Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 08:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 00:18 
Аватар

Здравейте,
Тази година имам леко притеснение относно един леко тръпчив вкус на кабернето, което лека-полека се оформя като вино. Сложих малко над половин тон грозде кабарне сувиньон на 29.09.2012. След ронкането, сулфитиране и два дни студена мацерация захраних мъстта с култивирани дрожди и храна в съответните, според описанията количества и вдигнах температурата над 21 С. Практикувам системата с плаващата шапка, защото нямам технологична възможност за потопяема, като бурната ферментация премина както трябва. Не можах да източа виното навреме, различните съдове бяха с различна плътност и понеже бях ангажиран изчаках по-бавните съдове също да достигнат плътност 1.020. Поради тази причина източих виното на 13-я ден. Още при източването усетих по-тръпчивия вкус на ширата, но приех, че е нормално пък и тази година не направих купаж с мерло :). По принцип знам, че задържането на мъстта с шлюпките не е припоръчително, а и не го практикувам, но такъв е живота, това е положението тази година. А може би малко бързам, но ме гложди нещо и не съм щастлив. То пък тази година гроздето беше толкова силно - захарност над 26%, пък моето вино тръпчиво - оправия няма. :megagrin: :megagrin: :megagrin:
След една седмица посях и бактерии за ЯМКФ /но да си призная не съм ги разтварял предварително, а директно ги разсипах по съдовете/. Вече 10-тина дни няма значим резултат. Може би е малко рано, а отделно докато се наумувам остатъчната захарност беше паднала съвсем и плътномера потъна до дъното на мензурката, когато направих контролни замервания преди да посея бактериите.
Та ето какви са ми въпросите:
1. Дали малолактичната ферментация ще подобри положението с тръпчивия вкус
2. Дали да добавя към виното захарен сироп, с което да постигна ок.2-3% захари в разтвора, за да могат бактериите да работят качествено.
3. Половината количество отлежава в дъбова бъчва, това дали може да подобри вкуса по отношение на проблема с тръпчивия вкус.

Приемам всякакви мнения и съвети, за което предварително благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 09:28 

Местожителство: София
Танините ще паднат една част с утайката ,което ще се отрази значително на тръпчивоста.
По отношение на добавянето на захарен р-р с цел по-добра среда за бактериите провеждащи ЯМКФ,аз за такава практика не съм чувал и чел...но тук има няколко души чиито познания и литература надминават далеч моите-дано се изкажат ще е полезно за всички!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 23:37 
Аватар

Абе това със захарния разтвор и аз не съм го срещал, въпреки че доста се рових. Просто ми хрумна, защото малко се притесних дали специалните бактерии изобщо ще започнат разграждането на яблъчната киселина след като не съм им предоставил всички необходими условия :D
При все че тръпчивостта не е като чели свързана с ЯМКФ, както колегата пише с танините. В един стар учебник прочетох, че борбата минава през бистрене с желатин, което отговаря на препоръката по-горе - благодаря. Предполатам, че бистренето с бентонит също ще свърши работа, че не съм се занимавал с желатин до сега. Другата рецепта е купажа, но за съжаление няма с какво да го купажирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 20:06 
Аватар

Да споделя тук и моя проблем.
След първото откаляване, сложих готовото вино в бидон, поради липса на бъчва(80л мерло). сложил съм дъбов чипс около 30гр. преди една седмица. До вчера виното си беше ок, но днес при отпиване накрая се усеща един леко странен дъх или вкус( не мога да разбера точно какво). Ако го откаля дали ще се оправи и от какво може да се е получило така. Моля Ви давайте някакви идеи, че незнам какво да правя. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 21:42 

Местожителство: София
амии първо този грамаж чипс е малко...около 4 пъти повече е по близо до нормата....минималната(то всичко е рецептори но все пак...)
второ от поста не става ясно какво те притеснява,този дъх на какво е..неприятен ли е..на нещо можеш ли до го оприличиш

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 21:52 
Аватар

За първа година слагам чипс и реших да не прекалявам, но май не е било правилно. Дъхът е неприятен, да, нещо средно между бидон и дъска, не знам и аз какво. Виното, което бях сипал в чаша, прелях няколко пъти в друга и сякаш малко се загуби от неприятния дъх. Но сега какво да направя, да добавям ли още чипс и да го откалявам ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2012, 00:51 
Аватар

2.5 грама чипс на литър дават задоволителен резултат за 5-7 дни демек за 80 л. вино 200 грама чипс ама лошия дъх не е от чипса 100 %

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София