Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 02:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: помощ за виното
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 18:23 
Аватар

Здравейте на всички ако можете да ми помогнете ще съм ви много благодарен.Започвам от начало гроздето е 300кг мерло смачках го на 07.10 сложих 10л вода и захарноста стана 26 сложих 130гр серниста киселина и дрожди които разтворих с топла вода и захар.всеки ден по 3 пъти точих шара и я наливах отгоре защото беше почти невъзможно да се бърка.след втората седмица поомекна и започнах да бъркам и да точа и така до днес 30.10.и резултата днес е захаромера не отчита захарност обаче не пада и на дъното джибрите не са паднали но са доста меки горе ph-то 1-2 какво да правя нататък и ще стане ли на вино

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 20:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
:wallbash: Толкова ли е трудно да се опита това което се крие по тези толкова упорити и непотъващи джибри? Колега, направил си каквото трябва и както си могъл. Дотук си ОК, но не се доверявай на щуротиите за потъване на шапката и т.н. Очевидно ползваш или си ползвал съвети и от "стари майстори" ... по тях може да дочакаш и новата реколта. С рН 1-2 както началника се беше изразил - ще си прогориш кацата, че и покрива на къртиците :megagrin:
Това pH вече толкова много се използва и то без разбиране, че белите като нищо ще станат точно от него. Не бъркайте титруема с действителна киселинност!
petiolov, не се впрягай толкова ;) я просто опитай виното. Имам предусещане какво ще е, но все пак ти си кажи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 20:36 
Аватар

виното на вкус не е много лошо и не се усеща силна киселинност няма и миризма на кисело даже малко като че ли сладни.забравих да кажа че го държа в мазето където не пада под 20градуса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 20:51 
Аватар

Това вече е друго ;) Като начало го отдели от джибрите, че сигурно вече е доста грубичко и го остави да си доферментира, ако не е приключило. Постарай се да няма достъп на въздух, освен при отделянето. И просто опитвай, няма по-добър съветник от собственото обоняние! Успех :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2012, 20:43 
Аватар

изтоках виното данните са същите като вчера премерих и алкохолен градус който е 20 .сега мога ли да сложа захар в джибрите да преврат за ракия? трябва ли да се добави нещо във виното и в джибрите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2012, 21:59 

Местожителство: София
може да е 20% ако гроздето е имало захарност около 43%...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2012, 00:15 
Аватар

ilu6a написа:
може да е 20% ако гроздето е имало захарност около 43%...

:megagrin: ами то гледам че и колегите тука мерят по 28 захарност масово, какво остава за човека като му е за сефте :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2012, 20:18 
Аватар

Това е странно, алкохолен градус 20 - аз от години си правя вино и общо взето при 24 градуса захарност, виното става с алкохолен градус - 12. Все ми се струва, че 26 захарност е много и щом още сладни, значи не е на добре работата. При 20 градуса температура в мазето, отдавна трябваше да е прекипяло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 18:10 
Аватар

ако уреда лъже и аз лъжа купих го преди 4 дни.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 19:04 
Аватар

Според мен това е уред за мерене на захарност,трябвало е да разредиш с още вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 19:41 
Аватар

Този тип прибори могат да отчитат що-годе коректно само при сухи вина. Това ще рече, вина с преминали ферментации и порядъчно избистрени (и тогава не е сигурно). При една капилярна тръбичка повърхностното напрежение е определящо, така че всички излишни частици пречат т.е. това е прибор с най-много условности и неточности. За междинни измервания в ранна или късна ферментация е напълно неприложим. Това е най-елементарния начин да се отчете алкохолно съдържание в готово вино, но и най-неточен. Другите начини са още по-неприложими в домашни условия, просто си искат лаборатория. Така че 20% алкохол са ... меко казано - нереални.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 19:46 
Аватар

Рефрактометъра също ли дава драстично отклонение при наличието на алкохол и всъщност има ли достъпен уред, с който може да се следи намаляването на захарността в домашни условия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 20:25 
Аватар

Всеки прибор би дал отклонение при пречещ фактор. Няма елементарен прибор, който да ни даде всичко което искаме. Всеки си има компромиси. За мен рефрактометърът е незаменим преди гроздобер, по време на гроздобер и малко след началото на ферментация. Захаромерът пък си има предимството, че очертава тенденцията при самата ферментация, въпреки че и той греши. Идеален прибор за всичко и за домашни условия аз поне не знам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София