Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 02:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012, 18:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Ice wine..Леденото вино се прави по уникален начин. Гроздето се оставя необрано на лозите, понякога в продължение на месеци. С настъпването на зимния сезон температурите спадат и в зърната на гроздето се образуват ледени кристали, които на практика го обезводняват и оставят единствено концентрираните захари и киселини.........http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0% ... 0%BD%D0%BE
Някой правил ли е такова вино в домашни условия???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 04:44 
Аватар

Единствено знам от една публикация преди около 10-ина години че винпром Димят - Варна са го правели от ркацители гледано в землището на две-три села със специфичен микроклимат, който е позволявал стафидирането на гроздето на корена.
Аз не вярвам някой да го направи в домашни условия -първо, ако е на лозе ще ти го оберат, второ -рандемана на такова грозде ще бъде убийствено малък.Трето - според мен трябва да се прави в планински райони с голямо слънцегреене - хем да узрее добре, хем снега да дойде относително рано - ноември например. Защото тук във Варна сняг може и въобще да не видим, да не говорим че три последователни дни с температури под -6 във Варна може да се случат чак през януари. То дотогава я камилата я камиларя. Ся като се замисля евентуално да е в землища около Стара планина , но на 40-50 км поне от морето може и да стане работата....хм... Хан Крум?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 19:34 

http://www.dnevnik.bg/na_put/2013/01/24 ... o/?ref=rss

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 22:47 
Аватар

<< Снег до кръста, ние косим>> :megagrin: ТаЯ година, аа малко и аз да направя. Както почнаха да продават Септември, така последното го продаваха Ноемри при минус 2-3 градуса. За съжаление беше "зряло" доста време в касетките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 23:00 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Вила Винифера бяха правили доста добро от Мавруд. Едно птиченце каза, че са сгъстявали мъстта чрез подлагане на -6 гр и отделяли леда.
Чувал съм за сгъстяване и по обратния път - чрез изпаряване, но дали няма да се загубят ароматите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 23:10 
Аватар

А това с леда, е много стара манастирска практика в България (прави се в дървени корита като за водопой), предполагам заимствана от други западноевропейски свещенослужители.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 18:15 
Аватар

Така де, щом монасите са му хванали чалъма, значи не е невъзможно ;) . Eiswein по класическата немска технология едва ли ще успеем да направим /ако щете и заради крадливите мангали/. Не случайно близо 170 г. тайната си е останала в Германия. Предугадили са хората, че рано или късно ще ги прецакат чрез модерните технологии. Та, след като ледено вино се произвежда вече дори в страни без зима, какво пречи и в домашни условия? Подходящ фризер, по-яка винарска преса и мерак -криоекстракция. Или криоконцентрация /без преса/ - номерът на монасите.
Сега като се замисля, дали няма да стане криоконцентрация на готово вино? Някои пробвал ли е да замразява вино? Да кажат технолозите, вероятно често се използва в ХВП концентрация чрез замразяване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 21:00 

Местожителство: София
Тук е редно да се помисли и какви дрожди ще се ползват при такова повишено съдържание на захари...
А за замразяването...по северните народи даже правят и концентрати по този начин...така че е напълно възможно да концентрираш вино с помощта на фризер примерно...Аз охлаждам бели вина почти до точка на замръзване-7-8градуса...тогава почват да плава лед по малко...но го правя с цел бистрене..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2013, 18:04 
Аватар

:lab: Експеримент за криоконцентрация на вино и доклад 2 в 1.
Част 1. Изходен материал - мускат. Целта беше да се "дебне" замръзването и да се отделя леда. 2,5 часа след поставяне във фризера, почти нямаше лед. Непредвидени обстоятелства наложиха прекъсване на наблюдението :wallbash: . След близо 7 часа, почти всичко беше замръзнало. Но не плътна буца лед, а по-скоро ледени кристали, в които стъклен термометър влезе без проблем. Отчете около -14 гр. Имаше и все още незамръзнала фракция - от две по 0,5 л пусна 60 - 70 g. Достатъчно за експеримента. Цвят - по-наситен. Интензивен нос. Алкохол - охо. Вкус - плътен и дори малко натрапчив. Продължителен послевкус. Всичко - като при изходния материал, но доста по-концентрирано. (Дано не ми се смеят корифеите в дегустацията). Определено става за дижестив. Но... далеч е от ледено вино, няма плътност и сладост. По-скоро отива малко към коняк. А бе, сгъстено вино. Напитката, която се получава след стопяване на ледените кристали, също става за пиене - има си аромати, но е с малко алкохол. Разредено вино.
Част 2. (офтопик) Нарочно използвах бяло вино, за да наблюдавам по-лесно и други процеси. Мислех, че това вино е вече доста бистро :datz: . Ами... лъгал съм се. Това, което остана след декантирането, ме досрамя да го снимам. Методът е перфектен за бистрене на малки количества. Или поне за тест на основното количество.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2013, 18:38 
Аватар

Това със замръзването на виното се прави по друг начин.
Взима се по широк съд термоизолиран в долната част, за да може виното да замръзва от горе надолу за да се получи желания ефект на сгъстяване и избистряне на виното.
А ма това е друга технология различна от темата 'ледено вино'.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2013, 17:43 
Аватар

Местожителство: Варна
stefannankov написа:
Единствено знам от една публикация преди около 10-ина години че винпром Димят - Варна са го правели от ркацители гледано в землището на две-три села със специфичен микроклимат, който е позволявал стафидирането на гроздето на корена.
Аз не вярвам някой да го направи в домашни условия -първо, ако е на лозе ще ти го оберат, второ -рандемана на такова грозде ще бъде убийствено малък.Трето - според мен трябва да се прави в планински райони с голямо слънцегреене - хем да узрее добре, хем снега да дойде относително рано - ноември например. Защото тук във Варна сняг може и въобще да не видим, да не говорим че три последователни дни с температури под -6 във Варна може да се случат чак през януари. То дотогава я камилата я камиларя. Ся като се замисля евентуално да е в землища около Стара планина , но на 40-50 км поне от морето може и да стане работата....хм... Хан Крум?

Аз разбрах за това вино от радиопредаване, от което успях да чуя само, че "изба "Владиславово" във Варна е произвеждала вино само за износ, затворено в сини бутилки". Запитах един колега (занимаващ се с търговия на вино) какво е това вино в сини бутилки и той ми разказа за снежното вино. За сорта като че ли ми каза димят, но не съм сигурен. В едно обаче съм съвсем сигурен: от 50 г. живея във Варна и никога, никъде не съм виждал вино бутилирано в сини бутилки (което не означава, че не го е имало или има и още).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2013, 08:42 
Аватар

Домъкнах една бутилка от Австрия - хубаво е за финал на добро хапване:
50-60 мл охладено - сладък вкус и много приятен после вкус на сухо вино

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 20:48 
Аватар

Мислех си да замразя с настъпването на студовете едно джибре пресовано
дали ще излезе нещо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 21:32 

Местожителство: София
Ами не...идеята на това бране по -студ е извличането на богата н азахари и аромат мъст при леко пресоване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 21:45 
Аватар

ilu6a написа:
Ами не...идеята на това бране по -студ е извличането на богата н азахари и аромат мъст при леко пресоване.

'Таблетките' от пресован материал нямат шанс :cry: така ли?...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София