Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 23:21 
Аватар

Здравейте,
ще пусна темата тук ако модераторите преценят да я преместят.
За втори път правя вино и за първи път по технология на винопроизводството ако може така да се каже :)
Сложих един бидон мерло и един бидон каберне. И двата сорта грозде са от един масив със захарност 25 %
Мерлото не го сулфитирах и го оставих на дивите дрожди, на кабернето направих посадка ЧКД, "Зимафлор ЕФХИКС-10" след сулфитиране и изчакване 3 часа.
Кабернето направи шапка и завря бурно още на сутринта, 8 часа след посаждането на дрождите. Мерлото имаше 4 дни аванс защото беше сложено по-рано през седмицата и завря бурно 12-14 часа след кабернето.
На 13-я ден оттаках виното от джибрите преместих го в бидончета, на които направих клапани с маркуч и шише вода. На 14-я ден взех проби от двете вина и рефрактомера показа 7.5 % за мерлото и 6% за кабернето... ЧКД вече водеха с една крачка !

Ето резултатите от днес на 20 тия ден от началото :

Каберне (ЧКД): алкохол - 14.4% об ; Захар - 2.2 г/л ; т.к. - 6.9 г/л

Мерло : алкохол - 14.0% об ; Захар - 3.8 г/л ; т.к. - 6.3 г/л

Мисля че момента идеален за посаждане на малолактичните бактерии, остава само температурата в мазето, която е 16 градуса и май съм малко на ръба.
Вече съм ги сложил, след 9 дни ще направя отново изследване на двете вина и вероятно след това ако всичко е наред ще пристъпя към сулфитиране и избистряне.
На повърхността на бидона с каберне има нещо като мазно петно съвсем лекичко е четох че това са първите симптоми на вкисването незнам дали имам повод да се притеснявам при стойностите към момента от това, но се надявам да не....

Много е интересно като цяло ... :)

Поздрави!

ПП
Специални благодарности за консултациите и учебните материали!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 23:31 
Аватар

Опа..... :wallbash: 2.2 г/л захар не е 2 % май момента за посаждане на бактериите е подминат :( колко грама захар се събират в един литър ...?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 23:34 

Местожителство: София
с такъв алкохол няма какво да мислиш за ацетобактерите....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 16:41 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ровейки за инфо относно едни дрожди Ред Стар (Ферментис) попаднах на интересна информация относно връзката между захарност по Брикс (това което ние лаиците наричаме просто захарност) , мярката г/литър захари и съответно коефициента на преобразуване на въпросните дрожди на Ред Стар - които между другото са подходящи за мерло, каберне и сира от захари към алкохол в обемни проценти (% alcohol by volume, или просто алкохолен градус)
http://www.fermentis.com/SHARED/DocProd_164132.pdf
В друг винарски сайт http://vinoenology.com/calculators/fermentation/ видях калкулатор за смятане от Брикс в гр./литър захарност.
И ето резултата :
За конкретните дрожди е дадено че имат нужда от 17.6гр./литър захари за да произведат 1% обемен алкохол.
Следователно за 10% алкохол им трябват 176гр./литър , а това прави почти точно 16.5% Брикс.
От там и 16.5% Брикс дават 10% алкохол.
Или коефициента с който трябва да умножим захарността, определена чрез захаромер или рефрактомер и да получим очаквания алкохол е :
10/16.5=0.61 приблизително

Именно тази стойност съм виждал да се споменава в руски сайт за алкохол, даже стигаща и до 0.64
Аз за себе си бях приел за реална 0.57-0.58 , което се базира на данните на няколко колеги които бяха така добри да споделят лабораторните си измервания на вината си.

Убеден съм че подобно тестване на ферментация на един и същ материал с диви и културни дрожди ще покаже значително спадане на въпросния коефициент при дивите.

А ето и как се получава от 176гр. захари в литър мъст - 16.5% захарност по Брикс :
Тази мярка гр.захар на литър мъст е нито масова , нито обемна, а Брикс е масова.
Следователно трябва да намерим колко гр. вода остават в този литър мъст в който знаем че има 176гр. захари.
Знаем че 1 кг. захар заема обем от 0.625л. (или иначе казано 1л. захар тежи 1.6кг.)
Тогава 176гр. захар са 0.11 л. и до 1 л. остава още 0.89 л. вода (която тежи точно толкова в кг. 0.89кг.)
И следва че този 1л. мъст тежи 0.176 + 0.89 = 1.066 кг. (което е и показанието на хидрометър в SG единици т.е. плътността на мъстта е = 1.066)
тогава за % Брикс се получава : 0.176/1.066=0.165 или 16.5%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 11:15 
Аватар

Аз съм слаб по математика ще ми сметнеш ли 25 % захарност колко грама на литър е за пресметнем разликата между работата на дивите и работата на ЧКД в моя случай ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 11:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
276.45 гр./литър ---> 25% Брикс
Няма нужда да се смята - на този линк има он-лайн калкулатор :
http://vinoenology.com/calculators/fermentation/

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ]