Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2016, 07:54 
Аватар

Местожителство: София / Ивайловград
Началната захарност съм сигурен, че съм я измерил точно. Захарното съдържание го меря с Ареометър с термометър, като следя в таблиците и така.
Ама лошото е, че в таблиците има относителна плътност до 1050, а доколкото четох тук, бактериите за ЯМКФ трябва да сложа при доста по-ниска захарност.
Затова и занесох уж да ми измерят, ама. pH-то също го меря сам, като предварително си калибрирам уреда.

Казал съм на баща ми, днес да сложи бактериите за ЯМКФ, пък каквото сабя и вино покажат :megagrin:

С това меря към момента, ама май ще купувам и рефрактометър, и т.н. И май ще трябва да чета още доста, че явно на учили за винари не може да се вярва :(
Туй под уредите за измерване е част от бялото винце за лятото :megagrin: Капака за бидона съм го залепил с широк изолирбанд да не влиза кислород :sauf:
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2016, 14:33 
Аватар

А да попитам и аз нещо глупаво че миналата година пропуснах да правя вино и таз годиха се изсилих с 460 кг мерло, каберне мавруд. Бурната ферментация премина, останаха някакви 3-4% захарност и го налях в бурето, което е около 160л и още 60 литра в туби от минерална вода, всичко е на самоток, без пресоване.
Притесняваме обаче факта че го оставих на над 25% захарност при стартиране на БФ. След като го докарах смляно от борсата, веднага реших да измеря захарноста и с изненада гледам че захаромера показва малко под 20% и се отчаях. Отивам до магазина и взимам 10кг захар и слагам три кг на единия бидон, понеже кашата е разположена в два бидона по 200кг, и очаквам захарноста да се повиши в единия бидон с 2-3%, обаче ядец, същия показател. Тогава се усъмних в захаромера и отидох до железарията и взех един български за 5лв със скала до 30% който като го сложих в мензурата показа 27%. И след това сложих малко вода до 25% и повече не посмях че вече не знам на кой господ да се кръстя.
Та въпросът ми беше кога почва тихата ферментация и кога се слагат дрождите за ЯМКФ. И дали тези 3-4% захарност които останаха не са остатъчна захар която се е получила от стартирането на БФ с по голяма захарност или да не се притеснявам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 09:20 
Аватар

Относно храната за бактерии за ЯМКФ вижте какво намерих.

Bactiv-Aid е храна за бактериите, които провеждат ябълчно млечно-киселата ферментация и е смес от натурални съставки, специално селектирани, за да подобрят условията, необходими за техния растеж. Bactiv-aid осигурява нужното количество хранителни вещества за бактериите и оптимизира условията на растеж, което от своя страна спомага за протичане на една бърза и успешна ябълчно млечно-кисела ферментация без негативни ефекти върху аромата и вкуса на виното.
Препоръчва се Bactiv-Aid да се използва във всички вина, засяти с Винифлора® CH16, Винифлора® CH35 и Винифлора® Oenos. Добавянето на Bactiv-Aid ще осигури една бърза и чиста ябълчно млечно-кисела ферментация в повечето вина. Като добавите Bactiv-aid ще намалите времето, необходимо за протичането на ябълчно млечно-киселата ферментация с до 40%. За да се постигнат пълните ползи от добавянето на Bactiv-aid, продуктът трябва винаги да се добавя по време на засяването със съответните бактерии.
Bactiv-aid особено се препоръчва, ако Вашето вино има някои от следните характеристики:
· Виното има незадоволителни физични параметри като високи нива на алкохол или ниско рН
· Виното има проблеми при протичането на ябълчно млечно-киселата ферментация
· Алкохолната ферментация във виното е приключила преди повече от 14 дни
· Ако виното е получено от сорт, който обикновено има проблеми при протичането на ябълчно млечно-киселата ферментация като Мерло например.

От http://www.zakvaski.bg/bg/productcategories/malolaktichni-bakterii-vino

Проблема е, че най-малката опаковка е за 2500 л. и струва около 40 лв без ддс.
Та за следващия сезон може да се организираме да си я разделим.... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 10:06 

Местожителство: София
Хич няма да си я делим)))даже няма да стигне :megagrin:
Благодаря за сайта!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 11:15 
Аватар

Здравейте, Интересува ме как да установя дали ЯМКФ е завършила и е време да откаля виното.
Мерло от Старозагорския регион, 200 кг, сулфитираната каша докарах до 23% захарност, с дрождите престоя 9 дни с потопена шапка, после пресовах, изчаках да премине бурната ферментация, отделих утайката и от тогава, вече 22 дни, стои в неръждаем съд с плаващ капак без достъп на въздух. Не съм слагал бактерии. Темпратурата в мазето е 15 градуса, но загрявам виното периодично и поддържам 17-22 градуса. Чувствам, че вкусово се променя, но не знам как да преценя, че е завършила ЯМКФ и е време да отделя отново утайката. Моля за съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 11:28 

Свали от утайка първо.Ако усещаш,че все още текът слаби процеси-просто не прави нищо.
До колкото си спомням мерлото по-трудно развива спонтанна ЯМКФ.
Остави го да почива така 20тина дена....после бистри, сулфитирай ,охлаждай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 16:05 
Аватар

Благодаря, ilu6a, за мерлото и аз четох някъде, ама вече е късно, ще изчакам и опитвам. Впрочем с колко серниста киселина да стабилизирам накрая (120 литра вино)?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 22:38 

Аз бих сложил 30-40ммл серниста на тези 120л

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2016, 20:12 
Аватар

Вече месец откакто отделих утайката, сложих калиев метабисулфит 5г/100 л., виното е бистро, видимо винефикацията е завършила. НО все още има кисел привкус, определено не е на оцет, усеща се само в гърлото. Направих тест с чаша вино оставена 24 ч. на стайна температура - няма промяна в бистротата и вкуса. Въпросът ми е: как да разбера дали е преминала ЯМКФ (четох, че е възможно изобщо да не започне), може ли нещо да се направи на този етап?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2016, 21:38 

Как ги определяте тези кисели вкусове?
Сравни ли го с някое друго-от ценови клас 10-14лв,измери ли Рн поне?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2016, 08:47 
Аватар

Местожителство: Чавдар
Бистрене със студ,и последващо размразяване и откаляване-също върши чудесна работа :thumbs1: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2016, 22:25 
Аватар

pH 3,25, измерено в лаборатория (явно трябва да си купя рН-метър). Ще изчакам до Коледа, дано намалее киселинноста. Иначе си е бистро виното вече. Един път го откалявах, сега пак ли? (Благодарен съм за съветите, все още се уча и имам голям мерак да направя хубаво вино, което да затворя в бутилки за след 2-3 години... ;) )

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6

Часова зона: Европа/София