Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 14:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2015, 09:47 
Аватар

Местожителство: Враца
PH ленти при тъмно червено грозде е още по-неточно и от най-ментеливия PH уред. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2015, 15:51 
Аватар

Благодаря!
Затворих го аз и преди 3 дни на мирис добре, на вкус не сладни даже се усеща не бих казал неприятна но значителна киселина(не знам дали е нормално за сорта и етапа от развитие тука сте вие..).
Чудех се, чудех се и накрая реших.След още два дни понеже няма с какво да измеря толкова малко захари и PH, ще източа 100-200ml. проба и ще взема да отида до винарския институт да направят замерване.Ако всичко е в норма за бактерията алк. съдържание,PH и остатъчни захари, то добра идея ли е да го "разопаковам" и да посея с бактерията?После пак да го затворя с клапан.Вариант две лоши показатели от пробата които ще споделя (независимо).При тези обстоятелства ще се наложи да изчакам 5-6 или повече дни не знам и да занеса втора проба или някой да даде акъл дали този план си струва или съм във филма :shock: .
:help: :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2015, 17:26 

Местожителство: София
Слагай бактериите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2015, 17:45 
Аватар

Благодаря, ilu6a за навременното включване!!!
Зареждам! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2015, 23:14 
Аватар

Миналогодишно вино купаж каберне/мерло има отчетливо тръпчива жилка. Като премерих с ph метъра се изненадах от показанието 3.1. Вероятно когато съм засял с бактерия за ЯМКФ е било вече или прекалено студено или киселинността е била твърде висока и така и не е протекла малолактична ферментация.
Въпреки, че предполагам какъв ще е отговорът да попитам - мислите ли, че мога да възбудя отново ЯМКФ с нови бактери и добавяне на малко количество тазгодишно мерло, което е на етап затихваща ферментация /съвсем малко остатъчна захар/ и подходяща температура естествено /21+/.
В момента се опитвам да му въздействам със студ в един хладилник съм сложил известно количество да видя дали ще винената киселина ще кристализира и как ще се отрази това на вкуса и съм се подготвил и за откиселяване.
Но въпросът ми е за ЯМКФ, благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2015, 23:38 

Това ще е интересно най-малкото като експеримент...Дано да няма сулфити миналогодишното, иначе като добавиш новото(все още леко сладко) създаваш условия за ЯМКФ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2015, 11:37 
Аватар

Сага като си преглеждах бележките от миналата година забелязах, че малко преди приключването на тихата ферментация ph-то на това вино е било 3.6. Затова и спокойно засях с бактерии за ЯМКФ и впоследствие киселата жилка я отдадох на лошата и дъждовна година.
Не мога да се сетя за причина, поради която да падне така ph-то за една година - от 3.6 до 3.1 при подходящи условия на отлежаване /не по-висока температура от 20С/. Разбира се и без да се е вкиснало виното :).
Ако може някой да помогне с акъл или опит е добре дошъл.

ПС. Миналата година пх метъра беше чисто нов, а тази съм го калибрирал нееднократно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2015, 15:40 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Не ми се вярва на вкус да се усеща по-кисело, отколкото е било.
Чудя се дали е възможно OH- йоните да участват в процесите на стареене, което да лъже ph-метъра, не че H+ са се увеличили.
Ако ми киселее, аз бих го разделил на 3, за да знам за в бъдеще. Една част без интервенция, втора с откисляване и трета за ЯМКФ, макар че редно е да се установи съдържанието на ябълчена к-на, защото малолактична ферментация при ланшно вино изглежда кауза пердута.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2015, 16:07 
Аватар

Прав си. И преди имаше тази кисела жилка, но не бях му мерил повече ph-то и чак сега при новата реколта установих този интересен факт. Между временно понеже прочетох, че първо било по-добре да се бистри със студ, вкарах едно количество в хладилник и за една седмица ми се струва, че киселата жилка не се усеща така, както преди. Но винени кристали не можах да откаля. Оставих го пак в хладилника на максимален студ да видим след още една седмица дали ще имам успех, тъй като съм чел, че ако се стопли кристализиралите киселини се разтварят обратно и се връща старото положение. Може пък трябва с някаква филтърна хартия да се пробвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2015, 22:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив / София
Здравейте,
Нещо май върви към оцет при мен.
В тиха ферментация винен Рубин от 13 дни. Не е сулфитирано и не са посявани културни дрожди.
Алкохол 11%, захар 2 -2,5, pH 2,8-2,9 в различните съдове. На вкус е кисело, но не удря на оцет като го подуша от близо, ясно е че още ври, но на опитване е кисело. Беше с потопена шапка и бъркано всеки ден по 1 път. Температурата на околната среда при бурната ферментация (16-30 септември) беше над 26 градуса. Въобще насъбра му се на това вино от всякъде негативи.
Разделено е в 7 туби от вода (19,5литра). Първоначалната захарност на сиропа беше 21-22%, но го отдадох на това, че го смачках 2 дена след набирането и затова не сложих захар.Беше в чували и лекичко завря в тях :verzweifelt: Купих си CH35,но се въздържам да ги слагам, защото чета че са за след като мине тихата ферментация (ако изобщо ми помогнат при тази киселинност. Давайте съвети как да го спасявам :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2015, 22:30 

Ще кажа нещо скверно...но съм 100% убеден, че ще свърши работа:
Повдигни алкохолните градуси като няма вече захари...тоест свърши ферментацията
Просто купи 2л чист спирт ще свършат работа...Спирт от аптеката етилов.
Може да ти звучи идиотски...но с така ще намалиш разтворимостта на киселините(ще паднат при охлаждане бързо),ще игнорираш възможността за ацетобактори.Не се притеснявай,рубина е доста силен и няма да усетиш мирис от добавения спирт.
Намали темп обезателно.
Иначе с това РН си близо до оцета...неговото е от порадъка на 2,6-2,4...Но от рубина трудно ще стане оцет с тези танини...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 00:17 
Аватар

Това със спирта е хитро :2thumbs: . Не съм се сещал.
Ако ползваш английски ето една статия, която може да ти е от полза.
http://wine.wsu.edu/research-extension/2010/10/managing-high-acidity/
В онлайн магазина vinarko.com може да намериш откиселяващи агенти - всъщност има калиев бикарбонат KHCO3. Пробвал съм, работи, но внимавай да не пресолиш манджата :). Следваш указанията, а в статията е разписано подробно дозировката. Принципно това се препоръчва, ако няма друга алтернатива вече.
След като го докараш до над 3-3.1 ph може да засееш малолактични бактерии - те са естествен / натурален откиселяващ агент :D, но без да сулфитираш на този етап. При сегашното ти ph няма да може да тръгне малолактичната ферментация.
Друг използван способ е студа, но трябва да приключиш тихата ферментация, че ще я пресечеш. Слагаш във фризер -5С например за 72 часа и ще се утаи винена киселина на кристали, която трябва да изхвърлиш с претакване. Може би това трябва да пробваш първо след спирта.
Това се мъча да направя и аз в момента с едно мое вино, но не мога да постигана подходящата температура и не се справям за сега :datz:
Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 09:38 

Не ,не на този етап корекции на киселинност с откисляващи агенти за това вино не е опция!Виж ,че захарта му е била 2...тоест към днес вече може да е паднала и на 0...за малолактичните и това ще е проблем ,освен РНто...Аз на такъв етап не бих харчил пари за бактерии.
Интересен е "казуса" и ще е от полза дискусията ,ако се включат някои хора дето са посяли десетки тонове с бактерии...Да не посочваме :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 18:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив / София
Благодаря ви колеги. Ще следвам инструкциите и дано стане някакво вино. Ще ви информирам и в двата случая. Догодина няма да рискувам вече на диви дрожди и ще сулфитирам (живот и здраве). И няма да го бера веднага след дъжда. А след това пекна яко слънце и точно щеше да му възстанови захарта след дъждъ :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 23:37 

Здравейте, от прочетеното във форума ,и не само, разбрах за всичките предимства от посяването с малолактични бактерии. Искам да попитам опитните ,крие ли някакъв риск използването им без необходимост. Например, тъй като нямам възможност да измеря текущата киселинност на виното прецених на вкус, че има кисела жилка. До колкото разбрах те действат в определени граници на РН. Тихата ферментация е към края си мисля, защото отделянето на газ почти спря.Кога трябва да посея бактериите ? Извинете ме за глупавите въпроси. За пръв път ми е !!!
Мой приятел всяка година прави вино по "селска" технология и постоянно му казвам , че това което пием не е вино. Хванахме се на бас, че тази година ще направя истинско вино по истинскаТА технология. Всичко до тук съм направил по нученото от форума, за което ви благодаря!
На последък започнах да се притеснявам! Помагайте! Трябва да победим!!! :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София