Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 12:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 19:24 
Аватар

И така да започна от начало:
Купих 100кг. каберне и около 35кг. мискет,които ми ги смляха,отнесох си ги вкъщи и в бидона имах около 100л. мъст-24,6%захарност,която сулфитирах с 2мг/л-6% серниста киселина.Изчаках около 12 часа и сложих дрождите,които бях активирал по време на сулфитирането .Сложих 4л.глюкозо-фруктозен сироп с презумцията,че виното ще стане по силно и с някаква остатъчна захарност,защото жената го харесва по-сладко.11 дни след като заложих виното имах брикс 10,70 и киселинност 0,708.За 4 дни брикс-а беше паднал с 1 еденица и реших,че бурната ферментация е стихнала.Ще го вадя(викам си аз),да го слагам на воден клапан.
Обаче не било толкова просто.Още от самото начало допуснах грешка,че вместо да потопя шапката с нещо реших да го бъркам по 3 пъти на ден.Като тръгнах да го вадя с маркуч на самоток,както съм чувал,че се прави,от единия бидон просто го прехвърлих в другия в същия вид,нямаше утайка нямаше плаваща шапка,нищо. Една боза.Хванах си голяма беля,първо реших да го прецедя през тензух,ама не-веднага се запушиха порите.После намерих една цедка,ама и с нея не стана,най-накрая намерих едно сито и за около 3 часа го прецедих.Сега имам 80л. нещо,което прилича на боза и половин бидон с изтискани люспи и семена,на които сложих 24 литра глюкозо-фруктозен сироп и долях до около 100л за второ вино(не,че първото стана,ама мерак да му се не види).Та въпроса ми е какво да правя бозата?На воден клапан ли или нещо др.?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 19:53 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Какви бяха дрождите ?
Как точно ги активира, че нещо подозирам че си ги уморил.
Колко е сега температурата в бидона с бозата.
Другото ще ферментира, не се безпокой.
Не мога да разбера защо му викаш боза - гъсто ли ли е или е мътно, защото е нормално да е мътно докато ферментира.
Дрождите ти дали са високоалкохолни ?
Щото на 24% захарност ти си сложил още захар във вид на глюкоза.
Снимай ако можеш "бозата", и гледай да е над 20гр. температурата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 20:43 
Аватар

Ами точно боза е,гъсто и мътно все едно съм източил кръвта на едно прасе в бидона.Дрождите са купени от селскостопански магазин на Женския пазар в София,на пликчето пишеше,че са за червени вина и ракия,че са опаковани от незнам си кой и че са произведени в европейския съюз.Активирах ги като сложих в 1л. хладка вода 200гр. глюкозо-фруктозен сироп и престояха така 12 часа.След 24 часа ферментацията беше като ураган,след 48 ч. брикса беше паднал с 10 единици.Бидона беше на остъклен балкон,като се има предвид,
че времето беше топло и под 20 градуса едва ли е било.Сега бозата е на топло в банята,където е около 24 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 23:09 
Аватар

Ми грешка нямаш, колко показва сега захаромера ?
И според тебе дали протича ферментация ?
Ако не протича - я удари едно органолептично замерване на пеха - с език - дали не е много кисело.
Ако протича - чакай да свърши ...
Ако дрождите са ти на Ванков - ще чакаш доста, аз миналата година ги ползвах и пих вино след месец, но стана много добро.
Т.е. бавни са,ама си бачкат.
Сравни показанията на захаромера за два три дена разлика - има ли спадане, значи има ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 23:35 
Аватар

Според мен има ферментация,ама не знам как да продължа.Тая боза дали ще се фрагментира или..?За брикса ще пиша в понеделник,че тогава съм на работа и там го меря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012, 10:40 
Аватар

"Този свят е пълен със сарказми,хем се дразни,хем се празни"
Поради что слагаш допълнително захари и то глюкоза,която е със стабилизатори против ферментация? Каква е тая мода да се слагат дрожди в прясно грозде? Единственото правилно нещо е това дето си бъркал,но високата захарност+дрожди +глюкоза е = каша без ферментация! Какво му трябва на домашното вино: чист съд,24-25 захарност,малко серниста и бъркане по мин.2 пъти на ден с много любов! И ако искаш да има блага жила го изваждаш на 13ден при,което минава през меден съд и отива в буренцето да втасва! Сега си намери една кофа джибри от комшията на,който виното още ври ,слагай ги вътре и доливай по малко водица до като му върнеш душицата да заври!

ПП. и как от 100кила каберне и 30кила мискет измъкна 100 литра мъст ???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012, 14:06 
Аватар

Днес съм малко обнадежден,защото "бозата" се е разделила на 2 слоя,отгоре е почти бистро около 40% от обема,а втория слой си е пак "боза",но има ферментация и то не слаба.Запечатах бидона със силикон на капака и сложих воден клапан пък ще видим.Второто вино има изразена начална ферментация,като се има предвид,че още не са минали и 24ч.,предполагам ще е доста бурна и между другото не изглежда никак лошо(има си и цвят и мирис).Това,което съм сложил е HFCS-55(фруктозо-глюкозен сироп получен от царевица),с гарантиран произход без никакви примеси.Както писах от 135 кг.грозде,в момента имам 80л. бидон с "боза" и сигурно 15 кг. семки и люспи заложени за втори път,вода не съм доливал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2012, 01:29 

Местожителство: София
Виноградец написа:
"Този свят е пълен със сарказми,хем се дразни,хем се празни"
Поради что слагаш допълнително захари и то глюкоза,която е със стабилизатори против ферментация? Каква е тая мода да се слагат дрожди в прясно грозде? Единственото правилно нещо е това дето си бъркал,но високата захарност+дрожди +глюкоза е = каша без ферментация! Какво му трябва на домашното вино: чист съд,24-25 захарност,малко серниста и бъркане по мин.2 пъти на ден с много любов! И ако искаш да има блага жила го изваждаш на 13ден при,което минава през меден съд и отива в буренцето да втасва! Сега си намери една кофа джибри от комшията на,който виното още ври ,слагай ги вътре и доливай по малко водица до като му върнеш душицата да заври!

ПП. и как от 100кила каберне и 30кила мискет измъкна 100 литра мъст ???

Извинявай...но твърденията ти биха били добри преди 120г...душици..мед...вода...
Тук правим неща различни от на баба и дЕдо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2012, 18:59 
Аватар

:klatsch:
Така е.
Технологията на виното поне в общи линии е много проста.
И немога да разбера защо не вземат хората да я научат и да не правят грешки, за които после да пишат "Абе аз знам че не направих добре, ама вие помогнете".
За червено вино:
1.Ронкане и мачкане.
2.Сулфитиране.
3.След 2часа посяване с дрожди купени за конкретното грозде и вино. (активатор също)
4.Поддържане на температура и хигиена.
5. Оттакане на 5-6-7-8-9.. ден според конкретната ситуация.
6. Тиха ферментация в съд с воден клапан. И пак поддържане на температура и хигиена.
7. Откаляване с претакане, пак откаляване с претакане.
8. Бистрене със студ и/или бентонит.
9. Преди бутилиране - сулфитиране с малка доза, бутилиране.
10. Отлежаване докато свърши.

Туй то, няма тън мън, няма псевдохимии - така го правят хората по света, пък който иска бабини и дедови рецепти - да си кара по тях, ама после да не вика "помогнете"
Щото - вижте подписа на админа :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2012, 19:59 
Аватар

И така:В събота откалих въпросната боза,която толкова ме беше изплашила(вижте първия пост от темата).Извадих 40л.вино,което е чудно(не,че е мое и ми е първо),много наситен почти черен цвят,приятен аромат,добро на вкус без да киселее и изключително силно,само още малко може да се избистри от студа. Много съм щастлив и горд с постигнатото(дегустирах вече няколко домашни вина,ама бледнеят в сравнение с моето).Второто вино излезна около 60л. и то не е лошо(по-лекичко,но с добър аромат,цвят и вкус).С него имах малко проблем,защото,както беше тръгнала ферментацията и спря.Поръчах Thiazote,Активатор Fermactive и винени дрожди Actiflore BO213 и нещата се оправиха.Сега имам 50л.кал(без люспи и семки) и се чудя дали ще пусне ракия.
П.П.Още същата вечер злоупотребих много лошо,изпих литър и нещо и изведнъж така се отрязах,че не знаех къде се намирам,като станах от масата паднах и си ударих главата в един ръб :wallbash: ,като шурна една кръв.Падах,ставах,бърсах се,мих се :saufen: и след като реших,че е спряла кръвта си легнах.Като станах на другия ден и се погледнах ми стана лошо-засъхнала кръв по челото,възглавницата все едно,че съм клал прасе :lol: .Добре,че жената не ме видя. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София