каква разлика към 13литра в полза на ензима...
Но при пресата нещата са коренно различни......Сега тук не се знае..кое как и доколко се е отцедило но така или иначе добива от обработеното грозде е с 13-17% по-голям.
Двата бидона са един до друг количеството грозде не го знам , а но така или иначе бяха запълнени до едно ниво.Пресовия остатък е направо сух...излиза на таблетка от пресата ,докато този без ензима е ронлив донякъде.
По отношение цвят...имаще видима разлика първите 48 часа...след това не мога да кажа ...и двата са страшно наситени-гроздето беше изключително качествено.
За вкуса пак нищо не мога да кажа в нечия полза...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 10:54 
Аватар

Местожителство: Пловдив
При мен рандемана на самотока не е по различен от друга година около 51-52%, различното е наситения цвят, тия дни ще пресовам и ще видя как се държат ципите, но е факт че преди да източа самотока прегледах много внимателно зърната и установих,че са изцедени до дупка. За сравнение същото грозде при същите условия, но без ензим имаше доста голямо количество зърна, които съдържаха известна част "месо", цвета беше видимо по-светъл и беше някак си по воднисто на вкус. Щом аз го усетих, дет съм пълно дърво при дегустации значи има разлика.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2012, 21:41 
Аватар

Местожителство: София, Павлово
Привет колеги, дали е удачно да се вложат ензими при вече започнала ферментация от 3 дни? Ензимите са "Zymorouge Arabanase"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 09:04 
Аватар

Слагай, макар че е било по-добре преди тези 3 дни да се вложи.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София