Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 13:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 15:32 
Аватар

Местожителство: София
Цитат:
Не смятам че нещо може да се прецака.. или..???

Този въпрос и мен ме вълнува... :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 16:12 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Аз мисля че в най-лошия случай ще си похарчил напразно парите за малолактичните бактерии... Интересно мие какво мисли Илюшата по повод на моята идея да се вдигне захарността на виното чрез добавяне на захар непосредствено пиреди внасянето на бактериите за ЯМКФ. Но тук възниква още един въпрос , на който не зная отговора , а той е дали трябва да има живи алкохолни дрожди които да преработят допълнително внесената захар или тази захар е нужна на малолактичните бактерии. В този ред на мисли съветът който ти дава колегата Андрей не носи рискове и по тази причина е най-приемлив , но и не трябва да очакваш да има понижаване на титруемите киселини. Това което ти предлагам аз първо трябва да се провери от колега с много повече знания от моите , защото ако ще се окаже че трябва да имаш и живи дрожди за алкохолна ферментация това ще означава че трябва да внасяш наново и от тях. И тогава ще трябва да си задаваме още въпроси като например колко дрожди са необходими за да преработят допълнително внесената захар... ? :?

PS: Така както съм го написал излиза че не ме интересува какво мислят Аламбик , Фланкер или Ламбри. Напротив - много ме интересува !!! :D
Ха , пропуснал съм да спомена и lhristov !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 19:09 

Аз не бих внасял захар на такъв етап от виното...Възможността да внесеш с нея и разни гадости не е малка.
Щом е изпуснат момента да бактериите ,нека се залага на падането на повече винен камък-бентонит,студ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 23:06 
Аватар

Винен камък пада... прилично. На 140л вино мерло , 5л винен камък.
Бялото 3 откалявания, от 55л стана 48л.
И за да съм честен, днес не се сдържах и разделих датските малолактични бактерии на 140л червено, 30л розе и 48л бяло...(пише че са 250л вино - червено и бяло)
Ще споделя какво ще стане след 2 седмици.... :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 13:39 
Аватар

mitkom написа:
Цитат:
Не смятам че нещо може да се прецака.. или..???

Този въпрос и мен ме вълнува... :datz:

ЯМКФ може да тръгне и в нежелана посока,т.е. освен парите за бактерии,може да се изгуби и виното!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 14:53 

Коя е тази посока?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 15:25 
Аватар

ilu6a написа:
Коя е тази посока?

Наред с тези благоприятни положения, предизвикани от същинските млечнокисели бактерии, има и друга група млечнокисели бактерии главно Lactobac. plantarium, brevis и др., които могат да причинят леже лани и неблагоприятни процеси във виното, а именно:
1) млечно вписване- когато млечнокиселите бактерии разграждат захарите и образуват млечна и оцетна киселина;
2) манитна ферментация — когато D-фруктозата (леву- лозата) се разгражда до манит и летливи киселини;
3) превръща не (повдигане) — когато бактериите разг¬раждат винената киселина до млечна и оцетна киселина и СО2;
4) разграждане на глицерина до млечна и оцетна киселина.
Тези процеси се изясняват при редовно контролиране на титруемата киселинност и следене вида на бактериите по микробиологичен път. При нормален процес киселините намаляват известно време и след това се задържат, а при ненормален те се увеличават непрекъснато.

Цитат от учебник,постван от колегата Петьо Манчев/с малко правописни грешки за които се извинявам/!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 15:38 

Тези процеси се предизвикват от друга група оказали се по един или друг начин във виното,нали?
Тук говорехме ,че ако се посеят Viniflora Oenos не би имало отрицателно въздействие върху виното,дори и на етап когато няма подходяща среда за тях...в най-лошия случай няма да повлияят по никакъв начин...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 15:46 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Илюша ме е изпреварил - щях да напиша същото!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 16:12 
Аватар

ilu6a написа:
Тези процеси се предизвикват от друга група оказали се по един или друг начин във виното,нали?
Тук говорехме ,че ако се посеят Viniflora Oenos не би имало отрицателно въздействие върху виното,дори и на етап когато няма подходяща среда за тях...в най-лошия случай няма да повлияят по никакъв начин...

Да,така е!Може би посяването на Viniflora Oenos не би имало отрицателно въздействие върху виното..........може би!Но на 30 ден от тихата да се очакват някакви чудеса?Похарчени пари за бактерии,несулфитирана мъст,ниска захарност,неясно рН,кисело вино,високи температури поне още две седмици/заради бактериите/,аз лично не бих рискувал!Защо ЯМКФ може да протече в нежелана посока преди бактериите е ясно!Защо може да загуби виното докато чака, също !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 18:40 
Аватар

Благодаря, че се интерсувате и споделяте мнения!
1. парите не ги мислете... приеми че бактериите са подарък за да не се обременяваш!
2. за каква НЕ суфитирана мъст става въпрос? Всички вина са сулфитицирани преди старта на ферментацията!
Аки става дума за второ суфитициране, приемам съвети, казвайте кога, къде и как!
3.захарността беше 23процента на червените и 20 на шардонето! За каква ниска захарност става въпрос?
4. Ок, PH е НЕ ясно, но чак пък кисело вино... просто малко ми киселееше преди 10 дена, ама вече на вкус е ок!
5. Високи температури??? Аз така или иначе няма да повлия на температурата на мазето, тя си е постоянна- 18градуса, може и да падне на 17....
И обобщено как така няма НИКАВИ условия за малолактични бактерии?
Ок, ако захарността е ОСНОВНО условие, то захарност няма и на 5 ден след бурната ферметация!

А за посятите със ЗАКЪСНЕНИЕ бактерии Viniflora CH35 пише следното:
Основни характеристики

Тази култура е избрана поради своите изключителни характеристики и способност да провежда малолактична ферментация в червени и някои проблемни бели вина. Този щам се представя много добре в розови и бели вина, а също се използва много успешно и в червените вина. Сред характеристиките на Viniflora CH35 са:
•Директно посяване във виното
•Големият брой активни клетки, които осигуряват по-бърз старт на ферментацията
•Високо ниво на микробиологична чистота
•Изключителен толерантност към ниско рН и повишени нива на SO2
•Силни ферментативни способности при тежки условия за проблемни бели вина
•Ниско продуциране на летливи киселини

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 19:22 
Аватар

velev71 написа:
Благодаря, че се интерсувате и споделяте мнения!
1. парите не ги мислете... приеми че бактериите са подарък за да не се обременяваш!
2. за каква НЕ суфитирана мъст става въпрос? Всички вина са сулфитицирани преди старта на ферментацията!
Аки става дума за второ суфитициране, приемам съвети, казвайте кога, къде и как!
3.захарността беше 23процента на червените и 20 на шардонето! За каква ниска захарност става въпрос?
4. Ок, PH е НЕ ясно, но чак пък кисело вино... просто малко ми киселееше преди 10 дена, ама вече на вкус е ок!
5. Високи температури??? Аз така или иначе няма да повлия на температурата на мазето, тя си е постоянна- 18градуса, може и да падне на 17....
И обобщено как така няма НИКАВИ условия за малолактични бактерии?
Ок, ако захарността е ОСНОВНО условие, то захарност няма и на 5 ден след бурната ферметация!

А за посятите със ЗАКЪСНЕНИЕ бактерии Viniflora CH35 пише следното:
Основни характеристики

Тази култура е избрана поради своите изключителни характеристики и способност да провежда малолактична ферментация в червени и някои проблемни бели вина. Този щам се представя много добре в розови и бели вина, а също се използва много успешно и в червените вина. Сред характеристиките на Viniflora CH35 са:
•Директно посяване във виното
•Големият брой активни клетки, които осигуряват по-бърз старт на ферментацията
•Високо ниво на микробиологична чистота
•Изключителен толерантност към ниско рН и повишени нива на SO2
•Силни ферментативни способности при тежки условия за проблемни бели вина
•Ниско продуциране на летливи киселини

Виж сега,ще ти споделя моето мнение!
1.За сулфитиране нищо не си споменал-според мен това е от голямо значение!Ти сам сподели за кисело винце-аз все пак не съм го дегустирал!За захарност си споделил 22-23 за мерлото и мавруда-СПОРЕД МЕН това е ниска захарност/още повече зависи от захаромер,околна температура/!Според мен имаш добри условия за ЯМКФ-според някои автори бактерии могат да се посеят след алкохолната ферментация!Ако рН то е оптимално,предполагам със серния няма да имаш проблеми,алкохола ти е в норма и поддържаш подходяща температура-ще имаш добри условия!Аз имах опасения за процесите до този момент,но щом си сулфитирал първоначално и ферментацията ти е протекла до край,щом си сложил бактериите-поддържай оптималната
температура и никакъв кислород!И дано се похвалиш в най-скоро време с едно прекрасно винце!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 23:12 
Аватар

Със сигурност ще споделя за резултата от малолактичните бактерии!
Човек цял живот се учи, за това и споделям и търся мнение на можещите и знаещите тук!
И ако някой е стабилизирал бяло и червено вино, след съзряването му, да пише!
Как , с какво и кога...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 15:26 
Аватар

Защо се свързва ЯМКФ със захарността, на какъвто и да е етап от алкохолната ферментация ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 19:29 
Аватар

Явно на малолактичните бактерии за ЯМКФ им трябва и малко захарност.... ИЛИ?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София