Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2012, 11:16 
Аватар

Ами ако не ти представлява непосилен труд, моля намери я :)
Аз имам това като информация но тази година аджамийската не съм мерил плътност, трябва да си набавя уреди за догодина.

. Колкото по-висока е температурата през време на ферментацията, толкова по-интензивно се извличат багрилните, дъбилните и другите вещества.
Установено е, че когато температурата, при която протича фермен¬тацията, е над 30°С, отделянето на виното трябва да се извърши при относителна плътност 1,050; когато температурата е над 25°С — при 1,040, а когато температурата е 16 - 20°С — при 1,030. При неблагопри¬ятни години и когато виното трябва да се остави да старее, задържането с твърдите части следва да бъде по-дълго, като отделянето на виното се извършва при относителна плътност 1,005 - 1,010.
Когато алкохолът в средата е над 7-9 об.%, приема се, че във виното има достатъчно екстрактни вещества и повече контакт с твърдите части не е необходим. Багрилните вещества започват да се уталват и тяхното количество започва да намалява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2012, 18:59 
Аватар

В подкрепа на горното мога да кажа, че тази година моето кабарне сувиньон не можах да го източа навреме, поради ангажименти и го направих на 13-я ден при плътност около 1,000 до 1,010 на различните бидони. В друга тема съм се оплаквал, че ми е малко тръпчиво виното, но 100 литра съм заложил в дъбова бъчва вече може би над месец и има осезателна разлика с другото, което е в стъклени съдове. Смятам, че трябва да се източва виното както пишат повечето колеги тук на около седмица, но наистина всичко зависи от ензими, дрожди, активатори, храна за дрожди и най-важно може би температурата. На мен не ми се е случвало да постигна 30 С при ферментация, пък и повечето дрожди спират да работят над 25 С, ако не се лъжа. С две думи колкото по-дълго се задържа виното с шлюпките, толкова повече трябва да се чака, за да улегне и се заглади вкуса му, а дъбовата бъчва в този случай не може да бъде заменена от чипса.
Относно цвета, при кабарне сувиньон не съм имал никога проблем с цвета, но тази година въпреки, че гроздето бе с рекордна захарност, поради многото суша и ранното бране реколтата не е най-добрата за винопроизводство - поне така твъдят запознати, аз съм обикновен ...сексуалист и не ги разбирам толкова тези работи. :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 12:48 
Аватар

Това е табличката.
Първата графа е брой дни, втората е интензитет на цвета, а третата е танини в гр/литър.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 22:40 
Аватар

Така бях напълно забравил, че като купих кабернето, дадох една част на един приятел, който го прави виното по същата система като мен само, че без да му посажда дрожди и съответно да го сулфитира.
Снощи му направихме доста подробна сравнителна дегустация. Значи алкохола не се усеща да е по слаб и въпреки, че не сме правили лабораторен тест съм сигурен, че не е под 14%. Аромати и вкус без никаква разлика обаче в бистротата и цвета разликата беше голяма. Неговото вино (това без дрождите) изключително бистро и доста по наситен и характерен за К.с. цвят. Моето каберне му удрям два пъти бентонит вече и няма избистряне, а съм спазвал процедурата стъпка по стъпка. Цвета ми също не стана характерния тъмен касисов цвят за К.с., което не мисля, че е от дрождите, но с бистротата определено имам сериозни проблеми.
Не мога да разбера къде е проблема, но съм много озадачен за това какво да правя догодина .....при всяко положение обаче ако ползвам дрожди няма да са същите !?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:00 
Аватар

Местожителство: враца
Може да добавиш и моят опит също с каберне .
И миналата година и тази сулфит. и дрожди, пресоване , бентонит ,всичко еднакво освен захарноста
23% и 27% сега .
Миналата се избистри( обаче след 3 месеца почна да вкисва ) , а сега не се бистри особено .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:23 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Борисе,колко време е държал виното с майката преди да го премести?...затова цвета е по наситен,макар че,би трябвало и твоя цвят да е ОК.Аз правих тази година вино от грозде каберне с три щама дрожди...цвета е същият,но вкуса е различен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:41 

Местожителство: София
Не ми се вярва дрождите да имат отношение(поне така голямо)към бистротата...
Бистренето зависи много и от съда и температурите-това говорим когато няма процеси във виното...има ли СО2 има и движение...и не чакай добра бистрота.
Когато имаш висок воден стълб бистротата се постига по-бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 00:13 
Аватар

CO2 имам да, възможно е и то да пречи на избистрянето, но като цяло мътилката беше голяма още преди задържането на CO2, тогава си го обяснихме с по-бурните процеси. Незнам дали бурната ферментация не е протекла при прекалено висока температура защото, не съм я мерил, нито съм имал възможност да я контролирам,а вреше и кипеше както никога досега.
Като цяло може проблема да не свързан изобщо с дрождите, но само те са ми в акъла :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 20:07 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Според мен проблемите идват от прекаленото бързане, което свързвам с големия ентусиазъм. Защо си влагал два пъти бентонит и то в малко неясни моменти? Темата се е разводнила и може би аз не мога да хвана нишката :-? На такъв етап дрождите изобщо не могат да бъдат причинител на размътване - изключено! СО2 - да, но защо изобщо е там още? Извинявам се ако съм пропуснал съществените моменти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 00:21 
Аватар

Ами не си изпуснал съществени моменти аз просто виното което направих с дрожди излезна по-мътно, или по скоро едното вино се избистри, а другото не .... Относно СО2 от втория опит не можах да го изкарам пак всичкия и реших да не го джуркам повече та затова има още от него вътре.

Защо моментите за слагането на бентонита са неясни какви са предпоставките за да е успешно бистренето ?
CO2 е много труден за отърваване имам чувството, че се възпроизвежда и то при приключили процеси, примерно сипвам виното в бутилка 2л до половина и почвам да го джуркам докато спрат да излизат балончета. На другия ден пак има не толкова, но има.
Между другото да споделя, че при изкарване на ЦО2 ароматите от чипса излитат директно с него и то много осезаемо!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 13:52 
Аватар

Местожителство: Пловдив
При наличие на газ няма как виното да се избистри добре. Ако е било задържано дълго в затворен съд, една част от СО2 преминава в свързана форма и малко трудно се отделя. Ако всичко във виното е наред, то би трябвало да се избистри само и без да му помагаш с бентонит. Аз моите вина например не ги бистря и са почти кристални. Бентонита може да помогне за допълнително избистряне, но само при условие че са приключили всички ферментации. В противен случай, при неправилна и ранна употреба рискуваш да увлечеш голяма част от биомасата (дрожди и бактерии) на дъното. Оттам и самата ферментация би могла да спре или леко да продължава от дъното, но в много по-затруднени условия. Това е едната от възможните причини, които да водят до допълнителното образуване на СО2. Естествено и съда не трябва да е плътно затворен. Друга възможна причина е протичане на малолактична ферментация, но също забавена - било то заради рН, температура или други неподходящи условия. Тук също има отделяне на газ, макар и малко. Независимо каква е ферментацията, на този етап може и на вкус да се ориентираш - дали намалява усещането за сладост, за груба и остра киселинност и т.н. Засега изключвам зараза и заболяване, явно се стараеш много. Други възможни причини биха били чисто физико-химични, но там е мътна Индия ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 14:05 
Аватар

Благодаря за подробния отговор!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 18:39 
Аватар

Изкарах няколко бутилки от виното на терасата за удърно избистряне от мерлото е паднал винен камък и извадило един изкрящ цвят ... абе супер, обаче кабернето се е закучило яко няма избистряне добре, че вече свършва :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 08:22 
Аватар

Моето мерло имам чувството че колкото по-стодено седи, толкова по-мътно става :(
Чудя се да откалявам ли сега или да го оставя да си мръзне!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 09:52 
Аватар

Направих един експеримент аз сложих Една бутилка във фризера замръзна напълно изкарах я да се размрази и вече имам отделяне на винен камък и известна бистрота :dance: Ще видя как са му се отразили тези екстремния бистрения на вкусовите качества и на аромата след няколко дни.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София