Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 11:27 
Аватар

Миналата година си купих една помпа за дрелка за 12лв, която не проработи. Въобще не пожела да придвижи дори и 100мл вода.
Попаднах на една друга http://www.emag.bg/pompa-za-technosti-kwb-foodfixx-s-avt-p-lnene-49505600/pd/DDDCXBBBM/?ref=hstr. Дали някой има мнение за работата и.

“…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо…”
Иречек, 13.12.1881г.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 12:25 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За тези не знам...скъпа ми се вижда за пластмасова. Има едни потопяеми от инокс. На 12 V. Ако нямаш ток в помещението - от акумулатор. И безопасно. Към 20 лв. бяха май. При интерес ще я снимам.
П.П. Като съм казал А, да кажа и Б :). Моята е нещо подобно http://prodavalnik.com/potopyaema-vodna ... -i28092345
Има разни модели, намират се и много по-евтино. Да споделя и опит. Старият ми ел. казан беше монтиран високо на стената, за да го източвам направо в мивката. По подразбиране материалът пресован и цеден, хем да не загаря. С такава помпа качвах от бидона в казана. Значи трябва да стане и за бяло вино, примерно. Или ако е за червено, да се вземат мерки да не се запуши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 16:15 
Аватар

Изпробвано от мен лично, с лидълските за 11лв става ,монтират се на дъска заедно с дрелката. Доволен съм, верно че има грес , ама първо да поработи с вода , за да се отмие греста. Но ми прави впечатление че в течноста която се прехвърля има и доста въздух.100л вино ги прехвърли от един бидон в друг за около-8-9 мин. За 11лв толкоз.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 17:41 
Аватар

Много интересни решения за претакане на вино,но има ли помпи за изпомпване и изхвърляне на горещия материал от казана за ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 18:21 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да, има помпи за горещи течности, но цената не е "удобна". Друг недостатък е, че ако смукателният маркуч е пластмасов, ще се размекне и ще се прищипе. Затова се използват различни приспособления в най-ниската точка на казана - шлюзове, кранове с голям дебит и т.н. Нали и не винаги се вари само течно. Това за по-големите стационарни казани. Ако е малък, просто се изсипва.
И все пак има прост начин да се източи ако материалът е течен. Вкарва се армиран гумен маркуч с голямо Ф. Може да му се надене и нещо като смукател, да не се запушва. От другия край се подава вода (да се обезвъздуши) и се пуска ниско долу. Това може да е полезно за казани, неудобни за вдигане, а без възможност за източване.
И да не се ощавите :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 09:40 

Местожителство: Варна
xemys написа:
Много интересни решения за претакане на вино,но има ли помпи за изпомпване и изхвърляне на горещия материал от казана за ракия?

Смятам да приспособя стара помпа от автоматична пералня-нали работят с температури до 90 гр.!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 10:43 
Аватар

Предполагам ще се запуши. Материала има гъста консистенция , с парченца .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 11:02 

Може да се измисли някакъв филтър на смукатела, но ще има да се чисти често.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 11:56 
Аватар

Преди два дни реших да изпробвам помпа, предназначена за аквариума ми, но неизползвана до сега (2 год. от както съм я купил) - върши идеална работа. Може да се използва, както и потопена, така и извън аквариума/съда. Обаче малко съм я "спънал" - не ми се даваха 5 лв за метър силиконов маркуч с вътрешно ø20 мм, та купих редукции и я пробвах с градински маркуч ½ цол. Изтегли 54л за 10 мин., но и помпата и дамаджаната бяха поставени на земята.

Имам и един въпрос. Тъй като купих още две дамаджани от по 54 л и нямам място къде да ги сложа всичките 3 на високо, за да използвам гравитацията за претакане, чудя се дали да не използвам помпата. :? Страхувам се обаче, да не би да засмуче и кал. :datz: Разбира се, опита за който пиша по горе, беше проведен с настроен на максимум дебит, но мога да го намаля на минимум, т.е, ще изтегли течността за 20 мин.
Как ви се струва?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 14:37 
Аватар

Днес си поръчах тази помпа:http://www.emag.bg/pompa-za-technosti-kwb-foodfixx-s-avt-p-lnene-49505600/pd/DDDCXBBBM/. Изглежда добре на външен вид и най-важното е, че се отваря лесно и може да се чисти. Дебита също е много добър - за хранителни цели е. При 2800об/мин препоръчват за вино или мляко, при 1400об/мин - за бира, не знам защо е това разделение, може би защото бирата се пени повече.Решил съм да я куплирам към двигател монофазен от настолен шмиргел, 150W, 2950об/мин. Ще махна шмиргела и на вала на двигателя посредством главинка ще закрепя помпата варианта според мен е много по-добър отколкото закрепване към дрелка. Помпата е немска и никъде в Европа не струва под 30евро. Ако някой колега ползва същата/в тази тема по-назад беше спомената/ може да даде отзиви и впечатления.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 15:28 
Аватар

http://www.morskimagazin.com/index.php? ... w&view=953

http://www.yachtshopbg.com/bg/%D0%91%D0 ... 1419.p.htm

Нахлузваш и маркуча, потапяш я на дъното на бидона закачаш кабелите на акумулатора на колата и си готов.

Естествено материала трябва да е само течен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 06:50 
Аватар

Жоро, благодаря! Доста добро хрумване, още повече, че имам токоизправител на 12V, останал от градинска помпа за фонтан. В този случай ще ползвам буферен съд, който ще се пълни от канелката на бидона/бурето/, защото ако помпата е на дъното на бидона ще "разбута" утайката. Сега остава да си избера подходящият модел, в единият сайт нямат наличност, но ще намеря някаква. Въобще не съм и подозирал, че има такива осушителни помпи с голям дебит и на добра цена.Не зная само дали могат да се разглобяват за да се почистват по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 08:33 
Аватар

Аз понеже съм на вълна варене на ракия, взех това решение за да не преливам с кофи от бидон в бидон и от бидон в казан. Тъй като ферментирам само пресован материал за мен е идеалното решение. И да няма ток на казана колата винаги е под ръка. :megagrin: Колкото до разглобяването. Свалят се долните предпазни решетки на смукателната част. От там се вижда смукателния отвор и част от роторчето от където с нещо тънко можеш да почистиш нещо което може да е задръстило помпата. А за общо почистване, потапяш я в кофа с чиста вода, включваш я водата да мине през помпата и е готова почистена и от вън и от вътре, че и маркуча даже. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 15:01 
Аватар

Благодаря за информацията, последно поръчах тази: http://watersportsequipment.eu/bg/produ ... /1411.html - 550галона. Като пристигне ще я изпробвам и докладвам съответно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2014, 19:41 
Аватар

Обещах да споделя впечатления: с една дума нищо не се получи, монтирах към помпата маркуч ф19, сложих я на дъното на 40л съд пълен с вода и включих токоизправителя- вода от другият край на маркуча не излезе.Може би изправителят трябва да бъде по-мощен, ще се консултирам със някой специалист. Вероятно ще мина на първият вариант- с тази помпа: http://www.emag.bg/pompa-za-technosti-k ... DDDCXBBBM/, която както казах по-горе ще закача към вала на малък настолен шмиргел, надявам се този път да се получи. Жоро ти ползвал ли си досега такава осушителна помпа или това е само идея, която все още не си осъществил?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София