Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 14:18 
Аватар

Продължавам с историята от преди няколко дни. Захарността в бъчвата е паднала до 7%, ферментацията чувствително се е забавила, а в трите бутилки по 11л. от минерална вода е около 2-3%, по данни на дядото. Възможно ли е тази разлика да се дължи на обстоятелството, че виното в тубите всъщност представлява последните литри на отточения самоток, които може би са с повече утайка, а оттам и някакви хранителни вещества? Така си мисля, понеже още от самото начало, когато добавях дрождите на Ванков, миришеше зверски на мая, а и продължава да мирише, тоест сигурно им липсва азот или нещо друго, въпреки че съм добавил в началото активатор на Dynastart. Сега казах на дядото да погледне дали на дъното на тубите има утайка, и да преточи в нови чисти туби, които ще оставя да поседят още 2 седмици на клапан. Обаче при бъчвата нещата май няма да се получат, щото застудява. Аз ще се прибера след 10тина дни и се чудя, ако все още има признаци на ферментация в бъчвата, дали да добавя някакъв активатор или ДАФ, да топля и да чакам, или да сложа и дрожди за трудна ферментация Fermactive? Гроздето беше да припомня със захарност поне 27%, то затова май и не става вече толкова време (заложено е за бурна на 25 септември).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 15:13 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Измери температурата с термометър вътре в бурето (или като извадиш малко вино).
Ако е под 18гр. стопляй и пак чакай и пак стопляй и така докато приключи.
Вземи и едни дрожди FCD че са с по-ниска долна температура или BO213 и един активатор . Това за всеки случай.
Ако прецениш че има нужда - слагай и дрождите и активатора, прочети как се рестартира спряла ферментация. (По малко ще добавяш от виното на един два пъти в една кофа докато се разбеснеят дрождите и после ще влееш при другото което своевременно си стоплил)
Поръчай си дрождите и активатора от сайта на Фланкер vinarko.com
Ако не ги вложиш - напролет може да ги ползваш за ракия от джанки или друго каквото правиш - ще свършат добра работа и ще имаш повече ракия отколкото с дивите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 10:56 
Аватар

Продължавам да споделям... Към 03.11.2012г. се прибрах на село и веднага премерих захарността и температурата на "полувиното". Оказа се, че и в бъчвата, и в тубите захарността е по 7%, а не както ми беше казал дядото. Температурата в бъчвата беше около 16гр. Ферментацията беше почти спряла, едва се чуваха да препукват балончета. Този път обаче се бях подготвил - Fermactiv FCD, отново Dynastart и Fermactive Activateur. Направих следното - източих цялата бъчва на тънка струйка върху дъска за да се обагати с кислород течността и да се отдели въгл. диоксид. Махнах утайката (около 15тина литра) и вместо да я хвърля я "подарих" на дядото. Измих бъчвата с вряла вода и калциев карбонат, след това с хладка, със студена, изчаках да се отцеди запалих вътре две серни таблетки и я затапих. Загрях 60л. до около 42 - 43 гр., смесих ги с общото количество което се загря до около 21-22гр., и добавих рехидратираните дрожди и активаторите, като спазих с изключителна прецизност указанията във vinarko за възобновяване на спряла ферментация. Сложих воден клапан и зачаках. На другия ден отидох да видя какво става - клапанът избълбукваше на около 2мин. След това се прибрах към София. След ден звъня на дядото и питам как е положението - въобще не излизали балончета и той махнал клапана - вътре в бъчвата обаче имало слаба ферментация. Направо ми призля и го отписах, повече нямаше какво да направя. Минаха още два дни и дядото звъни - започнало яко да ферментира на около 3 сек. клапанът избълбуквал. И така вече трети ден. За първите два дни захарността паднала на 5%, след това му казах да не пипа нищо и да гледа само клапана. Иначе на останалите три туби не сложих нови дрожди, но ги прибрах на топло в апартамента в София на постоянна темп. от 21гр. За десетина дни захарността падна с около 2% на 5%. И тъй с мойто винце, за Нова година май ще стане :D
П.С. Виното е с хубав цвят, има приятен аромат, не е газирано, и вече няма миризма на сероводород, но си е сладко и не става за пиене. Радвам се поне, че е здраво и не се е повредило за толкова време от залагането на 25.09.2012г.
Благодаря на всички за съветите и до скоро!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 17:47 
Аватар

Здравейте! Досега не съм писал във форума, но вече се престраших. Случи ми се следното нещо. Виното се избистри, няма никаква ферментация, но в една от бъчвите е сладко, газирано и има дъх на сяра. Гроздето е липа, а на места му викат нохан. Брано на 15.09.2012 г., ронено от чепките с 24% захарност. Сложих от дрождите на инж. Ванков за червено вино и след седмица източих и налях в бъчвите. В другите две бъчви си стана нормално ароматно вино.
Ако пак възобновя ферментацията с дрожди и активатор дали ще се получи нещо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 19:28 

Местожителство: София
да ще се получи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 22:39 
Аватар

Благодаря за отговора. А понеже досега не ми се е случвало да предизвиквам повторна ферментация, кога трябва да сложа активатора още с рехидратирането на дрождите ли, понеже на опаковката му пише, че се разтваря в литър вода?
Купих такива дрожди

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 22:56 
Аватар

lambri написа:
Горчивка, рестартирането на ферментация с 12 алкохол е нещо което не че е невъзможно, но си иска да му се отдели малко време. Преди да започнеш рестарта трябва да отделиш малък обем който ще ползваш за рестартиране и чийто алкохол трябва да се коригира до 8....хммм става малко сложно така че:

http://ekohran.com/imgpool/file1315064987.pdf

дано това да ти помогне!

Не става ясно какъв точно ти е случая, но се съобрази с това!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 08:21 
Аватар

Ще опитам да разясня малко повече. Виното във въпросната бъчва е около 160 л. с дъх на сяра или сероводород както го наричат, бистро, газирано и сладко. Нямах захаромер в себе си, когато бях там (и аз както повечето хора не живея постоянно там, където правя виното) и не съм мерил колко е процентното съдържание на захари. Алкохолното нямам с какво да измеря.
Няма как и да се поддържа еднаква температура в помещението. Та да речем, че сложа дрожди за повторна ферментация дали ще има някакъв ефект или ще разваля виното още повече. То така и така не става за пиене, но има ли смисъл изобщо да се занимавам с претакане и посявка на дрожди и т.н.?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 09:05 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Тия дрожди са на Ванков - малко са бавни, а за рестартиране на спряла ферментация само може да се надяваме да станат.
Активаторът е минералната храна за дрождите.
Слагаш го в обема вино или мъст както е там. Малка част от него може да ползваш по следния начин :
1. Сипваш дрождите в чаша с топла вода около 30 гр. (да я усещаш хладка на ръката, не да е по-топла)
2. Докато чакаш да минат 10-15 мин. вадиш една кофа от виното и я стопляш пак до 30гр., в нещо друго сипваш 2-3л. от виното + съдържанието на чашата + малко активатор (на върха на лъжицата). Чакаш да шупнат и ги ливваш в кофата с останалото вино.
3. След още час-два шупва и в кофата и го изливаш при другото вино, което междувременно си затоплил някак до поне 20-25гр.
4. Завиваш с черги,шуби, найлони, вата , каквото имаш и се надяваш да не падне бързо температурата.

Замирисало е на сероводород защото са измрели дрождите поради липса на минерали, поради прекалено бурна начална ферментация последвана от бързо застудяване и т.н.
За да се оттървеш от този мирис, първо откали виното - калта е тази която генерира миризмата.
После рестартирай ферментацията както писах и след една две седмици - пак откаляване.
Докато чакаш да доферментира не е лошо да следиш и ако може да контролираш температурата.
Хвани някой който да вади по една кофа на ден, да я стопля на 35-40 гр. и да я връща обратно.
Иначе след няколко дена ферментацията пак ще спре. Дрождите на Ванков не са толерантни на ниски температури - под 15 гр. няма да ферментират.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 14:33 
Аватар

Благодаря за съветите. Това с поддържането на еднаква температура е проблем, както и всекидневното затопляне на кофа вино, но съветите са много ценни и ще ги запомня. Все пак ще опитам да реактивирам ферментацията пък каквото стане. Вече ме е яд, че си взех отпуск като беряхме лозята, а не сега, когато най-много ми се налага. Ще пиша след време за резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 15:04 
Аватар

Местожителство: Варна
star6inkata написа:
Благодаря за отговора. А понеже досега не ми се е случвало да предизвиквам повторна ферментация, кога трябва да сложа активатора още с рехидратирането на дрождите ли, понеже на опаковката му пише, че се разтваря в литър вода?
Купих такива дрожди

Тези дрожди на Ванков два пъти ги използвам-миналата година за прекъснала ферментация на бяло вино,тази година за начална на мерло.При мен работиха нормално.
За бялото-самоток при 5 захарност по захаромер доферментира за 2 седмици,но през 24 часа пусках в бидона 10л бутилка с топла вода.
Мерлото без чепки с люспи премина бурната за 8/10 дни.
И в двата случая съм слагал активатор/храна за дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 17:14 
Аватар

То аз да имах възможност да съм на място където са бъчвите изобщо нямаше да му мисля ама ще взема преди да сложа дрождите да внеса бурето вътре в къщата и тогава да налея виното. Стайната температура все ще е по-висока от външната.

Днес купих и един нагревател за аквариум 100 вата и утре отивам на село да съживявам виното, че то хората вече го изпиха пък аз още му бая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2012, 21:35 
Аватар

За моя радост, когато отидох на село виното в бурето лекичко шуптеше. От високите температури през седмицата ферментацията явно се е възобновила. Отточих, измих бъчвата, налях отново виното и сложих един нагревател за аквариум 100 вата. На следващата сутрин тихата ферментация продължаваше и не сложих дрождите. Вчера се прибрах, но оставих нагревателчето да работи, че гледам дават застудяване. В почивните дни пак ще прескоча да видя какво става и дано всичко да е наред.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София