Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2012, 22:34 
Аватар

Благодаря ilu6a - това също не знаех.

Захаромера ми е до скала 5 % - дали ще хване нещо сега. Сега след разреждането не съм пробвал да меря, НО преди това удряше дъното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 17:29 
Аватар

Моето начинание се оказа пълен провал.

Отсъствах за уикенда и днес реших да надникна кво става в бидона и като отворих - :shock: САГА.

Направо тръпки ме побиха. Ясно ми бе, че няма и помен от тиха ферментация. Напълних едно шише и отидох до въпросната лаборатория където ми замериха алкохол 12.16% и захарност 6.6 brix.
Не стига, че си разредих винцето с 9.5 л вода, ами и все още има остатъчна захарност.

От лабораторията ми дадоха таблета SO2 и 20 гр. танин за 100 литра вино. Да ги вложа и затворя и след 2 седмици щяло да бъде готово за пиене.

Аз лично не искам да коментирам препоръчването от лабораторията, НО някой има какво да добави със сигурност ще го изслушам.

Въпроса ми е какво да правя от тук нататък. Дали е възможно влагане на дрожид за трудна ферментация /или е вечо късно/, има ли друг вариант или да следвам стъпките посочени ми от лабораторията и да действам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 18:05 

Интересна работа. Къде се намира тази лаборатория?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 18:06 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, не разбрах - това САГА - от сага - като приказка ли е или като турцизма СЪГЪ - бяла пелена по виното ?
Ако е последното - имаш признаци на цветясване или вкисване.
Разреждането с вода без други мерки не знам какво щеше да помогне - но явно не е помогнало. Сега пък след таблетката серен двуокис и дрожди живи няма, но хубавото е че и оцетните бактерии би трябвало да са избити.
Май няма какво да го мъчиш повече - колкото - толкова. Преточи го без да влезе тази пелена и тогава слагай таблетката ако не си я хакнал още.
Ако все още сладни - след операцията с таблетката - като поизчакаш да се отдели серния двуокис може да посееш с дрожди за трудна ферментация и активатор и да се молиш да доферментират. А температурата как е ? И дали ще може да се поддържа още седмица ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 18:26 
Аватар

Извинявам се за правописа, но наистина не знаех, че се пише СЪГЪ - да точно това е.
Имам около 10-на петна с диаметър 10-20 Фи СЪГЪ.

Таблетата все още не съм я сложил - исках първо да се посъветвам с вас.

Има все още лека сладнееща жилка, без кисела /на съпругата и харесва/, но 6.6 brix показва наличието на остатъчна захарност.

Въпроса ми е дали трябва при тази ситуация със СЪГЪ-та да опитвам със дрожди за трудна ферментация имайки в предвид дали ще се запази здраво вино или както казвате "колкото-толкова" и да му слагам хапчето и танина и след 2 седм. да го почвам.

Относно температурата - към момента е около 18 гр. на помещението. Предполагам, че около седмица ще може да се поддържа около тази или поне 15 гр. имайки предвид задържането на външните температури 8-20 гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 18:35 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами преточи го без пелената и без утайката.
Сложи таблетката (за танина не мога да дам акъл, защото не знам).
Мисли една нощ и ако решиш - бори го с дрожди, пък ако решиш - пий го и не се занимавай, особено ако не си до него да го наблюдаваш постоянно и да го стоплиш.
Падането на температурите ще намали риска от цветясване или вкисване. А изпиването - най-много ще му помогне.
Просто трябваше предния път да сложиш дрожди за трудна ферментация и активатор без да разреждаш. А най-добре за догодина - сулфитиране, посяване с дрожди от пакетче и никаква вода.
Най-добрият консервант срещу вкисването е силният алкохол и да няма никаква захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 20:13 
Аватар

Благодаря!

Действам. Ще видим какво ще източа след 2 седмици.

Хубава вечер на всички. Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 22:20 

Местожителство: София
Пишем, пишем,а после вземеш и направиш това което те е посъветвала "лабораторията"
Цялата работа е омазана...вземи го свари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 10:17 

ilu6a написа:
Пишем, пишем,а после вземеш и направиш това което те е посъветвала "лабораторията"
Цялата работа е омазана...вземи го свари.

:2thumbs: както се казва "какъв смисъла, като няма значение"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 20:22 
Аватар

+1

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 21:40 
Аватар

Колеги не че искам да се оправдавам, НО нямаше как да изпълня вашите пръпоръки и до колкото се сещам не съм отправял обвинения или упреци към вас. Далеч съм от тази мисъл и знам, че темперамента Ви е за мое добро.

Всичко съм си го записал за моя сметка. Няма да го сваря - ще го пия доде ми дойде ума/ама ще стане по-зле/ за да си взема поука.

ПП. Даже поисках и извинения ако това е важно за припомняне.

Хубава вечер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 22:00 

Местожителство: София
Няма сръдня(аххх тоя Шрек :lachtot: )... :D само констатирах...извинявай ако съм прозвучал рязко ..не съм искал да прозвучи грубо..ъъъ много :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 09:27 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Щом ще го пиеш, започвай, че щом цветясва алкохола започва да се разгражда до вода и СО2 и с времето намалява, та няма да имаш напиване :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часова зона: Европа/София