Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 16:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2008, 16:16 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Сложих 150 кг. грозде -мерло.24 захарност,вода не съм слагал. На двайстиа ден го отточих и го запечатих,с маркуче в буркан с вода.Сега направи точно 2 месеца,а все още е сладко. :oops: Има страхотен аромат и е бистро.Слагах му и печка да го топли. Възможно ли е да му е била висока захарноста и затова да е спряла ферментацията . Ако му сложа допълнитено вода,ще стартирам ли ферментация отново? :?: :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Дек 2008, 08:50 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Според мен захарността е била висока, но оттук насетне какво трябва да правиш не знам

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Дек 2008, 20:07 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
И при мен е почти същия случай,посъветваха ме да го преточвам т.е. да му вкарвам повече въздух.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: а
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2008, 11:35 

доколкото разбирам вината ви са сладки още,вода не се слага във вино/ако наистина е 24 захарноста трябва ло е тогава да я свалиш малко/ сега освен да го подгрееш/ източваш 10 литра и с бързовара до около 35 ,40 градуса/ изсипваш и изчакваш отново да се възбуди ферментацията. сега колко му е захарноста.
пробвай и пиши пак. анализ правил ли си алкохолният градус колко е.
и съдът да е пълен до горе. бъркането е добре но не винаги. подгрей и пиши дали има отново ферментация

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: а
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2008, 17:59 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
ika написа:
доколкото разбирам вината ви са сладки още,вода не се слага във вино/ако наистина е 24 захарноста трябва ло е тогава да я свалиш малко/ сега освен да го подгрееш/ източваш 10 литра и с бързовара до около 35 ,40 градуса/ изсипваш и изчакваш отново да се възбуди ферментацията. сега колко му е захарноста.
пробвай и пиши пак. анализ правил ли си алкохолният градус колко е.
и съдът да е пълен до горе. бъркането е добре но не винаги. подгрей и пиши дали има отново ферментация
В момента захарноста му е около 3-4.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: а
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2008, 19:56 

ами не му мисли ами подгрявай както ти казах и да се поднови ферментацията,това е голяма захарност за този етап. внимавай да не го прегрееш много до 40 градуса с бързоварчето и така.......дано преври. успех

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 11:05 
Аватар

Сложих на 30.09 почти като колегата 150 кг мерло с 25 захарност но се притеснявам да не се получи същия проблем. С вината нямам опит, това ми е втора година, миналата стана чудесно. Въпроса е колко вода да му долея сега за да не се чудя после какво да го правя и да го докарам до 24 процента? Вече му сложих към 3л но захарния процент не пада.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 11:45 

Местожителство: Казанлък
От 150 кг.грозде - 55% рандеман - 83 литра мъст
83л х 25% захар - 2075(20.75 кг захар )
Х литра х 23 % захар - 2075(20.75 кг захар)
2075/23 % = 90 литра
налични 83 - добавяш 7 литра вода

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 12:10 
Аватар

Благодаря за сметката и формулата. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 08:02 

Местожителство: Skala
mushmurok написа:
Сложих на 30.09 почти като колегата 150 кг мерло с 25 захарност но се притеснявам да не се получи същия проблем. С вината нямам опит, това ми е втора година, миналата стана чудесно. Въпроса е колко вода да му долея сега за да не се чудя после какво да го правя и да го докарам до 24 процента? Вече му сложих към 3л но захарния процент не пада.

Като правиш вино запомни следното: Бяло вино 21-22% максимум. Червено 22-23% Слагай вода и ще стане ама за догодина да си знаеш ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 21:53 
Аватар

keraca написа:
mushmurok написа:

Като правиш вино запомни следното: Бяло вино 21-22% максимум. Червено 22-23% Слагай вода и ще стане ама за догодина да си знаеш ;)

По-добре е да се сложи кисело(с малка захарност)грозде вместо вода,и аз имах същият проблем-не ножах да намеря кисело грозде.Догодина ще знам -да го бера по-рано. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2009, 14:00 

Местожителство: Montana
аз имам същия проблем с едно от самоточните бурета...грездето е мерло 24-25% ...без захар и вода и както ти казваш вече около 2 месеца и е сладко
дали ще е добре да му сложа лимонена киселина ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2009, 14:58 

Не слагайте вода във ширата.При такава захарност използвайте културни дрожди,те ще съумеят да довършат ферментацията-дивите дрожди при достигане на определен алк.% (около 8-9алк.%)престават да работят,докато има дрожди които могат да доведат ферментиращата мъст до 16-18алк.%-ето тези например
http://www.copper-alembic.com/products_ ... 19&lang=en
на бг пазара също се предлагат дрожди и то за определени сортове...
http://www.vinproekt.com/drozdi.htm#field5
Има и обикновени културни дрожди-т.е. дрожди на които не е написано до колко могат да докарат алк.съд. но пък могат да възбудят отново ферментация...,те се предлагат в повечето агроаптеки

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2009, 19:26 
Аватар

Jack Daniel'S написа:
аз имам същия проблем с едно от самоточните бурета...грездето е мерло 24-25% ...без захар и вода и както ти казваш вече около 2 месеца и е сладко
дали ще е добре да му сложа лимонена киселина ?!

Про самотока(сирак вино-без джибра) това си е нормално,макар че е било добре да сложиш дрожди.
Ще го пиеш след коледа.За лим. киселина не си и помисляй,винен сорт грозде си има достатъчно титруема киселинност,така че чакане му е майката. ;) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2009, 13:15 

Местожителство: Montana
не бързам за никаде,по начало не см по виното...обаче направих една простотия и ме беше страх че няма да преври,слажих му някаква добавка и е започнало отново да шуми(не се сещам за името й)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София