Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 13:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Ронкано или не?
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 23:55 
Аватар

Местожителство: Варна
За втора година правя вино от мерло и каберне 50/50. И двете години го слагам с чепките. Освен, че става по-грубо виното, което за мен не е недостатък, има ли нещо друго, което да прави разликата смущаваща! Има ли вредни вещества в чепките, които да се отделят във виното?

П.С. Благодарение и на споделено от вас тук във форума . . . Винцето миналата година, въпреки че превря бавно, стана страхотно. Тази година също се очертава да изпием 90 литра прекрасно червено винце!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 10:53 
Аватар

Местожителство: В.Търново
В чепките няма нищо полезно, няма и вредно (за хората).
Просто ако искаш качествено вино - махай ги, няма да загубиш нищо освен че са един добър дренаж при оттакане, но това да е кусура.
Ще спечелиш вкус, няма да е тръпчиво, стипчиво и още не знам си какви вкусове. На количество виното ще е пак толкова.
Не го мисли, ами ронкай.
А ако вече е смачкано с чепките - още по-лесно се махат - бъркаш вътре с ръце, вадиш чепките и ги отръскваш и така докато свършат.
Или поне не го дръж в джибрата много - колкото по-бързо се премести за тиха ферментация, толкова по-нежен вкус ще има.
Да не говорим че има мнения да се държи до Коледа, до Иванов ден, до незнам си коий ден - една седмица или 10 дена му стигат в джибрите - после отделно. По някое време да се откали и така ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 17:03 
Аватар

Ще използвам темата на колегата, ако позволи разбира се. ;)
Отдавна се каня да попитам за танина, и тъй като не намерих подходяща тема, все го отлагах. Преди няколко седмици, с един приятел се заразправяхме за това, кой как правил виното. Той сподели, че не махал чепките, и не вижда смисъл да ги маха - защо е нужно да добавя/купува танин, след като в тях се съдържа достатъчно. Разбира се, нямаше как да го конфронтирам, защото не бях подготвен по въпроса, а и след щателно търсене в форума не намерих отговор.
Някой би ли обяснил. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 17:26 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Танините от чепките и тези дето си ги купуваш не са еднакви, аз това знам.
А точния смисъл от добавяне на танин на вече готовото вино не мога да го коментирам. И то там е определен вид танин с определена цел.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 19:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Всичко на всичко в чепките няма много ценни неща: в тях има целулоза около 30%, която не е желателна; има хемицелулоза 10-12%, която е желана, има танини около 2-8%, захари около 10гр/кг, има органични киселини под формата на соли 4-12гр, които са нежелани, има азотни вещества, които са и желани и нежелани- по скоро можем и без тях, има вода, има и минерални вещества. Най-нежеланото което дават чепките е привкуса на "зелено" , които дават на виното. Танините от чепките не са най-големия проблем. Проблема с танините идва от това, че са два основни вида с няколко подвида и всеки се изполва в различен етап на винификация, с различна цел.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 19:58 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Към професионалното мнение на hellreiser искам да добавя че :
За ракия чепките дават един плодов дървесен привкус които е нежелан.
Не случайно има машинки за отделяне на чепките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 20:30 
Аватар

hellreiser написа:
Танините от чепките не са най-големия проблем. Проблема с танините идва от това, че са два основни вида с няколко подвида и всеки се изполва в различен етап на винификация, с различна цел.

В крайна сметка, достатъчно ли е да се ползват чепките или трябва да се добавя допълнително танин?
Двата основи вида танин, съдържа ли се в чепките или само единия от тях (или друго яче)? Ако се съдържа достатъчен ли е или трябва допълнително?
Опитвам се да получа отговор (ако може смлян) за да знам какво да отговоря на своя приятел. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 20:43 
Аватар

hellreiser написа:
Всичко на всичко в чепките няма много ценни неща: в тях има целулоза около 30%, която не е желателна; има хемицелулоза 10-12%, която е желана, има танини около 2-8%, захари около 10гр/кг, има органични киселини под формата на соли 4-12гр, които са нежелани, има азотни вещества, които са и желани и нежелани- по скоро можем и без тях, има вода, има и минерални вещества. Най-нежеланото което дават чепките е привкуса на "зелено" , които дават на виното. Танините от чепките не са най-големия проблем. Проблема с танините идва от това, че са два основни вида с няколко подвида и всеки се изполва в различен етап на винификация, с различна цел.

:respekt:

Да разбирам ли, че според теб чепките трябва да се отстранят!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 21:37 
Аватар

Местожителство: Пловдив
vinito, нуждата от отстраняване на чепките е установена сигурно преди стотици години и се спазва по цял свят, във всяка страна уважаваща своето винопроизводство, включително и в нашата ... въпреки че със самоуважението сме далеч назад. Щом вино от неронкано грозде ти се струва прекрасно, прави си го така. Вреда няма да си навлечеш, най-много да се отървеш от навлеци ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 19:42 
Аватар

vinito написа:
За втора година правя вино от мерло и каберне 50/50. И двете години го слагам с чепките. Освен, че става по-грубо виното, което за мен не е недостатък, има ли нещо друго, което да прави разликата смущаваща! Има ли вредни вещества в чепките, които да се отделят във виното?

Както си написал сам имаш дългогодишен стаж във винопроизводството (цели две години).
Щом така ти харесва прави го по твоя начин (нали си чувал приказката за вкуса, оная дето кучето си облизало ...). Тук хората се опитват да внесат известна изтънченост, ама ти си знаеш. Желая ти успех с начинанието производство на вино за домашно ползуване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 19:58 
Аватар

Само да добавя към мнението на Хелрейзър,който е споменал бегло че в чепките има вода, която допълнително влошава (разводнява) вкуса. Пък изтръпването на зъбите, небцето и езика, може да направи така че да не усетиш някои недостатъци ( за съжаление и повечето положителни вкусове) във виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 20:27 
Аватар

Flanker, благодаря за отговора, понеже съм абсолютен лаик във винопроизводството, в което не виждам нищо срамно, съм склонен да подобрявам всичко, постепенно всяка година. Ако знаеш само как започнах, ще ме заклеймите тук разбирачите във форума! Ако исках да си пия така винцето без значение какво става, нямаше да вися и да чета форума! :) Бъди сигурен, че ще се стремя към съвършенство дори и в домашни условия! ;)

Към idealist : Звучиш леко подигравателно, което не ми хареса! Това, че си харесвам виното, означава ли, че трябва да го правя така всяка година! Мисля, че с времето и опита ще успея да правя не само по-хубаво вино, но и ще възпитам у себе си и изтънчен вкус към тази божествена напитка!

Бъдете Здрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София